„Mám rýbu.“ Kolikrát jsme již toto slyšeli od přátel a známých, nebo si to sami řekli předtím, než jsme se vydali do lékárny pro nosní kapky. Rýma není nebezpečné onemocnění, je však nejčastější a nevyhne se nám v žádném věku ani ročním období. Přesto je příznačná především pro zimní měsíce, a tak bychom měli vyhlásit stav pohotovosti a být připraveni. Možná se nám podaří vyhnout se jak ucpanému červenému nosu, tak nekončícímu množství posmrkaných kapesníků. Léty osvědčenými metodami jsou zvýšení přísunu vitamínů, časté mytí rukou a vyhýbání se místům s větším počtem lidí. Rýma se totiž nejčastěji přenáší kapénkovou infekcí, tedy nejen smrkáním, kašláním, kýcháním ale dokonce i pouhým mluvením s nemocným. Když nám „rýba“ zaklepe na dveře, je proto dobré řídit se následujícím desaterem rad.
1. Dodržujte klid na lůžku. Při onemocnění rýmou se doporučuje zůstat alespoň první dva dny v teple a dodržovat klidový režim.
2. Hodně pijte. Nejlepší jsou bylinné čaje nebo vlažná voda. Vyhněte se studeným nápojům.
3. Aplikujte nosní kapky. Nejlépe s účinnou látkou xylomethazolin. Tu obsahují například nosní kapky Olynth. Dodržujte přitom doporučenou dobu užívání, která se pohybuje mezi 5 - 7 dny. Poté kapky alespoň na pár dní vysaďte.
4. Snažte se nesmrkat, pokud to není nezbytně nutné. Hlen totiž není to, co vytváří největší problém. Ve volném dýchání nám brání především zduřelá sliznice. Proti překrvení nosní sliznice nám pomohou nosní kapky.
5. Napařujte ruce a nohy. Tím dojde k rozšíření cév v končetinách a následně k odkrvení nosní sliznice. Ideální je, když si napustíte do umyvadla horkou vodu a ruce nebo nohy budete pomalu namáčet.
6. Nepodceňujte rýmu a neroznášejte ji mezi ostatní! Rýma je infekční onemocnění způsobené převážně viry a rozšiřuje se kapénkovou infekcí. Proto můžete své okolí nakazit smrkáním, kýcháním, kašláním, ale dokonce i mluvením a podáním ruky. Např. při cestě autobusem do práce tak lze během chvilky nakazit i několik spolucestujících.
7. Smrkejte pomalu a jemně. Při příliš horlivém smrkání může vzniklý přetlak vytlačit infekci až do středního ucha a způsobit v něm zánět. Toto nebezpečí hrozí i při smrkání z obou nosních dírek najednou, proto uvolňujte každou zvlášť.
8. Nepoužívejte látkové kapesníky! Udržují se v nich viry, neboť je zpravidla používáme déle, než ty papírové, které končí v koši po pár smrkáních. Jde o zdánlivou maličkost, ale bráníme tím dalšímu šíření infekce.
9. Zvlhčujte vzduch! Používejte zvlhčovače vzduchu, ale postačí i rozvěšení mokrého prádla po bytě. Vysušená sliznice je méně odolná vůči útokům všudypřítomných virů.
10. Předcházejte rýmě! Jako u každého onemocnění, i u rýmy je mnohem lepší prevence, než následná léčba. Proto zajistěte svému organismu dostatečný přísun vitamínů, vyhýbejte se v chřipkovém období místům s větším počtem lidí, myjte si často ruce a neplýtvejte tělesnou energii ponocováním. Dodržováním těchto jednoduchých zásad již máte z půlky vyhráno.
Nový komentář
Komentáře
rýmu přecházím
Ano, Ano, jedině prevence. Nadarmo se neříká, že se rýma léčí týden s doktorem a sedm dní bez doktora. Já teda mývám rýmu jen tak 2x do roka a není to nic, co by se nedalo přežít. Ale naše Adélka, když nastoupila do školky, tak to byla hrůza, neustále měla ucpaný nos a byla zahleněná, z čehož vznikaly další problémy, často jsem musela být na paragrafu. Zkoušela jsem s ní všemožné rady, ale nakonec pomůže jedině posílení imunity a prevence. Takže kupuju hlívu ústřičnou s disney postavičkami a zatím se držíme.
PBD — #29 Nemáš vůbec zač!
wich — #28 ješte jednou děkuju :) nejen za tip,ale hlavně za info:)
PBD — #27 Uvádí se cca 4-5g na den. Prý je to vrchovatá lžička. Já piju preventivně asi 2 týdně, což je optimální množství a nemocná nebývám. Více čajů za den piju jen, když fakt hodně prochladnu a vyloženě cítím, že na mě něco leze. Druhý den už jsem ok.
Předávkování bys poznala, hlavně podle srdce - buší jak o život, ale není v rytmu, nevolnosti
wich — #25Děkuju..A co se týče předávkovaní..pokud si dam třeba každý týden dva..tak je vše ok,ne? ..kolik je bezpečné maximum na týden?
Teď o víkendu jsem ji taky nakoupila - je to ze změny počasí,takže rudý nos jako sobík od Santy Klause a čajíčjuju a kapičkuju...stejně trvá týden....ať dělám cokoliv
PBD — #16 Lžičku čerstvého nastrouhaného zaliju horkou vodou, přidám med a citrón. Když to na mě leze, tak piju co dvě hoďky - ale pozor, jen ten první den a rýma se pak nerozjede, jinak jako prevenci třeba 1-3x týdně.
Ale musím upozornit na možnost předávkování.
A nebylo to tu už?
Trefa:ja bych doporucovala,alespon deni kratke prochazky,za kazdeho pocasi.
Tyto rady jsou velmi známé,ale moc je lidé nedodržují
To jsou teda rady...
...myslím,že jsou navíc notoricky známé.Všichni se jimi snažíme řídit už dávno a přece tu "rýbu" pokaždé chytneme....
O-ou, tak kdybych v práci oznámila, že zůstávám doma, abych nerozšiřovala rýmu a že kvůli rýmě musím být dva dny v teple doma, tak by se mnou pěkně rychle vyběhli.
Vzali by mi to snad jen na apríla.
Nota bene když moje šéfka chodí tři měsíce do práce se zápalem plic, jen aby jí v práci něco neuteklo.
Nesnáším kapky do nosu,jen při představě,že bych si měla nakapat do nosu, se málem pozvracím.
lenagirl — #15 je opravdu výborný a teď v zimě hodně doporučovaný jako osvědčené zahřívadlo
Rýmou netrpím naštěstí.
lenagirl — #15 ten už mi byl několikrát doporučován..asi ho fakt budu muset zkusit:)
jak přesně ho děláš?
nemám problémy piju čaj ze zázvoru
Já kapky nepoužívám,napařuju se a piju bylinkové čaje.Smrkám jak do klasickách kapesníku,tak i do papírových.A když na mě vleze pořádná rýma,.tak doma smrkám do uterky,protože jinak bych měla strašnou spotřebu kapesníku.A pitný režim je třeba dodržovat pořad,takže nějak nechápu co to má co dělat s rýmou..
ted ji zrovna mám - nechcete ji někdo?