Příroda stvořila orchideje snad ve všech barvách a jejich květy nepřestávají fascinovat zdaleka nejen pěstitele. V Česku je nejběžněji pěstovaný druh Phalaenopsis, který je nenáročný, přesto je dobré mu dopřát vše potřebné a následně se těšit z květů.
Foto: Zahrada na niti
Aerárium na orchidej představují velmi krásný předmět, který dokáže potěšit milovníky květin i designu. Dává navíc velký prostor kreativitě. Skleněné baňky si můžete koupit bez rostliny a osadit si ho plně podle vlastní fantazie. Začněte menšími květinami. Opatřete si ideálně skleněnou nádobu ve tvaru slzy, která vytváří dokonalé mikroklima k růstu. Aerária kromě velkého otvoru mají obvykle vytvořena ještě jeden malý otvor u zavěšovacího oka, který zajišťuje volné proudění vzduchu a vytváří prostředí bez náchylnosti k plísním a zapařování. Použít ale můžete i jiné nádoby.
Rostlinu vybírejte pečlivě a poté si ještě obstarejte ideálně směs piniové kůry a rašeliníku bez jemné drtě. Poté vás čeká trpělivá tvořivá práce. Součástí aerária mohou výt i různé komponenty v podobě přírodních či umělých dekorací, držte se ale pravidla, že méně je v tomto případě více a květinu není třeba upozadit.
Jak se o orchidej ve skleněném aeráriu nejlépe starat?
Zálivku provádějte rozprašovačem a udržujte uvnitř vlhko. Zálivka by měla být nejlépe dešťová, převařená nebo destilovaná voda, která nezanechává na skle stopy vodního kamene. Občas aerárium sundejte, nalijte do něj vodu a nechejte orchidej pořádně napít (cca hodinu). Následně vodu z aerária opatrně slijte. Hnojte hnojivem na orchideje přidaným do zálivky nebo na list.
Malá aerária jsou mimořádně lehká, takže ho udrží třeba garnýž nebo lustr. Můžete použít i stropní háček a zavěsit si ho kamkoliv, kde je dostatek světla.
„Orchideje jsou epifyty, což znamená, že žijí v korunách stromů, kde se svými kořeny přichycují na kůru. Milují vlhkost a dostatek světla i na kořenech, proto je jejich pěstování ve skleněných nádobách ideální. Skleněná závěsná aerária jim poskytují všechno, co orchideje potřebují – dostatečný přístup světla a zároveň zavěšení do prostoru,” zakončuje Lenka Hrubá.
Zdroje infromací: Lenka Hrubá, tiskové informace Zahrada na niti
Nový komentář