Internetový server iDNES včera informoval o tom, že premiér Miroslav Topolánek usiluje o zásadní změny v tiskovém zákoně. Chce si totiž došlápnout na novináře, kteří píší neobjektivně. Podporu svých politických kolegů, a to ani těch vnitrostranických, však asi nezíská.

Volvo, samé volvo
Na jednu stranu je Topolánkova reakce celkem pochopitelná. Čechy jsou malý rybníček, a když se nějaké téma stane „mediálním trhákem“, píší o něm všichni. A oním zraněným jelenem, po jehož stopě hladoví novináři v posledních dnech vyrazili, je Topolánkovo volvo (a Grossova konta, ale ta si zdaleka takovou popularitu zatím nezískala). A když se vás někdo po milion padesáté zeptá na totéž, a není to váš politický program, ale auto, kterým jezdíte, tak vám to jistě řádně zvedne mandle. I kdyby kolem dotyčného auta nebyl jediný problém.

Ukažte nám ho, páni politikové!
Na druhou stranu, pan premiér je veřejný činitel. A tak se nemůže divit, že je jeho majetek v centru pozornosti médií – obzvláště v zemi, kde je ještě stále vysoká korupce.  A jako politik by pan premiér měl umět s novináři jednat – a ne propadat „zemanismu“ a vykřikovat urážky, vulgarity a prohlášení o žumpě. Takový pan Paroubek, který ho (tedy svou výplatní pásku a domácí rozpočet) okamžitě vytáhl, aby se pochlubil že on má všechno v pořádku, má v pořádku přinejmenším PR – tedy styk s veřejností (potažmo s médii).

Objektivita versus spekulace?
Objektivní informace jsou totiž křehké zboží – vzhledem k tomu, že každý člověk je v podstatě subjekt, je prakticky nemožné, aby byl při informování zcela objektivní. Stejně jako není objektivní čtenář. Existují samozřejmě žánry, jako je například zpravodajství, kde je objektivita vysoce žádaná. Na druhou stranu je v žurnalistice místo i pro úvahy a spekulace – právě ty totiž mohou posunout pátrání po oné objektivní pravdě dál.

A je-li překročena nejen míra zdvořilosti, ale i únosnosti? Pak zde máme platné a legální postupy. Ani urážky, ani snaha tyto zákony změnit tak, aby pokud možno nikdo nemohl vyjádřit názor, nepatří k postupům legálním. A především druhé jmenované má v této republice nehezkou tradici. A tak jestli něco lze připsat našim poslancům k dobru, je to fakt, že tento Topolánkův návrh pravděpodobně nepodpoří. Na druhou stranu i sami novináři by uvítali zákon jednoznačnější, přehlednější a poněkud méně ověnčený paragrafy, než je ten současný.

Co si o problému myslíte Vy? Mají novináři psát pouze to, co je jednoznačně prokazatelné? Nebo se mohou pouštět na půdu spekulací? Přehánějí ve své snaze zjistit, jaký je původ Topolánkova volva? Nebo by měli být ještě tvrdší? Má být míra „objektivity“ určena zákonem? Nebo je spíše celkově potřeba kultivovat novinářskou kulturu? A jak?

Reklama