5f293cd705454obrazek.png
A svoje vlastnoručně vyrobené dary léta pak můžete sterilizovat i bez speciálního zavařovacího hrnce, který by vám po většinu roku překážel. Náročnější zavařeniny, jako třeba borůvková nebo ostružinová povidla, můžete v troubě i připravit pozvolným rovnoměrným „tažením“ bez připálení.

Sporáky se stále těší ohromné oblibě a pořád je najdeme v polovině českých a moravských domácností. Výsadní postavení má mezi nimi klasická značka MORA.

Z dobrého důvodu – za rozumné peníze totiž sporáky MORA nabízejí hned dva spotřebiče – kvalitní varnou desku (může být i indukční) a velkou multifunkční troubu s patentovaným klenutým vnitřním prostorem po vzoru starých pecí, který umožňuje vzduchu rovnoměrně proudit kolem připravovaného pokrmu.

Nepotřebují víc, než 50 cm místa. V kuchyni jdou navíc umístit přímo k nábytku bez nevzhledných mezer, kde ulpívaly nečistoty a mají i pěkný, moderní vzhled. Už to proto dávno nejsou popelky, co se schovávají v koutě.

Vedle obvyklého pečení a grilování zvládnou i třeba i šetrné rozmrazování, ohřev talířů před podáváním jídla nebo zavařování. „Pro zavařování v troubě nebo sporáku použijte sklenice s pryžovým těsněním a se skleněnými víčky, případně sklenice s víčky se závitem nebo s kovovými víčky. Používejte vždy jen stejně velké sklenice naplněné stejným obsahem. Před zavařováním zkontrolujte, zda jsou řádně utěsněny. Nalijte 1 litr horké vody do hlubokého pekáče (teplota vody by měla být asi 70 °C) a vložte do něj 6 litrových, případně 8 menších sklenic tak, aby se nedotýkaly. Pekáč vložte do trouby na druhou úroveň, zvolte funkci „Horký vzduch s ventilátorem“ a teplotu nastavte na 170 – 180 °C. V průběhu zavařování sledujte sklenice a zahřívejte je, dokud se kapalina ve sklenicích nezačne vařit – tj. dokud se v první sklenici nezačnou vytvářet bublinky. Ovoce a zeleninu takto zavařujte 40 – 55 minut a poté je ještě ponechejte ve vypnuté troubě další půlhodinu odležet,“ říká Jana Neuszerová, specialistka značky MORA.

Tip na skvělou jahodovou marmeládu s bezem podle blogerky Live with Anny
5f293d03d040fobrazek.png

Budete potřebovat:

 • 1 kg očištěných jahod
 • 300 g cukru
 • lžičku citrusového pektinu (případně podle návodu na krabičce)
 • lžičku kyseliny citronové
 • bezové květy

A jak na to? Očištěné jahody dejte do hrnce se silným dnem a rozmačkejte je šťouchadlem na brambory. Přiveďte jahody k varu a nasypejte do nich cukr smíchaný s pektinem. Pokud marmeládu připravujete v oválném kastrolu nebo obdélném pekáčku, můžete s výhodou využít funkci BridgeZone, kterou má indukční varná deska sporáku MORA I 878 AI a propojit dvě levé plotýnky do jedné velké. Marmeládu vařte ještě pět minut. Nakonec do marmelády vmíchejte bezové květy a ještě horkou ji přelije do sterilizovaných sklenic. Pořádně utáhněte víčka.  Nakonec marmeládu zavařte přímo ve sporáku nebo troubě v hlubokém pekáči s vodou asi 40 minut při teplotě 170 – 180 °C a poté nechte ještě ve vypnuté troubě 30 minut odpočívat.

Jak dlouho a při jaké teplotě zavařovat?

Okurky

 • Předehřev: ne
 • Zavařování: 150°C po dobu 40-45 min.
 • Ve vypnuté troubě ponechat ještě 30 min.
 • Poloha roštu 1, na roštu pekáč, v pekáči 1 l vody

Ovoce (třešně, meruňky apod.)

 • Předehřev: ne
 • Zavařování: 170 °C po dobu 40-55 min.
 • Ve vypnuté troubě ponechat ještě 30 min.
 • Poloha roštu 1, na roštu pekáč, v pekáči 1 l vody

Maso (uzené, vepřové apod.)

 • Předehřev: ne
 • Zavařování: 95°C po dobu 60-75 min.
 • Po ukončení zavařování sklenice vyjmeme, otočíme dnem nahoru, položíme na utěrku a necháme zvolna vychladnout

Houby

 • Předehřev: ne
 • Zavařování: 250 °C po dobu 8-10 min. u menších sklenic (8 ks na plech) nebo 10-12 min. u větších sklenic (6 ks na plech)
 • Na dno plechu dáme starou plenu nebo utěrku a zalijeme horkou vodou do výšky asi 2-3 cm, na plech pak vyskládáme skleničky a zavařujeme (lze použít jen skleničky s víčky na závit

Zdroj: www.mora.cz

5f293d3e1abd8obrazek.png
A jaký sporák zvolit?

5f293d4e92e1dobrazek.pngSáhněte po tom nejlepším. Indukční sporák MORA I 878 AI v nerezovém provedení se sklokeramickou indukční deskou a multifunkční troubou energeticky spadá do úsporné třídy „A“ a potěší užitným objemem trouby 70 l. Novinkou je přehledné dotykové ovládání zón přímo na indukční sklokeramické desce. Ta má i funkci BridgeZone, díky níž jsou dvě plotýnky vlevo spojit do jedné velké. Výkonná multifunkční trouba má jedenáct různých programů, nejen klasické pečení, gril s ventilátorem i bez a horkovzdušné pečení, ale i rychlý předehřev, rozmrazování, funkci pro pomalé pečení při nízké teplotě a v neposlední řadě i speciální program EcoClean pro snadné čištění vnitřku trouby pomocí páry bez chemických přípravků. Trouba má patentovaný zaoblený vnitřní prostor po vzoru klasických pecí na dřevo, a to kvůli dokonalému a rovnoměrnému proudění vzduchu. Výsledek pečení tak vždycky bude stát za to. Pro zvýšení komfortu obsluhy je trouba vybavená teleskopickým výsuvem, který umožní bezpečnou manipulaci s připravovaným jídlem, aniž byste ho museli z trouby vytáhnout. Nové závěsy dvířek s tlumením zaručují velmi tiché a šetrné zavírání dvířek trouby. Ve spodní části sporáku je praktická úložná zásuvka, do které snadno uložíte příslušenství v podobě roštu, mělkého plechu a XXL hlubokého pekáče.

Doporučená cena je 13 990 Kč.
Více na Mora.cz
 
MORA. Plná života
Spolu to zvládneme, jako již 195 let!
5f293d9b52e21obrazek.png

Reklama