Při menopauze procházejí ženy hormonálními změnami – snižuje se produkce estrogenu a postupně dochází ke změnám, které obvykle nejsou příjemné. Často nás menopauza zaskočí tak nečekaným průběhem, až začneme myslet na nejhorší a obáváme se vážného onemocnění. Jak menopauzu poznáme? „Obecně lze říci, že nejčastěji podle nepravidelnosti cyklu, ať již jeho zkracování, což je nejběžnější, nebo i jeho prodlužováním a není výjimkou ani krvácení mimo cyklus. K dalším příznakům patří nervozita, labilita a vasomotorické obtíže, tzv. návaly,“ říká o nástupu menopauzy MUDr. Slavík.
5c7545d9461b8obrazek.png

Lépe je tak být připraven a s menopauzou počítat. „Stanovení menopauzy je důležité pro včasné zahájení léčby jejích příznaků a pro prevenci dlouhodobých změn v důsledku nedostatku estrogenů jako je osteoporóza nebo atrofie sliznice zejména v oblasti  pochvy a močové trubice,“ dodává MUDr. Gregorová z Lékařského domu na Praze 7. Jednoduchým způsobem, jak si nástup menopauzy ověřit, je použít testy podobné těm těhotenským. Fungují na bázi měření koncentrace folikulostimulačního hormonu (FSH) ve vzorcích moči a používají se pro vyhodnocení počátku menopauzy, například test KlimaSei®.

Je menopauza neodvratně tady? Měla byste na to myslet a uzpůsobit tomu svůj jídelníček i životní styl. Začne vám totiž ubývat svalová hmota a na druhou stranu se zvyšovat tendence k nabírání tuku. Proto je nutné se pravidelně věnovat cvičení. Ať už půjde o dlouhou odpolední procházku nebo si párkrát týdně zajdete na jógu, důležité je začít a vytrvat.
5c7545c8853e8obrazek.png

Se změnami v hormonální hladině souvisí také řídnutí kostí. Právě to je další z důvodů, proč je pohyb v tomto období tak důležitý. Kost je dynamická jednotka a podléhající stálé přestavbě, to znamená odbourávání starých buněk a vytváření nových. Pokud se nehýbete a špatně stravujete, nemá důvod ani prostředky vytvářet novou pevnou strukturu. Při pravidelném pohybu se struktura kosti naopak upevňuje.

Snížení hladin estrogenu ženy vystavuje také riziku cévních onemocnění. Výskyt ischemické choroby srdeční je do středního věku převážně záležitostí mužů, s příchodem menopauzy se ale bilance jasně překlání na stranu žen. To je způsobené tím, že do té doby pružné cévy začnou bez dostatku estrogenu ztrácet svoji elasticitu.

Pokud jsou problémy spojené s přechodem nesnesitelné, je další možností požádat svého lékaře o hormonální léčbu. Pokud ale preferujete přírodní medicínu, zkuste své tělo nejdřív lehce ošálit stravou. Rostliny mají svůj vlastní hormon podobný estrogenu nazývaný fytoestrogen. Nachází se například ve lněném semínku, které si jednoduše přidáte do snídaně, nebo také v červeném jeteli z jehož květů můžete připravit květinově vonící pesto.

 
TIP - Domácí test na menopauzu KlimaSei
 
Chcete-li rychle zjistit, zda už vás má menopauza ve své moci, vyzkoušejte sebetestování prostřednictvím domácího testu KlimaSei a výsledek budete vědět do 5 minut.

Rychlý test pro domácí použití značky KlimaSei umožňuje stanovit koncentraci vašeho hormonu FSH ze vzorku moči, a tím zjistit, zda se nacházíte v klimakteriu (perimenopauze/menopauze).
 
Balení obsahuje 2 testy.

Test KlimaSei je zdravotnický prostředek. Domácí test menopauzy KlimaSei je k dostání ve vybraných lékárnách
nebo na www.klimasei.cz

Doporučená cena 329 Kč

Reklama