Poklidnou dovolenou na ostrovech vzdálených pouhých šest hodin přímého letu lze doporučit milovníkům pouštní krajiny a divoce rozvlněného moře od jara do zimy.

Turistický ruch se v chudé republice ležící západně od Afriky, která zahrnuje deset atlantických ostrovů, začal rozvíjet teprve nedávno. Silnice z letiště na ostrově Boa Vista vede krajinou, kterou byste očekávali spíše na Marsu. Dominantu tvoří skála připomínající trosky středověkého hradu:

1

V travnatějších částích občas spatříte v dálce skupinku koz či osla.

2

První dny jsme hodlali relaxovat v jednom z osaměle sídlících obřích hotelových rezortů postavených ve stylu staroegyptského města.

3

V lednu zde fouká nepředstavitelně silný vítr a v noci vás probouzí bouření vln, přestože moře se nachází od vašeho balkonu poměrně daleko:

4

Sem tam nějaký odvážlivec zkouší s vlnami zabojovat, neboť hlídka sedící pod červenou vlajkou bývá spíše laxní, ale oceán bezpečně zvládají pouze surfaři a rybářské loďky:

5

Lépe se odpočívá u četných malebných bazénů s mořskou vodou, kde vítr fouká podstatně mírněji. Skvěle si zde zaplavete.

6

Po pár dnech jsme se začali nudit a vyrazili jsme na výlet pořádaný německou agenturou. Prvním cílem se stal osamělý kostelík:

7

Okolí romantické, leč trošku smutné:

8

9

A pak už skupina šesti Land Cruiser Toyota vyráží zdolávat pouštní duny, neboť směřuje k nejznámější atrakci ostrova - vraku španělské nákladní lodi.

12

Silný vítr zcela zavál cestu, takže jeden z džípů zapadl do písku a trvalo dlouho, než se jej řidičům podařilo vytáhnout. Mnoha poměrů neznalých turistů se zmocnila nejistota: Co když v poušti bídně zhyneme?

13

Zde foto jako důkaz, že naše „flotila“ nakonec v poušti neztroskotala, jako v roce 1968 tato dnes již zrezlá loď na pobřeží:

14

Odvážnější turisté si zapůjčili čtyřkolky a výlet absolvovali s ještě větším adrenalinem, než my:

16

K úlevě mnohých z nás jsme poušť opustili a zastavili, abychom obdivovali další pozoruhodnost - místní „Route 66“:

17

Na závěr výletu jsme skvěle poobědvali typickou kapverdskou kuchyni v tiché vesničce:

18

S místní leteckou společností (transporty lodí zde příliš nefungují) jsme navštívili ještě jeden z Kapverdských ostrovů – turisty nejvíce navštěvovaný Sal. Městečko Santa Maria sympaticky připomene evropské letovisko i s promenádou:

19

20

21

Kvůli permanentnímu studenému větru bývá v zimních měsících tzv. pocitová teplota mnohem nižší, než skutečná, která dosahuje až 25 stupňů. A proč na podvečerní procházce trpět, že? I když před módní policií bych svým ohozem zřejmě neuspěla...

13

Příště zavítáme mezi místní lid: Uvidíte, jak žijí a pracují Kreolci a fascinující černočerní Afričané v hotelovém rezortu, v malé vesničce i přímořském letovisku.

Čtěte také:

Reklama