Zvířat, která se z nějakého důvodu ocitla bez majitele, takže se bezprizorně toulají po okolí, je nespočet. Ať už se jich páníčci nemilosrdně zbavili, nebo se jen zaběhli. Například po nedávné silvestrovské noci, kdy mnoho domácích mazlíčků vyděsily dělobuchy a ohňostroje natolik, že utekli daleko od domova. Pokud by zůstali bez pomoci, ohrozil by je nejen hlad nebo zima, ale také možná srážka s autem. V případě agresivních zvířat by naopak mohli být ohroženi lidé i zvířata, s nimiž se při potulce setkají.

obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Takovou negativní zkušenost s toulavými psy má i paní Jana. „Byla jsem na procházce s naším jezevčíkem, když ho napadli dva velcí psi. Nedalo se jim vůbec ubránit. Pokousali Dennyho natolik, že ho veterinář pak musel utratit. Jak jsem ještě ten den zjistila, nebyli jsme jediní, na koho zaútočili. Potulovali se v našem okolí už delší dobu a mají na svědomí i nějaké ovce ze sousední vsi. Nikdo s tím ale absolutně nic nedělal. Žádný majitel se k nim nepřihlásil a nikdo se neobtěžoval s jejich odchytem,“ stěžuje si. Kdo by měl takovou situaci správně řešit a jak postupovat, pokud se i u vás objeví neznámé zvíře bez doprovodu majitele?

Toulavé, nebo opuštěné zvíře?

Podle zákona je toulavým zvíře v lidské péči, které není pod trvalou kontrolou nebo dohledem fyzické osoby nebo chovatele, a které se pohybuje volně mimo své ustájení, výběhové prostory nebo mimo domácnost svého chovatele.

Opuštěným zvířetem se pak rozumí zvíře původně v lidské péči, které není pod přímou kontrolou nebo dohledem fyzické osoby nebo chovatele a ze zjištěných skutečností vyplývá, že ho jeho chovatel opustil s úmyslem se jej zbavit nebo ho vyhnal.

Zvíře rozhodně nevyhánějte

Pokud byste se rozhodli zavřít nad osudem toulavého nebo opuštěného zvířete oči, nebo ho dokonce přímo vyhnat, nebudete jen za nelidu. Zákon na ochranu zvířat říká, že se tímto chováním dopouštíte týrání, za nějž můžete být i potrestáni. Správný postup je úplně jiný. Pokud neznáte, ani se nedopátráte majitele, měli byste toulavé či opuštěné zvíře nahlásit podle § 135 zákona č.40/1964 Sb., občanského zákoníku městskému či obecnímu úřadu, na jehož území se nalezenec nachází. 

„Obec má povinnost se o zvíře postarat, podobně jako se postará o bezpečnou správu jiné nalezené věci – peněženky, nebo jízdního kola, respektive rozhodnout, jak s ním bude (v rámci zákona) naloženo. A pokud je to třeba, zajistit i kvalifikovaný odchyt.  Souběžně s tímto rozhodnutím má obec povinnost zveřejnit informaci o nálezu,“ popisuje správný postup Odchytová služba a útulek Animal rescue s tím, že zákon nerozlišuje mezi jednotlivými zvířecími druhy. Hovoří o „zvířeti, u něhož je zjevné, že mělo vlastníka“. „Není tedy možné, aby kdokoli tvrdil, že se obec postará pouze o psy, ale nikoli už o kočky, nebo třeba ovce,“ upozorňují, protože ne všechny obecní úřady se záchrany zvířete zhostí, jak by měly.

Nenechte se odradit

„Bohužel, stále se stává, že mnozí zástupci obcí si své povinnosti k toulavým a nalezeným zvířatům vykládají po svém, nebo je vůbec neznají. Nejčastější reakcí a výmluvou je absolutní odmítání jakékoliv zodpovědnosti. Tvrdí, že obec v této věci nemá žádné kompetence, odkazují na kde koho, hartusí, zavírají se za dveřmi, neberou telefony. Po dalším naléhání svolávají domobranu a vyhrožují spoluprací s místními myslivci. Nejhorší variantou jsou „starostové převozníci“, kteří, aby se nátlaku občanů vyhnuli, posadí nalezeného psa do auta a převezou ho za hranice svého katastru, a raději ještě kousek dál,“ dělí se o neblahé zkušenosti z terénu v Animal rescue. Proto se případným odmítavým postojem radnice nenechte odradit a trvejte na řešení situace.

Další možností je kontaktovat městskou policii (156), pokud u vás funguje.

Sami se do odchytu raději nepouštějte

Pokud byste chtěli zvířeti pomoci sami, dobře to zvažte. Může být nebezpečné a ublížit vám. Třeba jen ze strachu. Kromě toho zákon říká, že odchyt toulavých, zdivočelých a synantropních (vyskytujících se v blízkosti lidských obydlí) živočichů mohou provádět jen osoby k tomu odborně způsobilé, s povolením Státní veterinární správy. Pokud takovou akreditaci nemáte, mohl by být vámi provedený odchyt v krajním případě (pokud by zvíře trpělo nebo by byl ohrožen jeho život či zdraví) považován až za týrání zvířete.

Pokud zvíře přece jen sami odchytíte, protože je přátelské a drží se vás jako klíště, uděláte nejlépe, když s ním zajdete rovnou k veterináři nebo na oddělení městské policie. Tam se pokusí zjistit jeho totožnost. Je totiž možné, že se majitele takto dopátráte za pomoci čipu nebo tetování na zvířeti.

  • V případě, že zjistíte číslo čipu, podejte zprávu o nálezu Národnímu registru chovatelů zvířat.
  • O tetovaném zvířeti můžete dohledat záznam v plemenné knize, kde podle čísla dohledají chovatele, u kterého se narodilo. A ten by mohl mít kontakt na jeho současného majitele, pokud to není on sám.

Další možností, jak najít majitele, je vyvěšení letáčků, pátrání za pomoci sociálních sítí nebo prostřednictvím specializovaných služeb jako je například Psí detektiv, Back Home, Najdi mazlíčka a podobně.

Nepodařilo se nalézt majitele?

Pokud se vám nepodaří nalézt majitele odchyceného zvířete, svůj nález neprodleně ohlaste obci, na jejímž území k němu došlo. Zákon č. 89/2012 Sb. totiž říká: „Je-li nalezeno zvíře, u něhož je zjevné, že mělo vlastníka, oznámí nálezce nález bez zbytečného odkladu obci, nelze-li z okolností poznat, komu má být vráceno.“.

Požádáte-li o to, abyste si mohli zvíře ponechat v prozatímní péči, musí vám k tomu dát obec svolení. Jinak riskujete střet se zákonem. „Kdo nález neoznámí a ponechá si nalezené zvíře, vystavuje se možnosti postihu podle Zák. č. 200/1990 Sb., o přestupcích, v platném znění, nebo podle Zák. č. 40/2009 Sb., trestní zákon, v platném znění,“ varuje Animal rescue.

Zvíře totiž není po odchytu automaticky vaše. Jeho majitel má celé dva měsíce na to, aby se o ně přihlásil. V případě, že zvíře skončí v útulku, tato lhůta se prodlužuje na měsíce čtyři. Pokud to v dané době nestihne, teprve tehdy pozbývá práva na své zvíře. A vy si ho můžete ponechat.

Zdroj informací: Animal Rescue, Dogpoint, Národní registr zvířat, Azyl opuštěných zvířat Libeň, Zákony pro lidi

Čtěte také: