Zavinování dětí ve 21. století!?
Těsné zavinování kojenců do nejrůznějších přikrývek jde napříč rasami a kontinenty. Své děti takto balili např. nomádi v Alžíru, mnoho indiánských kmenů a další.
Viděli jste někdy záběry z porodnic z bývalých zemí Sovětského svazu, kde jsou čerstvá miminka pevně zavinutá do peřinky a spíše něž lidskému potomku se podobají přerostlým larvičkám motýla? Přiznám se, že dvacet růžově či modře zabalených housenek s lidským obličejíčkem, naskládaných vedle sebe, ve mně vyvolávalo dosti smíšené pocity. Zavinovačka mi tehdy přišla jako naprosto hrůzný mučicí nástroj sovětského zdravotnictví. Nicméně ono to zavinování vůbec není vynálezem našich východních sousedů a do nějakého týraní nebožátek má také na hony daleko.
Kde se vzalo, tu se vzalo…
Těsné zavinování kojenců do nejrůznějších přikrývek jde napříč rasami a kontinenty. Své děti takto balili např. nomádi v Alžíru, mnoho indiánských kmenů jako třeba Apačové či Aztékové, ale také Filipínci, Eskymáci, Šerpové, staří Řekové apod. Dokonce i malý Ježíšek je například na obraze Útěk
do Egypta od malíře Giotta (asi 1266-1337) zobrazen jako miminko zabalené v šátku. Je zajímavé, že až do dnešní doby balí své děti v drtivé většině národy a nárůdky, u kterých byl a leckde stále ještě je blahobyt kmene do značné míry závislý na fyzické kondici jeho členů. Známá dětská německá psycholožka českého původu Jiřina Prekopová tvrdí, že: „Jestliže u dětí můžeme najít degenerativní jevy, nevyskytují se u národů označovaných jako přírodní, ale právě u vysoce civilizovaných národů, které se vzdaly prastarých způsobů péče o děti.“ Dále ve své knize „Když dítě nechce spát“ píše o tom, že: „Tyto národy jsou sice materiálně chudší než my, ale jsou bohatší jako nositelé odedávna působícího řádu stvoření, jehož zachovávání lidstvu prospívá. Dělají při tom samozřejmě i chyby (například někde dávají neklidným dětem opium) a někdy (a to je dáno životním stylem) nedovolují rozvinutí individuality apod. Cesta samozřejmě nevede zpět do pralesa, ale z pralesa přicházející člověk by si měl uchovat všeobecně platné zkušenosti odpovídající základním potřebám bezpečí, lásky a volnosti, které v průběhu svého vývoje získal.“ Tolik odbornice na dětskou duši, jejíž poradnou prošlo za její dlouhatánskou praxi tisíce dětí.
Proč je většina dětí v zavinovačce viditelně spokojená?
Připomeňme si jen, odkud bylo miminko expedováno do našeho světa. Svět lidského plodu je prostorem s jasně danými hranicemi, v posledních týdnech před porodem je prostředím dosti těsným. Lze si snadno představit, že kojenec umístěný v měkkém obalu z příjemného teplého materiálu pociťuje opět něco z bezpečí, jež prožíval v matčině děloze. Mnoho dětských lékařů matkám doporučuje tzv. volný způsob zavinování, ke kterému výborně slouží takzvané rychlozavinovačky. Což je v podstatě různě velký čtverec prošité peřinky, z jedné strany z měkké bavlny a z druhé (lícové) strany z plátna s nejrůznějšími dětskými motivy. Rychlozavinovačka je opatřena suchými zipy, ty pak umožní volnější zavinutí, uzpůsobené vzrůstu miminka. Netřeba připomínat, že zabalení pomocí této jednoduché „vychytávky“ proběhne v několika vteřinách.
Nemůže zavinování děťátkům ublížit?
Názory na to, zda dítě zavinovat, či nikoli, se různí. Velmi těsný způsob zabalení prý může škodit normálnímu krevnímu oběhu. Velmi pevné utažení zavinovačky je též poněkud podezřelé z velkého výskytu luxací kyčelních kloubů v kojeneckém věku u generace nynějších třicátníků a čtyřicátníků. Pro fyziologickou polohu novorozence jsou totiž jednoznačně typické pokrčené ručky i nožky.
Pro neškodnost užívání zavinování dětí svědčí například i pozorování Dr. Christiny Klausingové, která vedla několik let dětský stacionář při jednom uprchlickém táboře v Německu, kde mnoho žen běžně používalo balení dětí do nejrůznějších typů zavinovaček. Tyto děti byly prý v batolecím věku poměrně nápadné svou pohybovou jistotou a stabilitou. Jejich maminky tvrdily, že takto zabalené děti lépe spí, neškrábou se v obličeji, neprochladnou, dobře se nosí i kojí a jsou celkově klidnější. Je však potřebné připomenout, že pro kojence kolem druhého a třetího měsíce věku začínají být vlastí ručky velmi zajímavou a podnětnou hračkou, z tohoto důvodu někteří odborníci nedoporučují zabalení horních končetin (alespoň po dobu bdění).
K používání volnějšího typu zavinování se přiklánějí i neurologové, protože nervová soustava kojenců není ještě zralá, neřízené pohyby mohou dítě dokonce rozrušovat a v noci jej i budit. To ale neznamená, že musíte dítě zavinovat na celý den, jak to činili naši předkové. Zavinovačku (spíše ale modernější rychlozavinovačku) jednoznačně oceníte na spaní, ale také tehdy, je-li miminko neklidné, plačtivé apod. Zavinování má své nezastupitelné místo zejména pro nedonošené a nezralé děti s malou porodní hmotností, které jsou často přespříliš dráždivé a lekavé, jejich pohyby bývají nekoordinované, pozorujeme i časté rušivé záškuby ručiček a nožiček. Takové dítko se k velkému překvapení rodičů, ale již k menšímu překvapení babiček a prababiček, výrazně zklidní v příjemné měkké zavinovačce.
Zdroj: Jiřina Prekopová, Když dítě nechce spát
Jiřina Prekopová, Neklidné dítě
Nový komentář
Komentáře
Upřímně si to bez zavinovačky u ani jednoho miminka nedokážu představit. Mám doma dva krásné kluky a u obou jsem zavinovačku teda hodně používala. Na toho druhého jsem objednávala novou https://www.valeryhandmade.cz/rychlozavinovacka-na-suchy-zip/ , protože ta stará se dlouho zapínala. S touto rychlozavinovačkou to byla hračka a navíc je z příjemného materiálu a za dobrou cenu.
My jsme taky zavinovali a vůbec by mě nenapadlo o tom takhle uvažovat :) zavinovačku jsme kupovali tady http://www.ondalek.cz/produkt/babyrenka-rychlozavinovacka-80-x-80cm-bila-s-masli-tulips a dělali jsme s ní všude parádu :)
My jsme zavinovali a bylo to fajn.
to je pravda,zavinovačky jsou super,ale ak max. do 3 měsíce,pak už to většinou do 5 vteřin rozkope
Tak já nevím, ale moje hyperaktivní dítě se za chvíli z každého zamotání dokonale vyprostilo
Když ony ty sestřičky umí miminka krásně pevně zavázat. Já jsem to tak neuměla. JInak si taky myslím, že mají v zavinovačkách lepší pocit. Kdyby nám to tak ty mrňata mohly říct
Když jsem to na mladýho zkusila, řval jak tur
Já jsem svoji první dceru zavinovala spíš pro bezpečnější přenášení, než si na to malé tělo zvyknu a je teda pravda, že byla a spala úplně v pohodě
*Kotě*: Já používám rychlozavinovačku pro Kebuli doteď, i když tedy jen rozepnutou jako deku. Přece to nevyhodím jenom proto, že o zavinutí nijak nestála.
A Jr. z pokusů o zavinutí vyloženě chytal paniku. Holt nelze zobecňovat a najdou se i děti, kterým to fakt nevyhovuje.
Taky sem měla rychlozavinky a spokojenost
Měla jsem rychlozavinovačku
používala jsem ji tak do malého tří měsíců k obapolné spokojenosti
v porodnici nám vrtalo hlavou, proč nám na pokoji děti řvou jak paviáni a na novorozeneckém jsou potichoučku a spinkají.
. Funguje to do třetího měsíce
Jedna ze sestřiček fígl prozradila-prťata pevně "smotají" do látkové pleny a dají jim kapky proti prdění a ony chrní celou noc
Májík: taky zjišťuju, oč jsem to mohla mít před 18 a 12 lety jednodušší, kdyby mi někdo řekl, že stačí mimina na spaní zamotat do osušky.
Před těmi mnoha lety jsem měla klasické zavinovačky, ale bez krajek a pentlí, jenom to mělo takové široké tkaničky na zavázání, aby to drželo. Dítě se tam bohatě vešlo ještě kolem 10 měsíců. Zavinovat dítko mi přišlo jako samozřejmé, asi jsem to někde vyčetla z tehdejší odborné literatury.
No sakra,tak tahle informace má v mým případě zpoždění 16 let
, co to je se celou noc vyspat jsem neznala do synovo 18 měsíců. Škoda,že mi nikdo ze zkušenějších neporadil a to je dokonce tchyně dětská zdravotní sestra.
Já jsem první
nezavinovala a prožila několik měsíců prořvaných nocí. Teď si ryvhlozavinovačku určo pořídím!!!
Naše 10 měsíční dcera občas také neusne bez zabalení. Někdy večer vyvádí jako tur, mne si očička a přesto nechce zabrat, dá jí táta do palačinky, pohladí po vláskách a do 10 vteřin je tuhá :-)
Oba syny jsem zavinovala do plínoosušky a spali celou noc, takže nevím co je to vstávat v noci k dítěti. Můj prvorozený syn první noc po porodu řval jako tur, zoufalá jsem šla za sestrou a ta ho zavinula, okamžitě se uklidnil a spal. Od té doby spal každou noc od půl osmé večerní do půl osmé ranní.
můj 9 letý syn se před spaním zavine celý do své deky, že mu z ní čouhá jen hlava...tak nejlíp usne..už od malička
Naše 10 měsíční dcera občas také neusne bez zabalení. Někdy večer vyvádí jako tur, mne si očička a přesto nechce zabrat, dá jí táta do palačinky, pohladí po vláskách a do 10 vteřin je tuhá :-)