Salsa je úžasný tanec, nepředstavuje jen jeden styl, ale hned několik. Salsa patří mezi latinskoamerické tance, jako Mambo, Cha-cha-cha, Ruenda, a další.

Salsu můžete tančit portorickou, newyorskou, kubánskou, kolumbijskou, panamskou, venezuelskou … a vždycky to bude salsa. Prostě různé choreografie, jež charakterizují každý styl, můžete tančit na stejnou hudbu.

Salsa není tvořena pouze jedním rytmem, je to mix a výsledkem je smyslný, rytmický a „ohnivý“ tanec. Původ salsy sahá až do 16. století, kdy vznikla tradiční hudba, jež dala základ právě „sonu“ – hispánsko-africkému mixu. Ten vytvořili černoši a mulati jako prostředek boje proti otroctví. Afrika inspirovala rytmem a rytmickými nástroji, a Španělsko poskytlo poetické texty a nástroje podobné kytarám.

Na salsu jsem se zeptala osoby povolané, Kingy Minibergerové, jež vede kurzy, které navštěvuji. A  nejenom to,
Kingo, vy jste nedávno vyhrála soutěž v salse ….
V první řadě bych ráda uvedla věci na správnou míru, hovoříme tady o soutěži, přesněji řečeno anketě „1st Annual Latin Awards anebo Český salsero 2003“, kde nám byla udělena první cena za nejlepší salsa taneční skupinu. Je to cena za celoroční práci celé skupiny. Byl to rok velice náročný pro nás všechny, obětovali jsme tomu, dá se říct, téměř veškerý náš volný čas. Máme za sebou řadu uspěšných vystoupení, čímž mohu říci, že ta tvrdá práce, energie a úsilí, co jsme všichni do toho dávali, přece jenom stála za to!

Jak se tanci věnujete a jak dlouho salsu tancujete?
Ptáte se, jak dlouho tancuji salsu. Tento rok to budou čtyři roky, kdy jsme se s mým manželem rozhodli naučit salsu pořádně. Předtím jsme pouze navštěvovali salsa taneční kluby, ale pořádně jsme to neuměli tancovat. Můj život byl skoro vždy provázán hudbou a tancem. Jako dítě jsem tančila a taky vystupovala s latinskoamerickým tancem Jive, později jsem učinkovala v divadelním muzikálu.
Moje první setkání se salsou na mne udělalo hluboký dojem. Tento dynamický, temperamentní a smyslný tanec mne naprosto fascinoval a uchvátil, že jsem si řekla: "Musím se jej naučit za každou cenu!". ...a vidíte, dneska si již bez salsy život ani nedokažu představit. Nevím jak v budoucnu, ale v současné době naplňuje můj život.

Jak jsem se na začátku zmínila, vy vedete také kurzy. Co Vám to dává a jací jsou vaši kursisti?
Je to různé, někomu to jde rychleji, a jiní zase potřebují více času. Salsa je náročný tanec, nedá se to naučit ze dne na den. Má složité kroky a figury, ale všechno se dá nakonec naučit. Chce to jenom mít odhodlání, pozitivní přístup, hodně trpělivosti a hlavně Vás to musí bavit. Velice důležité je mít salsu i ve své duši, bez toho to tančit ani nejde.

Je salsa pro každého?
Ano, je. Salsa je pro každého, kdo má aspoň špetku hudebního sluchu a chuť se naučit tento nádherný tanec. Chce to jenom vidět jednou jedinkrát a mohu Vám zaručit, že Vás to nenechá v klidu. Ještě jsem se nesetkala s člověkem, který by se ji nechtěl naučit posléze, co ji spatřil na vlastní oči!

Musejí se přihlašovat jenom páry?
Ne, nemusí se přihlašovat jenom páry, klidně tam můžete sama, bez partnera a nedělejte si těžkou hlavu, že nebudete mít s kým tančit. Na kurzech jsou totiž i muži (a někdy velice šikovní!), takže určitě si zatančíte, i když se může stát, že na kurz se přihlásí více žen než mužů.

A co je třeba si pro hodinu salsy pořídit?
Nic, vůbec nic. Nejsou to kurzy klasických tanečních hodin, kdy se předem určilo, co mohou mít na sobě ženy a muži, také jaké boty si mají brát. Prostě přijdete a můžete se do toho hned pustit tak, jak jste.

Dalo by se říci, že tanci věnujete každou volnou chvilku. Ještě se vrátím k vaší taneční (šestičlenné dívčí) skupině, jež byla oceněna výše uvedenou cenou. Proč zrovna jenom dívky, co jste tím sledovaly a co tancujete?
Jsme šestičlenná "pikantní" salsa taneční skupina, jedinečná mezi ostatními skupinami ve střední Evropě, spojující dohromady taneční styly a rytmy z Kuby, Spojených států a Portorika. Naše jedinečnost vyplývá ze skutečnosti, že jsme taneční seskupení složené pouze z žen a k salse zaujímáme zcela nový přístup...
Nejsme jen obvyklá latinskoamerická taneční skupina. My věříme, že salsa tanec není jen o striktním předvádění tradičních tanečních figur a choreografií, ale jde hlavně o vyjádření radosti a prostého nadšení z této hudby prostřednictvím kombinace herectví a tance.

Netřeba snad ani dodávat, že salsa je synonymem společnosti a zábavy. A čím více budete trénovat, tím víc vám to půjde samo. Tanec je droga – a příjemná!!!  

                
Reklama