Říká se mu acne vulgaris a je to neinfekční chronické zánětlivé onemocnění mazových žláz a vlasových vývodů, které nás dokáže pořádně potrápit a hodně ubrat na sebevědomí. Uvádí se, že osmdesát až sto procent mladistvých ve věku od 11 do 25 let a deset procent dospělých má příznaky tohoto zdravotního problému.

Jak vzniká
Akné vzniká, když se v mazových žlázkách a koříncích chloupků tvoří příliš mnoho mazu. Ty se potom zanítí a ucpou. Maz se tak stává prostředím pro množení bakterií, které způsobují typické zánětlivé změny na kůži. Ke zvýšené tvorbě mazu může vést hormonální nerovnováha, běžný problém v době dospívání, zvláště u chlapců. U žen může menstruace nebo těhotenství také způsobit hormonální poruchy vyvolávající akné. U dospělých lidí se na vzniku akné velkou měrou podepisují stresy, znečištěné prostředí a nevhodná strava. Pro pročištění pleti je důležitá především vyvážená skladba stravy, pečlivá hygiena, správný pitný režim, protože voda je pro čistotu pleti nezbytně nutná.

Jak na něj
Lékařská péče při akné řeší hlavně snížení tvorby mazu, odstranění zánětlivých projevů a zabránění vzniku nových zánětlivých ložisek. Na vznik akné mají podstatný negativní vliv takzvané volné radikály. A ty nevznikají samy od sebe, ale z kouření, znečištěného prostředí, UV záření, pití alkoholu i intoxikace těžkými kovy. Volné radikály poškozují nenasycené mastné kyseliny v buněčných membránách, které mají ochranný účinek. Čím více volných radikálů vnikne do buněk pleti, tím více klesá její schopnost odolávat akné vlastními obrannými mechanismy.

Co je důležité
Především systematicky pečovat o kůži a dávat tělu léky a doplňky stravy a stravu samotnou s takzvanými antioxidačními účinky, které likvidují agresivní volné radikály. Jde hlavně o zinek, selen, vitamin B6, beta-karoten, vitamin E, vitamin C. Tyto látky přispívají k řešení dlouhotrvajících problémů s akné, jsou efektivní přímo v místě zánětu, podporují jeho hojení a lze je užívat dlouhodobě i opakovaně. Dobře se vstřebávají, mají dobrou rozpustnost v tucích a nemají žádné nepříznivé vedlejší účinky. Tím, že pomáhají vrátit kůži její „kondici“, jsou nepostradatelným doplňkem při léčbě akné a potlačování jeho příznaků.


„Suplementaci vitaminy a minerálními látkami ze skupiny takzvaných antioxidantů, například selen, zinek a další vitaminy, považuji za vhodnou podporu léčby všech forem akné u různých věkových skupin, a to jak u mladých lidí, tak u projevů akné v dospělosti,” vzkazuje čtenářkám Ženy-in dermatoložka MUDr. Karolína Kykalová. A jít k dermatologovi včas, dodávám já.

Máte vy nebo vaše děti problémy s akné? Stále, anebo jenom někdy? Máte odbornou péči, nebo se „léčíte“ sama?

 


 

Reklama