profimedia-0666470730.jpg

Foto: Profimedia

Na internetu se začínají v posledních dnech hojně objevovat fotografie ruských osobností, které píšou, že stojí za svou zemí a jsou hrdí Rusové. V příspěvcích na Instagramu například vykřikují hesla jako: „Stop fašismu. Stop rasismu.“

Nyní se mezi lidmi a v médiích začalo šířit také video, na kterém tisíce zaměstnanců společnosti Sima-land v Jekatěrinburgu uspořádaly shromáždění na podporu války na Ukrajině. Jde o jeden z největších velkoobchodních internetových obchodů se spotřebním zbožím v Rusku. Zaměstnanci ve videu na sobě mají oblečení s nápisy President Putin Team nebo písmeno Z a v pozadí hraje píseň For Donbass od Vadima Samoilova. Na pódiu ji zazpíval sám umělec.

Písmenem Z se začali označovat všichni, kteří podporují ruskou agresi na Ukrajině. V poslední době se objevuje nejen na oblečení, ale i na autech či domech. Písmenem Z jsou označovány tanky a další vojenská technika nasazená na Ukrajině. A právě proto si ho Rusové vybrali za svůj symbol podpory. V očích zbytku světa by však Z mohlo být za chvíli přirovnáváno k nacistické svastice. Přitom mnozí Rusové věří, že jejich vojáci jeli právě nacismu Ukrajinu zbavit.

Symbol Z se navíc rychle šíří a dostal se už i do sportu. O víkendu například vzbudil pozdvižení dvacetiletý ruský gymnasta Ivan Kuljak, který si na Světovém poháru v Dauhá oblékl dres, uprostřed něhož bylo vyšité právě písmeno Z.

Zdroje: irozhlas, Evropa Neasi, The Guardian

Reklama