Náš nos funguje jako dokonalý filtr. Díky unikátním řasinkám zachytává většinu nečistot, infekcí a alergenů z vdechovaného vzduchu, a ty jsou pak spolu s hlenem postupně zatlačovány do krku a do žaludku. A když je nos zanesený, alergeny a možná i zánětlivý sekret v něm zůstávají a dávají vzniknout komplexní infekci horních cest dýchacích. Ne, pouhým smrkáním nos beze zbytku vážně nevyčistíte. A nespasí vás ani spreje s mořskou vodou. Ty jsou sice prospěšné, ale chce to radikálnější zákrok, který nosní sliznici zcela vyčistí, zvlhčí, a tak jí pomůže lépe se bránit.

Je prověřen staletími

Výplach nosu solným roztokem rozhodně není novinkou. Je prověřen dlouhými staletími. Už tehdy vznikaly speciální nádoby – konvičky, kterými si lidé k aplikaci pomáhali. Dnes jsou k dostání v lékárnách, ale i ve specializovaných obchodech s potřebami pro jogíny. Tam je můžete najít pod názvem „konvička néti“. Proplachování nosu totiž patří k běžné očistné praxi vyznavačů tohoto cvičení, nazývá se „džala néti“.

Ačkoli by se mohlo zdát, že tuto metodu prosazuje hlavně východní učení, není tomu tak. Svým pacientům ji vřele doporučují i lékaři ordinující podle západní medicíny. Někteří jakožto součást pravidelné hygieny, jiní jen při obtížích.

Pomáhá při akutní i chronické rýmě

„Výplachy speciální konvičkou v posledních letech velice ráda doporučuji při akutních i chronických zánětech dutin s hromadou zatékajícího hlenu. Vypadá to sice děsivě a nezvykle, ale efekt je naprosto ohromující,“ říká praktická lékařka z Medicina Centrum MUDr. Ethel Ludvíková s tím, že stačí překonat prvotní psychický blok, aby člověk zjistil, že je to naprosto jednoduché. Však to také pod dohledem dospělého zvládnou i malé děti, které už ovládají smrkání.

„Nosní sprchu, alias džala néti, používám asi rok v rámci pravidelné ranní hygieny. Nutno vyzdvihnout, že od té doby nevím, co je rýmička, což je pro nás chlapy vysvobození hodno Nobelovy ceny,“ svěřil se nedávno na svém facebookovém profilu i zpěvák Tomáš Klus, který této praktice učí i své potomky.

Jak takový výplach probíhá?

Do speciální konvičky doma namícháte obyčejný fyziologický roztok. To není nic jiného, že voda o teplotě 37 stupňů Celsia, v níž je rozpuštěný chlorid sodný – tedy obyčejná kuchyňská sůl. Na jeden litr roztoku postačí 9 gramů. Ke konvičkám se ale prodávají odměrky, takže nemusíte nic složitě vážit.

„Tekutinu stačí pustit do jedné nosní dírky a ona spontánně tou druhou zase vyteče. Cestou „vezme“ naředěný hlen, který s tekutinou vyteče, nebo se lehce vysmrká,“ popisuje postup lékařka a vypočítává výhody: „Není v tom žádná chemie, takže je to vhodné téměř pro všechny pacienty. Omezí se tím postup zánětu do dolních etáží dýchacích cest, tedy i kašel, který způsobuje zatékající hlen. Také to významně pomáhá alergikům a jako všestranná prevence.“ Jen je třeba dbát na výběr certifikované konvičky a postupovat podle návodu.

Čtěte také:

Reklama