Nemůžete pořádně jíst a mluvit, protože vás to díky aftu neuvěřitelně bolí? Malé bolestivé afty mohou opravdu nehezky potrápit až několik týdnů. Trpí na ně především lidi do třiceti let a ženy (v období před menstruací). Afty patří k nejčastějším zánětlivým onemocněním v ústní dutině.

Přesná příčina jejich vzniku není zatím úplně známá. Spouštět je může slabá imunita, příliš ostrá plomba, starý nebo tvrdý zubní kartáček, nevhodná strava, stres či nedostatek vitamínů. Na rozdíl např. od oparu afty nejsou přenosné na druhého člověka, ale i tak pokud je zrovna máte, není vhodné se líbat.

herpes

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Afty se vykytují osamoceně nebo ve větším množství. V ústech mohou být od jednoho až do třech týdnů. „Nejčastěji se objevují na jazyku, na patře či na dásni. Samy o sobě nejsou nebezpečné, ale jsou velmi bolestivé a umí ovlivnit běžný život, protože s afty lze těžko jíst i mluvit,“ říká PharmDr. Tomáš Arndt z Prozdravi.cz. Postihne-li vás aft a přetrvává déle než dva týdny, je důležité navštívit lékaře, který zvolí vhodnou léčbu. Při lehčím aftu si vystačíte s babskými radami, vhodně zásobenou lékárničkou a upraveným jídelníčkem. Vracejí se vám afty příliš často? Tak navštivte svého zubaře, můžete mít např. špatně sednoucí plombu.

Zásadní je posílit si svou imunitu multiminerálními přípravky, které obsahují dostatek vitamínu C a B. Výborná je i syrová cibule. Váš partner to sice neocení, ale při hojení aftu, díky svým antiseptickým účinkům velmi pomáhá. Dobrá je též konzumace droždí, ve kterém se nachází velké množství vitamínu B.

Pozor při výběru kartáčku

Důležité je pečlivě dodržovat ústní hygienu, čistit si zuby dvakrát denně. Nejlépe používat zubní pasty s přírodním složením. „Nepoužívejte příliš tvrdé zubní kartáčky, ideální jsou velmi měkké a nezapomínejte na zubní nitě i ústní vody. Trpíte-li na afty, tak byste měli omezit kávu, citrusové plody a příliš kořeněná jídla, která mohou ústní dutinu dráždit. Především u malých dětí je důležité hodně pít, protože afty mohou vznikat ze špatné hydratace,“ dodává PharmDr. Tomáš Arndt

Přírodní přípravky

Při aftu je dobré si připravit odvar ze šalvěje a pravidelně kloktat. Šalvěj lékařská působí protizánětlivě a hojivě a urychlí jejich vyléčení. Dobré je také vyzkoušet speciálně sestavené přírodní přípravky.

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama