O pneumokocích se hovoří celkem často, ale ne každý ví, o co přesně jde. Můžete nám toto onemocnění nějak přiblížit? 
Pneumokok, respektive Streptococcus pneumonie, je bakterie. Rozeznáváme 100 typů, které se liší svou stavbou nebo svými „schopnostmi“ vyvolat onemocnění a případně onemocnění závažné. Těch, které vyvolávají závažné, takzvané invazivní onemocnění, je kolem 20 typů.

6437bed987970obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

V jakém případě může být onemocnění pneumokoky závažné?
Invazivní onemocnění vzniknou tehdy, pokud se pneumokok dostane do původně sterilního prostředí, což je krev a mozkomíšní mok. Tím může dojít k onemocnění zánětem mozkových blan (meningitidou), sepsí (celková těžká infekce organismu, lidově „otrava krve“), v případě pneumokoků jsou to i těžké zápaly plic. Pneumokoky jsou navíc i nejčastějším bakteriálním vyvolavatelem zánětů středního ucha.

Tato onemocnění mohou mít, kromě těžkého akutního stavu, zároveň i vážné komplikace. Například poruchu dalšího vývoje, u starších jedinců ztrátu dosavadních dovedností, hluchotu a, bohužel, následkem může být i úmrtí.

Proč u někoho k závažným komplikacím dojde? 
To asi úplně nevíme. Logicky by se dalo předpokládat, že tam, kde je nějak nedokonalá obranyschopnost organismu. Tam je ohrožení jasně vyšší. Ale závažnou formu infekce může prodělat i dosud zcela zdravý jedinec s normálními parametry imunity.

V jakém věku je riziko vážných komplikací největší?  
Nejvíce ohroženy závažnými formami infekcí jsou obecně kojenci a malé děti, u pneumokokových onemocnění se udává přibližně do 5 let. A pak senioři, opět se udává relativní hranice nad 65 let.

Kde a jak se pneumokoky nejvíce šíří? 
Infekce se přenáší kapénkovou formou, tedy všude, kde jsou lidé „pohromadě“. Samozřejmě, čím větší kolektiv, tím větší pravděpodobnost přenosu.

Evidujete v nějakém ročním období vyšší výskyt onemocnění pneumokoky? 
Většinou to bývá sezóna respiračních onemocnění, tedy podzim, zima, i když nelze vyloučit onemocnění kdykoli jindy. Nedobrou vlastností pneumokoku je, že pneumokokové onemocnění často nasedá na onemocnění virové, třeba i na chřipku, a pak dojde velmi rychle k výraznému zhoršení stavu pacienta.

Nákaz pneumokoky v poslední době přibývá, čím je to způsobeno? 
Já bych to řekla jinak. Do doby před covidem tu byl nějaký výskyt. V době covidové spadl počet případů asi na polovinu. Proč, je nasnadě - omezení kontaktů, roušky a další epidemiologická opatření. Nyní, po době covidové, se vše vrací do zajetých kolejí, loni dokonce za tři čtvrtě roku byl počet případů prakticky stejný, jako „před covidem“ za rok. Máme vyšší vnímavost k infekci, neboť jsme se s ní nějakou dobu nepotkali a ztratili jsme přirozenou schopnost obrany proti „zvyklým bacilům“. A pak mám pocit, že patogeny se na nás nyní vrhly s větší agresivitou - dlouho si nemohly „užít“.

6437bdee8b4fdobrazek.jpg
MUDr. Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP.

Je nějaká prevence, jak nákaze pneumokoky předejít? 
Jasná, zásadní a účinná prevence je očkování.

Kdy je nejvhodnější nechat dítě očkovat? A kdy ho očkovat, pokud je už starší?  
Proti invazivním pneumokokovým onemocněním je vhodné očkovat co nejdříve. Proč, už jsme si řekli. Z toho důvodu jsou rodiče podpořeni ve svém rozhodování (kromě zdravotních hledisek) i finančně. V kojeneckém věku je očkování hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Očkovat lze kdykoli déle, ale pak už za „vlastní peníze“. 

Existuje nějaká věková hranice, kdy už dítěti vážný průběh pneumokokové nákazy nehrozí, tudíž je zbytečné ho očkovat? 
Upřímně, nedá se říci, že je „zbytečné“ očkovat. Víme o rizikových kategoriích, jak z hlediska věku, tak např. z hlediska chronických onemocnění. Nikdy ale nemůžeme říci, že mimo tyto rizikové kategorie nelze onemocnět.

Očkovat lze jen proti některým kmenům pneumokoků. Stačí to? Co když dítě napadne kmen jiný?
V současnosti je nejširší pokrytí vakcínou proti 15 typům pneumokoků, v přípravě je vakcína proti 20 typům. Výhodou ale je, že ve většině dostupných vakcín jsou zastoupeny kmeny, které nám z hlediska epidemiologie (výskytu) nejvíce škodí. Pravděpodobnost, že onemocnění vyvolá jiný než vakcinační kmen tu, samozřejmě, je. Ale pokrytí je natolik vysoké, že ta pravděpodobnost je malá.

Zdroj informací: MUDr. Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů a praktická lékařka pro děti a dorost z Plzně