První číslo magazínu vyšlo 1/1/2000. Kolik času si vyžádaly přípravy, než mohlo první číslo vyjít?
Nápad udělat magazín pro ženy dostala Klára, tehdy ještě Hadererová, někdy v létě 1999. Dva měsíce se vymýšlelo a dva měsíce realizovalo… takže zhruba 4 měsíce.

V prvním vydání jsem také hledala jsem jakýsi „úvodník“ – slovo čtenářkám. Nic takového jsem ale nenašla. Co jiného a nového jste tehdy chtěli ženám přinášet?
Slovo čtenářkám opravdu nebylo :) . vždyť my ani nevěděli, jestli to co jsme udělali bude někdo číst. V té době fungovala Rodina.cz – ale to se holkám moc nelíbilo, pak Dáma.cz – ta byla taková nijaká a aktualizovaná velmi zřídka. Chtěli jsme vyplnit takovou obrovitánskou díru. Seznam, Lupa, Zive – všechno pro chlapy pak ohromná díra a na druhé straně všude sex, většinou taky pro chlapy. Jestli si správně vzpomínám, tak sami jsme tenkrát říkali, že ten magazín má být psaný tak, aby zajímal především ženskou část redakce :)

Jak se takový internetový magazín pro ženy dostane do povědomí odborné veřejnosti, která ho nominuje na cenu Zavináč? Lobovali jste?
O lobování v pravém slova smyslu nemůže být řeč. Někteří členové akademie nás osobně znají. Třeba ten jednoznačně nejvyšší akademik a novinář v celé střední Evropě (možná na světě) je spolužák Kláry, další se mnou kdysi pracoval, ale že bychom je obcházeli a říkali jim, dejte nám hlas to ne. Nechci být neskromný, ale komu jinému toho Zavináče mohli dát, když ne nám? Kdyby zvolili někoho jiného dnes bychom tu psali o tom, jak jsou ti členové akademie amatérští a jak hodnotí jen podle hlavní strany a ne podle toho co který ten web skutečně pro ženy na českém internetu znamená :)

Jaký byl samotný slavnostní večer? Na internetu byly zveřejněny různě zabarvené reakce.
Byl nevtipný, relativně rychlý a já propásl předávání ceny – přebírala ji Klára a prý nic vtipného taky nesplodila.

Máte vy sami nějaká doporučení pro koncepci nominace na udělení Zavináče?
Nemáme a Miloši Čermákovi jeho úlohu nezávidíme. Jisté je, že hodnotit weby na internetu formou akademie je poněkud nešťastné. Nikdo z nás nezná celý internet tak jak by chtěl, a nemá všechny rád tak, jak by si zasloužili. Na toto téma už toho bylo napsáno mnoho a zatím nikdo nepřišel na to jak to udělat jinak, aby to bylo fér. Nebudeme se přidávat ke kritice organizace Zavináče. Jsme v obecné rovině rádi, že tu podobná cena je (jinak bysme ji nemohli dostat) a lidé co se do podobných nevýdělečných aktivit pouští mají naší podporu.

A na závěr se nabízí otázka: V lednu 2003 oslavila Žena-in třetí narozeniny. Co se od doby vzniku změnilo a jakým směrem se chcete ubírat dál?
Nebuď zvědavá, Ferdičko. Jen tak mimochodem to záviselo celý měsíc a půl na Tobě, tak uvidíme, co dobrého jsi pro naši budoucnost vykonala :)

Vykonala, vykonala, snad ano. A od dnešního dne bude konat Alena Hechtová.

Reklama