Rusko postupně platí dluhy. V brzké době by mělo na kontě českého Ministerstva zahraničních věcí přistát 130 milionů korun. Přitom dluh byl vyčíslen na 160 milionů korun...

Z dnešních zpráv mě zaujala informace o splacení celého zbytku částky, kterou nám dluží Rusko ještě z dob komunismu. Tahle částka byla vyčíslena na 160 milionů korun a Rusko ji mělo splatit v „naturáliích“. Kreml se ale rozhodl zaplatit penězi, a to 130 milionů korun, čímž dluh považuje za vyrovnaný.

Tedy musím říct, že bych chtěl podobným způsobem splácet své dluhy. Když jsem nedávno předčasně splatil spotřebitelský úvěr bance, nejen, že jsem musel zaplatit celou zbylo dlužnou částku, ale ještě mi byl započten poplatek za předčasné splacení. Ano, i tak bylo výhodnější dluh vyplatit dříve, ale budu-li konkrétní, tak dluh činil cca 70 tisíc korun a zaplatil jsem +/- 77 tisíc. Takže zatímco Rusko splatí dluh s milým úsměvem ve výši cca 80 procent a bude po ptákách, já zaplatil 110 procent – nevidíte v tom trochu nepoměr? A to nepočítám již předtím uhrazenou částku v pravidelných měsíčních splátkách, to bych se dostal v procentech ještě o kus nahoru.

Asi to bude tím, že banka není stát a stát není banka.

Zase na druhou stranu je od Ruska hezké, že se snaží dluh vůbec zaplatit.

Dost mě i zaujala informace, k čemu hodlá naše Ministerstvo zahraničí peníze použít, totiž na opravu ambasády v Moskvě. Mhm, jasně, jde o naši ambasádu, ale tedy čekal bych, že peníze poputují někam do Česka. Tady tedy nejsem vůbec ve věci kovaný, jen mi připadá, že vlastně peníze v Rusku zůstanou... Myšlenkové pochody mi při tom běží tímto směrem: Ano, jde o naše velvyslanectví, tedy nejspíš i o náš majetek. Jenže co by se stalo v případě nenadálých událostí? Budova stojí v Moskvě. Na pohled mi nepřipadá nijak zchátralá. To nemá naše země důležitější vydání, která by mohla penězi „navíc“ uhradit? Vypadá to, že jsme vlastně docela bohatý národ!

Zprávu si můžete přečíst na Novinkách.cz:

Reklama