Náš nos funguje jako dokonalý filtr. Díky unikátním řasinkám zachytává většinu nečistot, infekcí a alergenů z vdechovaného vzduchu, a ty jsou pak spolu s hlenem postupně zatlačovány do krku a do žaludku. A když je nos zanesený, alergeny a možná i zánětlivý sekret v něm zůstávají a dávají vzniknout komplexní infekci horních cest dýchacích. Ne, pouhým smrkáním nos beze zbytku vážně nevyčistíte. A nespasí vás ani spreje s mořskou vodou. Ty jsou sice prospěšné, ale chce to radikálnější zákrok, který nosní sliznici zcela vyčistí, zvlhčí, a tak jí pomůže lépe se bránit.
Je prověřen staletími
Výplach nosu solným roztokem rozhodně není novinkou. Je prověřen dlouhými staletími. Už tehdy vznikaly speciální nádoby – konvičky, kterými si lidé k aplikaci pomáhali. Dnes jsou k dostání v lékárnách, ale i ve specializovaných obchodech s potřebami pro jogíny. Tam je můžete najít pod názvem „konvička néti“. Proplachování nosu totiž patří k běžné očistné praxi vyznavačů tohoto cvičení, nazývá se „džala néti“.
Ačkoli by se mohlo zdát, že tuto metodu prosazuje hlavně východní učení, není tomu tak. Svým pacientům ji vřele doporučují i lékaři ordinující podle západní medicíny. Někteří jakožto součást pravidelné hygieny, jiní jen při obtížích.
Pomáhá při akutní i chronické rýmě
„Výplachy speciální konvičkou v posledních letech velice ráda doporučuji při akutních i chronických zánětech dutin s hromadou zatékajícího hlenu. Vypadá to sice děsivě a nezvykle, ale efekt je naprosto ohromující,“ říká praktická lékařka z Medicina Centrum MUDr. Ethel Ludvíková s tím, že stačí překonat prvotní psychický blok, aby člověk zjistil, že je to naprosto jednoduché. Však to také pod dohledem dospělého zvládnou i malé děti, které už ovládají smrkání.
„Nosní sprchu, alias džala néti, používám asi rok v rámci pravidelné ranní hygieny. Nutno vyzdvihnout, že od té doby nevím, co je rýmička, což je pro nás chlapy vysvobození hodno Nobelovy ceny,“ svěřil se nedávno na svém facebookovém profilu i zpěvák Tomáš Klus, který této praktice učí i své potomky.
Jak takový výplach probíhá?
Do speciální konvičky doma namícháte obyčejný fyziologický roztok. To není nic jiného, že voda o teplotě 37 stupňů Celsia, v níž je rozpuštěný chlorid sodný – tedy obyčejná kuchyňská sůl. Na jeden litr roztoku postačí 9 gramů. Ke konvičkám se ale prodávají odměrky, takže nemusíte nic složitě vážit.
„Tekutinu stačí pustit do jedné nosní dírky a ona spontánně tou druhou zase vyteče. Cestou „vezme“ naředěný hlen, který s tekutinou vyteče, nebo se lehce vysmrká,“ popisuje postup lékařka a vypočítává výhody: „Není v tom žádná chemie, takže je to vhodné téměř pro všechny pacienty. Omezí se tím postup zánětu do dolních etáží dýchacích cest, tedy i kašel, který způsobuje zatékající hlen. Také to významně pomáhá alergikům a jako všestranná prevence.“ Jen je třeba dbát na výběr certifikované konvičky a postupovat podle návodu.
Čtěte také:
- Zbavte se nachlazení přes noc. Tyto babské rady funguji!
- Bolí vás v krku? Devatero babských rad k nezaplacení
Nový komentář
Komentáře
Podobný nástroj se jmenuje Luhačovická sprcha, nic nového pod sluncem...
Nevím, proč by na výplach nosu musela být speciální konvička, mně stačí obyčejný kelímek. A na běžný denní výplach Physiomer.
Já vyplachovala poctivě každý den několik let, konvička jezdila i k moři. V srpnu jsem poprvé v životě dostala zánět středního ucha a doktorka mi řekla že konvičku v žádným případě, že jsem si rozehnala konvičkou zánět i do druhého ucha. Že konvička by se vůbec neměla používat.
Známá byla s uchem u profesora v Praze který ji konvičku doporučil.
Takže si myslím že co doktor to názor a pacient ať si poradí sám.
mno,stojí za zvážení to zkusit,kdyby mě to zbavilo problému po poslední viroze,kdy jsem přišla o čich..tož uvidíme..
Tyto výplachy jsou zpočátku dobrá legrace
. Člověk se to musí naučit. Tedy alespoň já člověk 