Nedají na něj dopustit nejen naše maminky a babičky, ale dělají to tak dodnes i ve spoustě porodnic. Navíc zdravotnický personál často radí novopečeným maminkám v této praktice pokračovat i po příchodu domů. Řeč je o zavinování miminek. Jaké jsou hlavní výhody?
5ca1f956efa75obrazek.png

1) Jako u maminky

Ačkoli by se mohlo zdát, že miminka se po měsících strávených ve stísněném prostoru dělohy už nemohou dočkat na svět, opak je podle psychologů pravdou. Novorozenci preferují i po příchodu na svět pobyt v ohraničeném prostoru, který jim poskytuje pocit jistoty a bezpečí. Zrození je pro ně šokem, který bychom jim měli pomoci překonat.

Však také o prvním čtvrtletí života dítěte hovoří uznávaný pediatr a odborník na vývoj dětí Harvey Karp jako o čtvrtém trimestru. Tedy o době, kterou novorozenec potřebuje strávit v prostředí co nejvíce se podobajícím životu v maminčině bříšku. A mimo jiné vřele doporučuje právě zavinování. Více se dozvíte například v jeho knize Nejšťastnější miminko v okolí.

  • Zavinování lékaři o to víc doporučují miminkům, která se narodila předčasně.

2) Ideální teplota

Miminka se rodí bez schopnosti termoregulace, ta se u nich vyvíjí až časem. Proto může snadno dojít k jejich podchlazení nebo přehřátí. Zavinovačky (pokud jsou ze správného materiálu) pomáhají novorozencům a kojencům udržet si příjemnou tělesnou teplotu.

3) Žádné lekání

Miminka až do čtvrtého měsíce věku často trápí takzvaný Moroův reflex. Poznáte to tak, že novorozenec či kojenec náhle vymrští ručičky nahoru a do stran, na chvilku ustrne, a pak ručičky zase stejně prudce přitáhne k tělu, jako by se chtěl obejmout. Jde o zcela přirozený jev, který je součástí vývoje dítěte. Ale často se stává, že miminka budí ze spaní a zneklidňuje je. Také se mohou ručičkama poškrábat. Tomu všemu mnohdy zabrání právě zavinutí končetin.
5ca1fa6bd53c1obrazek.png
Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

4) Lepší spánek

Je prokázáno, že miminka, která si zavinování oblíbila, lépe a déle spí. A právě takovýto plnohodnotný odpočinek jde ruku v ruce se správným vývojem dítěte. A co si budeme povídat, ani novopečeným rodičům nerušený šlofík neuškodí.

5) Snadnější kojení a manipulace

Zatímco se některá miminka okamžitě přisají k prsu a v klidu svačí, jiná to mají právě naopak. Nakojit ručičkama šermující kojence bývá někdy vyloženě za trest. A s tím může opět pomoci zavinovačka, která je zklidní a zabrání jim v rušivých pohybech. S miminkem v zavinovačce je také snadnější manipulace.

Na co si dát pozor?

Ačkoli má zavinování miminek řadu nesporných výhod, někteří lékaři před ním naopak varují. Například u dětí, které mají problémy s kyčlemi. Ty totiž mají podle ortopedů nožičky v zavinovačkách stažené ve špatném úhlu. A zároveň panují obavy, aby kojenec nebyl omezován v přirozeném fyziologickém vývoji.

Proto i u používání zavinovaček platí, že všeho s mírou. Používat by se měly především v době spánku dítěte. Když naopak bdí, ponechte mu volnost. A v posledních letech se také dost ubralo na míře stažení miminka. Proto se raději poraďte s někým zkušeným, než se do zavinování pustíte. Může se ale také stát, že právě vaše miminko bude proti jakémukoli svazování. Pak nic nelámejte přes koleno a ponechte mu vytouženou svobodu.

Něco pro inspiraci

zav.jpg

1) Zavinovačka Little Castle BABY FEHN, 609 Kč
Více informací na www.babydirekt.eu

2) Rychlozavinovačka s kapucí Childhome, 1 380 Kč
Více informací na www.trendybaby.cz

3) Zavinovačka multifunkční Jeans Outlast Little Angel, 1 320 Kč
Více informací na www.babypoint.cz

4)Klasická luxusní zavinovačka Babyrenka, 635 Kč
Více informací na www.nejbaby.cz

5) Zavinovačka Swaddler – Sparrows Ergobaby, 669 Kč
Více informací na www.crystalbaby.cz

6) Zavinovačka s kokosovou výztuží Motherhood, 509 Kč
Více informací na www.feedo.cz

7) Zavinovačka z pleteniny Eko, 479 Kč
Více informací na www.feedo.cz

8) Zavinovačka ErgoCocoon Babylonia, 750 Kč
Více informací na www.trendybaby.cz

9) Zavinovačka Méďa s volánem Scarlett, 260 Kč
Více informací na www.spuntik.cz

10) Bambusová Zavinovačka XKKO BMB, 449 Kč
Více informací na www.sambaby.cz

Čtěte také:

Reklama