shutterstock-393718285.jpg
Foto: Shutterstock

Při mytí může vypadat až stovky vlasů

Vypadávání vlasů je naprosto přirozené. Jen při běžném mytí můžeme „ztratit“ až kolem 300 vlasů. Více vlasů, než je běžné, také může vypadávat, pokud se češeme příliš hrubým kartáčem. Nebo při nošení těsných culíků a drdolů. To může vést k tomu, že se vlasy zlomí a vypadají. Pokud ale pozorujete, že vám již delší dobu nadměrně ubývají vlasy, může se jednat o signál, že je na místě věnovat svým vlasům a pokožce hlavy zvýšenou pozornost.

Aby vlasy tolik nepadaly, používejte jemnou vlasovou kosmetiku, která neobsahuje chemikálie, jako jsou sulfáty, nerozpustné silikony a parabeny. Vyhněte se pravidelnému používání vysoušeče vlasů s horkým vzduchem a omezte používání kulem či žehliček. Vlasy češte vždy jemně. Začínejte rozčesáním konečků a postupujte nahoru až ke kořínkům. Dobré je také si vlasy česat jen když je to opravdu nutné. Pokud máte velmi dlouhé vlasy, vyplatí se investovat do kvalitní kosmetiky. Sezónně nebo během dovolené je vhodné také používat přípravky s UV faktorem.

shutterstock-1419915563.jpg
Foto: Shutterstock

Při vypadávání vlasů se nebojte navštívit dermatologa

V úspěšné péči proti vypadávání vlasů je důležité najít příčinu. A k určení správné diagnózy je dobré navštívit dermatologa, který zjistí důvod ztráty či řídnutí vlasů a pomůže s léčbou. V některých případech stačí doplňky stravy, správná péče či léčebná procedura, která vlasům pomůže k regeneraci.

„Obecně se na vypadávání vlasů podílí nízká hladina železa, poruchy štítné žlázy, stres, drastické diety, dále nadměrné užívání vitaminu A či selenu. Nebo naopak nedostatek minerálu, některých vitamínu nebo aminokyselin. Svojí roli hraje také dědičnost, stárnutí a velmi významné jsou hormonální změny. U žen jde o nízkou hladinu estrogenů nebo hormonální změny během těhotenství, kojení nebo menopauzy.“

„U mužů je padání vlasu nejčastěji způsobeno citlivostí vlasových kořínku na pohlavní hormon testosteron. Téměř ve všech případech je hladina pohlavních hormonu normální. Toto hormonálně podmíněné vypadávání vlasů se u mužů dědí, i když ne vždy přímo od rodičů nebo prarodičů. Pokud vás trápí dědičně podmíněné padání vlasu, je vhodné zakročit co nejdřív,“ říká dermatoložka MUDr. Veronika Šelingerová z Perfect Clinic Dermatology.

blobid0.jpg
Foto: Shutterstock

(Ne)věřte reklamám

Mnoho lidí investuje do nákupu produktů proti vypadávání vlasů, jako jsou různá séra, šampony či oleje. Mohou tyto produkty opravdu pomoci? Obecně řada produktů nefunguje a jedná se spíše o reklamní trik. Některé lokální léky a potravinové doplňky mohou pomoci, ale je potřeba určit typ a příčinu padání vlasu např. difuzní nebo ložiskovou ztrátu vlasu tzv. alopecii, a proto je třeba navštívit dermatologa. Ten pak může pomoci i s léky na předpis. Jako „první pomoc“ při padání vlasů si v lékárně kupte doplňky stravy s obsahem vitaminu H (biotinu), zinku, železa či methioninu. Důležitá je také pestrá strava s dostatečným množstvím bílkovin.

Jaké kosmetické metody podpoří růst vlasů?

Vždy je důležité určit typ vypadávání vlasů. Například u androgenní alopecie lze vypadávání zastavit léky – nejčastěji lokálními přípravky obsahujícími minoxidil, který výrazně stimuluje růst vlasů.

„Pokud vlasy již očividně řídnou a jsou slabé, je vhodným řešením tzv. vlasová mezoterapie. Tento zákrok začíná být čím dál populárnější u mužů i žen. Jedná se o intenzivní, ambulantní ošetření. Je efektivním řešením pro různé formy alopecie, stejně jako pro obnovu vlasů poškozených agresivními vlivy počasí, stresem, stárnutím nebo po prodělání infekční nemoci. V dnešní době je jednou z nejčastějších infekčních příčin právě Covid-19. Výhodou mezoterapie je nejen schopnost zastavit vypadávání vlasů, ale také stimulovat jejich další růst a zlepšovat kvalitu vlasů. Během terapie se tenkou jehlou aplikuje do pokožky hlavy regenerační roztok,“ upřesňuje MUDr. Veronika Šelingerová.

shutterstock-1721846047.jpg
Foto: Shutterstock

Další možností je Plazmaterapie. Tato metoda je založená na principu stimulace buněk pokožky aplikací vlastní plazmy, kde se do pokožky dostane kromě vitamínů i to nejlepší z krve (např. růstové faktory, které nastartují regeneraci). V případě vypadávání vlasů a alopecie jsou vhodné aspoň 3 ošetření s odstupem 2-4 týdny. Kůru je možno provádět každé 3 až 6 měsíců.

Vhodným zákrokem může být i microneedling, který podporuje tvorbu kolagenu, samoobnovu pokožky a vyživuje vlasové folikuly, čímž napomáhá zastavit padání vlasů.

Pokud se jedná již o výrazné plešatění, zde se nabízí řešení vlasové transplantace. Celou její podstatou je přenos vlasů ze zadní části do míst, kde dochází k jejich řídnutí (spánková oblast, kouty). Zákrok je vhodný i pro ženy, které trpí alopecií. Transplantací vlasů nelze léčit každý vlasový úbytek. Je vhodným řešením především pro tzv. androgenní alopecii. Transplantované vlasy navíc nejsou citlivé k testosteronu, a tudíž nehrozí jejich opětovné padání.

Zdroje: dermatoložka MUDr. Veronika Šelingerová, Tiskové materiály Perfect Clinic Dermatology