Dr. Edo Hoting je dermatolog a specialista na vlasy, který pracuje v týmu Henkel pro vývoj nových produktů. Je tvůrcem produktů ACTIV Dr. Hoting.

Jak člověk stárne, vlasy mu začínají řídnout a ustupovat, pokožka hlavy prosvítá. To všechno jsou známky počínajícího vypadávání vlasů způsobené dědičností nebo hormony. Řešením je nová řada výrobků ACTIV Dr. Hoting, s níž firma Henkel dosáhla dalšího významného úspěchu ve výzkumu vlasové kosmetiky. Dr. Edo Hoting, dermatolog a vlasový specialista z týmu pro vývoj nových produktů společnosti Henkel, který tuto inovaci přivedl na svět, vysvětluje, kdy je již třeba hovořit o ztrátě vlasů, co bychom přitom měli mít na paměti a co je na nových produktech ACTIV Dr. Hoting tak výjimečného.

Schwarzkopf & Henkel uvádí na trh produkty ACTIV Dr. Hoting – inovativní přípravky proti padání vlasů.Kdy vlastně musíme začít řešit problém padajících vlasů?

Když nám ve sprše každý den vypadne pár vlasů, vůbec to neznamená, že začínáme o vlasy přicházet a že musíme přijmout nějaká aktivní opatření. V případě lámavých vlasů například ztrácíme vlasy, které se lámou těsně nad pokožkou hlavy. To často způsobují vnější faktory, jako je nadměrné česání a kartáčování, které vlasy poškozuje, anebo nesprávná aplikace trvalé ondulace. Abychom pochopili problematiku padání vlasů, musíme vědět, jak vlasy rostou. Vlasy nerostou stále, ale v rámci růstového cyklu. V normálním průběhu tohoto cyklu každý vlas vypadne a je nahrazen vlasem novým. Padání vlasů je do jisté míry zcela normální jev a není třeba si s ním dělat starosti. Proto bychom také v této souvislosti neměli hovořit o „ztrátě“, ale o „přirozené výměně“ vlasů. Její míra se u různých lidí výrazně liší a podléhá také sezónním výkyvům. Podle mezinárodních zvyklostí hovoříme o ztrátě vlasů v případě, že nám za jeden den vypadne více než 100 vlasů.

Jak si můžeme růstový cyklus vlasů představit?

V závislosti na dědičných dispozicích se vlas nachází po dobu dvou až šesti let v tzv. anagenní fázi. Během této doby vlas roste v průměru o jeden centimetr za měsíc. Pak následuje fáze katagenní neboli přechodná, což je klidové období trvající několik týdnů. Ve třetí, tzv. teologenní fázi, vlas odpočívá a již není metabolicky aktivní, ale stále ještě zůstává zakořeněn v pokožce hlavy prostřednictvím okolní pojivové tkáně. Nakonec je vlas naprosto nepostřehnutelně odstraněn z pokožky, třeba při mytí nebo česání, a celý cyklus začíná znovu.

Existují další typy ztráty vlasů?

Ano, vlastně existují. Nejčastěji se jedná o dědičné hormonálně podmíněné vypadávání vlasů, které vede po určité době k tomu, že vlasy viditelně řídnou. Tomuto jevu se říká androgenetická alopecie a je pro něj charakteristický velmi symetrický vznik prořídlých míst. Jednou z forem dědičného hormonálního vypadávání vlasů u mužů je řídnutí vlasů vzadu na temeni hlavy, v místech, kde bývá tonzura. Všichni známe obrázky mužů s prořídlými vlasy na čele a pověstnými „kouty“. V Německu postihuje tato forma vypadávání vlasů 50–60 % mužů ve středním věku. Dědičným hormonálním vypadáváním vlasů trpí také 30–40 % žen.

Co je třeba mít na paměti, když člověk trpí dědičným hormonálním vypadáváním vlasů? Je v tomto případě například vhodné vlasy barvit?

Kosmetické výrobky, jako jsou barvy na vlasy, působí buď jen na povrchu, nebo do hloubky samotného vlasu. Padání vlasů ovšem souvisí s problematikou vlasových kořínků, které jsou umístěny v pokožce. Z tohoto důvodu lze i v případě vypadávání vlasy kosmeticky ošetřovat, a tedy i barvit. Důležitým předpokladem ovšem je, aby pokožka hlavy dotyčné osoby byla naprosto zdravá. Pokud je zanícená, je třeba postupovat s maximální opatrností a velice pečlivě vybírat způsob ošetření.

Žijeme ve společnosti, která dbá na tělesný vzhled, a vlasy zde hrají velice symbolickou úlohu. Bohatá kštice reprezentuje zdraví, sílu, mládí a přitažlivost, naopak padání vlasů bývá spojováno s nemocí, stárnutím a smrtí, a to může pro řadu lidí představovat velkou psychickou zátěž. V této obtížné situaci mohou kosmetické přípravky lidem pomoci najít ztracenou sebedůvěru, protože jim znovu vrátí pocit, že jsou atraktivní a dobře upravení.

Schwarzkopf nyní uvádí na trh produkty ACTIV Dr. Hoting – novou řadu proti dědičnému hormonálnímu padání vlasů. Co je na ní tak novátorského?

Novátorským prvkem řady ACTIV Dr. Hoting je naprosto jedinečná kombinace přísad, zejména karnitin tartrátu, taurinu a echinacey. Karnitin tartrát podporuje přísun energeticky bohatých fosfátových sloučenin do buněk vlasových váčků, a stimuluje tak energetický metabolismus v koříncích. Mikroskopická měření tkáňových kultur vlasového váčku prokázala, že při použití karnitin tartrátu se zcela evidentně a statisticky signifikantně zvyšuje míra růstu vlasu. Je to skutečně pozoruhodný výsledek, který doprovází ještě jeden, velmi překvapivý poznatek. Karnitin tartrát umožňuje anagenním vlasům déle setrvat v růstové fázi cyklu. Celý cyklus se tím prodlouží a díky tomu se účinně potlačí vypadávání vlasů.

Jak působí ty další přísady – taurin a echinacea?

Taurin má stimulující účinky na růst vlasů. Je to přírodní látka která má široké pole účinků. Například, zpevňuje buněčnou membránu a je schopná uvolnit další růstové faktory vlasových kořínků, takže navyšuje podíl aktivně rostoucích vlasů. 

Výtažek z echinacey má rovněž velice důležitý účinek a doplňuje karnitin tartrát. Při testech in vitro jsme zjistili, že se ve vlasových koříncích více uvolňují růstové faktory, což znamená stimulaci růstové zóny kořínku.

Stručně jste se zmínil, že přísady byly podrobeny nejrůznějším testům. Co vlastně výzkumný pracovník dělá, než se produkt typu ACTIV Dr. Hoting objeví na trhu?

Než je na trh uveden nový produkt vlasové kosmetiky, tím spíš, jedná-li se o produkt, který má bojovat s vypadáváním vlasů, předchází tomu dlouhé období intenzivní výzkumné práce. V případě ACTIV Dr. Hoting jsme současně prováděli tři různé typy testů. Přísady se testovaly in vitro, tj. na speciálně kultivovaných buněčných kulturách. Při testech in vivo byly aplikovány na vzorky vlasů, což je moderní, mikroanalytická metoda, díky níž získáváme znalosti o energetickém metabolismu vlasových váčků. Třetí testovací metoda byla tradiční – šest měsíců jsme naše výrobky zkoušeli na dobrovolnících, a to za naprosto běžných podmínek.

Všechny naše poznatky jednoznačně dokazují, že se nám podařilo vyvinout aktivní přísady, které jsou z toxikologického hlediska kompatibilní, nemají žádné hormonální účinky a mohou je používat ženy i muži. Jinými slovy, ACTIV Dr. Hoting představuje další úspěch společnosti Henkel na poli moderní péče o vlasy.

Reklama