V mnoha obcích v republice ještě nejsou veřejné vodovody, a tak musí majitelé domů využívat vodu z vlastní studny. Ne vždy je taková voda pitná, ale i když ji využíváte jen jako užitkovou, měli byste vědět, zda je nezávadná. Zvlášť teď po povodních.

Povodně s sebou vždycky přinášejí nepříjemnosti, i když vám zrovna nevytopí dům. Pokud bydlíte blízko vody, je možné, že se vám během povodní znečistila studna. Ať už jde o spodní vody, nebo vodu, která vám natekla horem při povodních, studnu je potřeba řádně vyčistit a vydezinfikovat. Velmi pravděpodobně je totiž kontaminovaná.

studna

„Pokud nebyla studna povodní přímo zasažena, stačí provést revizi zdroje a okolí, provést jednorázovou dezinfekci a nechat provést rozbor vody. Pokud studna byla povodní zasažena, bývá většinou nutné provést kompletní sanaci,“ vyzývá hlavní hygienik České republiky MUDr. Vladimír Valenta, Ph.D. Studnu můžete vyčistit teprve tehdy, když poklesne hladina spodních vod. Jinak hrozí, že vám do vyčištěné studny znovu nateče závadná voda.

Nejprve je potřeba očistit vnější stěny studny a vyndané čerpadlo od nánosů bahna a nečistot, ideálně tlakovou vodou. Pomocí kalového čerpadla je pak potřeba vyčerpat veškerou vodu ze studny a pečlivě očistit vnitřní stěny studny, trubku od čerpadla i celé dno, nejlépe kartáčem. Poté je nutné celý vnitřní prostor studny opláchnout čistou vodou a znovu celý objem vyčerpat.

Vyčerpání vody a dezinfekce

Dalším krokem je omýt veškeré vnitřní prostory i čerpadlo koncentrovaným roztokem dezinfekce, ta musí obsahovat chlor (např. Savo) - dáváme ho více, než je uvedeno. Znovu vše opláchněte čistou vodou a objem vyčerpejte. Musíte vyčerpat i kal a bahno ze dna studny, stejně jako štěrk, písek nebo další nánosy, které se do studny dostaly během povodní.

Naposledy omyjte veškerý vnitřní prostor a vodu vyčerpejte. Na dno vložte nový štěrk nebo hrubý písek a počkejte, až do studny nateče voda. Pokud je pořád kalná, musíte čerpat a znovu napouštět vodu stále dokola, dokud nebude čistá.

Nakonec do studny vložte dezinfekci podle návodu (u chlorových preparátů cca 0,5 - 1 mg/l, nebo 2 l Sava na m3 vody). Nechte působit aspoň 24 hodin. Je potřeba odpustit také rozvody v domě, aby se dezinfikovalo potrubí, které vede dovnitř. Stačí nechat na pár minut otevřené všechny kohoutky v domě.

Vodu hodně odčerpávejte, ale zatím ji nepoužívejte jako pitnou, teprve po několika dnech, ale ještě lépe dvou týdnech, je třeba udělat rozbor vody v laboratoři, zda je nezávadná.

Nezapomeňte:

  • Závadnou vodu ze studny čerpejte do odpadu nebo jímky, rozhodně dost daleko od vlastní studny i okolních studen. Mohlo by dojít k opětovnému znečištění.
  • Pracujte v rukavicích a holinkách. Při práci na zasažené studni dbejte na bezpečnost a hygienu, riziko přenosu nemocí je poměrně velké.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Další články v našem magazínu:

Reklama