Festival již podruhé zahájí podzimní uměleckou sezónu pestrým programem řady renomovaných pražských muzeí a uměleckých institucí, soukromých sbírek, vybraných projektových prostor, uměleckých ateliérů a četných galerií, které budou prezentovat místní uměleckou scénu, ale i hostit umělce a galerie ze zahraničí. Rozsáhlý festivalový program návštěvníkům přináší nejrozmanitější podoby současného umění, od komorních malířských výstav v galeriích přes rozměrné sochařské realizace ve veřejném prostoru až po taneční či literární performance.

64f7207821626blobid0.png
 
Přijďte na Opening v Národní galerii Praha

Opening Národní galerie Praha zahájí novou výstavu Akvarel mezi Prahou a Vídní a výstavu HYPERTENSION23, která je součástí Fotograf Festivalu #13. Návštěvníci během čtvrtečního openingu budou moci zhlédnout i nedávno otevřené expozice ze sbírek NGP s názvem 1939–2021: Konec černobílé doby, 1956–1989: Architektura všem i stálé expozice 1918–1938: První republika a 1796–1918: Dlouhé století.
 
Opening NGP završí performance Higher italského umělce a choreografa Michele Rizzo, který svou práci vůbec poprvé představí v Praze. Performance se koná ve spolupráci NGP, Lunchmeat a PAW. Slavnostní zahájení Opening NGP a celý program PAW23 pro širokou veřejnost, včetně komentovaných prohlídek, doprovodných událostí a workshopů, budou přístupné zdarma. Informace k aktuálnímu programu jsou dostupné na pragueartweek.cz nebo v katalogu PAW23.
 
Navštivte vernisáže a výstavy v galeriích a dalších lokacích po celé Praze
 
Pouze během Prague Art Week23 budou probíhat čtyři výstavy v budově bývalé banky v Jeruzalémské ulici 4, kterou poskytl partner festivalu PAW, společnost PSN, aby se z nevyužívaného objektu na čtyři dny stalo výstavní místo. Slavnostní zahájení se koná v pátek od 17 do 22 hod. Instalaci přímo na míru specifického prostoru u přepážek banky z nultých let připravila sbírka Pekelné sáně, která představí díla Tomáše Bárty a Tomáše Roubala, tu doplní intervence Jana Nálevky v suterénu u bankovních trezorů. V pátém patře bude k vidění Současná polská abstrakce, díla sedmi umělců různých generací přiveze polská galerie a sbírka umění Molski z Poznaně.

64f7203b6dc4bobrazek.png
 
V pátek 22. září v Praze 1 si můžete zpestřit návštěvou autorské výstavy koláží Dva a dva je pět (koláže 1973–2023) jedné z nejvýraznějších osobností českého výtvarného umění Jiřího Kovandy, kterou uvede Galerie Smečky. Umělec na výstavě představí koláže, které vytváří již 50 let. Výjimečným zpestřením je předaukční výstava Artslimit 6 v Galerii Kodl, která kromě klasických uměleckých děl renomovaných českých autorů, jako jsou Václav Špála, Václav Radimsky´, Olbram Zoubek, Jiří Anderle či Daniel Pitín obsahuje také vybranou kolekci ikonicky´ch dámsky´ch kabelek jako Birkin 35. Všechna díla budou až do 23. září vystavena v prostorách galerie, v neděli 24. září proběhne živé přihazování. Nové samostatné výstavy v galeriích v historickém centru Prahy budou mít také Pavla Dundálková (Stone Project), Alex Selmeci & Tomáš Kocka Jusko (NoD), Adam Kašpar a Linda Procházková (Kvalitář) a David Krňanský (HYB4) v Kampusu Hybernská, kde se v pátek koná celodenní lounge s DJi.
 
Sólové výstavy českých umělců budou probíhat i v dalších městských částech. Eliška Konečná (Polansky), Jakub Janovský (Trafo Gallery). Skupinovou výstavu Tarot uvádí v Praze 7 Bold Gallery. Tadeáše Podrackého (Kuzebauch), Josefa Kotrbu (Art House Hejtmánek) a výstavu ze soukromé sbírky v netradičním prostoru fitcentra, připravenou galerií Untitled, najdete v Praze 6. Díla Petry Švecové (Jiri Svestka Gallery) a dvě mezinárodní výstavy, Edges of the World a Degeneration of the Landscape (MeetFactory), budou k vidění v Praze 5, kde zájemci budou mít možnost v neděli 24. září nahlédnout i do uměleckých ateliérů v Gabriel Loci. Sólové výstavy umělkyň Michaely Červené (Platforma 15) a Andrey Fosterové (Galerie PRE) zavedou návštěvníky do Prahy 3 a 10. Dialog dvou zahraničních tvůrců představují galerie Entrance na novém místě v Dejvicích i galerie 35M2 na Žižkově. Za Prahou v Měšicích bude k vidění výstava Tomáše Tichého (Galerie Artefin).

64f720ecf335cblobid0.png
 
Během festivalového víkendu se užijete i netradiční performance
 
Kromě tradičních eventů výtvarného umění se návštěvníci mohou těšit i na odhalení osmi nových uměleckých realizací pod širým nebem, na doposud tajném místě. V první fázi výstavby budou instalovány artefakty, jejichž autory jsou David Böhm a Jiří Franta, Michal Cimala, Petr Stanický, Čestmír Suška, Evžen Šimera, Michal Škapa a Karel Štědrý. Dílo Trichodon od Lukáše Raise bude během PAW23 vystaveno na náměstí Franze Kafky a ke kolekci zařazeno později. Umístění kolekce velkolepých uměleckých děl pod širým nebem, kterou vytvářejí přední čeští sochaři a malíři, bude odhaleno během zahájení PAW23, již nyní si ale můžete rezervovat termín vernisáže 23. září od 16:30 hod. Zpestřením festivalového programu budou také odpolední literární performance Ora et lege v Muzeu literatury, nedělní performance Janice Kerbel v Anežském klášteře a performance Schwarmwesen, která se bude konat na Karlově mostě.
 
Speciální dny a události se vstupem zdarma vyčlenily Museum Kampa (přednáška Proč je Kupka tak levný? a otevření Ateliéru umělců Věry a Vladimíra Janouškových, který prošel rozsáhlou rekonstrukcí), Rudolfinum (komentovaná prohlídka a nedělní výtvarná dílna pro děti ve výstavě NAVE) a Centrum pro současné umění DOX (komentovaná prohlídka výstavy Infamous Beauty, nedělní rodinná výtvarná dílna: Krása nesmírná). V Kunsthalle Praha budou v neděli 24. září zdarma otevřeny všechny výstavy. Během festivalového víkendu se budou konat komentované prohlídky výstavy BOHEMIA: Příběh fenoménu 1950–2000. V sobotu vás zve na projekce snímek Jeremyho Dellera Everybody in The Place: Neúplná historie Británie mezi lety 1984 a 1992 o společenské historii UK optikou acid housu a rave hudby, které se budou konat každou celou hodinu.

64f7207c774e4obrazek.png
 
Zvýhodněné vstupné za 1 Kč pro návštěvníky během festivalu poskytla Galerie hlavního města Prahy ve výstavě fotografa Pavla Beneše, v Rothmayerově vile, Bílkově vile a v Zámku Troja, kde uvádí tematickou výstavu ze svých sbírek spolu s výstavou Dariny Alster. V neděli 24. září od 19 hod. GHMP návštěvníky zve k zakončení festivalového programu během vy´stavního a koncertního projektu Nejisté situace, který představuje různé možnosti dialogu mezi hudbou a výtvarným uměním.

Aktuální informace najdete na www.pragueartweek.cz

Reklama