Kam pojedeme tentokrát na výlet? Pokud vás (stejně jako mě) lákají místa bohatá na historii, i když jejich věhlas dávno odvál čas, je obec Klášter u Nepomuku přesně to pravé. Chce to ale kus fantazie, aby bájný Fénix vstal z popela.

 Tím Fénixem míním jeden z nejbohatších klášterů v Čechách, po němž zbylo jen jméno a pár dochovaných zdí a architektonických prvků. Ale i tak stojí zato projít místa, která v sobě mají cosi magického.

Když zapátráme v historii, zjistíme, že cisterciácký klášter byl založen německými mnichy už za vlády Vladislava II. (asi v polovině 12. století)

Mniši nejenže zkolonizovali neobydlené území, ale pustili se i do výzkumu nerostného bohatství. Víte například, že v okolí Nepomuku byly stříbrné doly a v řece Bradavě se rýžovalo zlato? To byl jistě jeden z  důvodů, proč se zde usadili a vybudovali rozsáhlý klášterní komplex s rajskou zahradou a chrámem, který měl údajně zlatou střechu. Tento klášter se stal třetím nejvýznamnějším a nejbohatším klášterem v Čechách a založil mimo jiné i Zlatou Korunu či Žďár nad Sázavou. Odtud název Kostela Zelená Hora. Stejný jako Zelená Hora v Nepomuku.

Jenomže nic netrvá věčně, ani sláva jednoho kláštera. V dobách Karla IV. dochází k jeho úpadku a mniši začínají majetek pomalu přemísťovat do mateřského kláštera v Ebrachu (Bavorsko). Jako by cítili v kostech, že se jejich osud pomalu naplňuje.

V roce 1420 vtrhl do kláštera Žižka se svými vojsky, klášter i město Nepomuk lehly popelem a mniši, kteří nestihli utéct, byli bez milosti upáleni. O krutosti Žižkova počínání kolují legendy.

Od té doby v ruinách kláštera, který připadl světským majitelům, živořilo několik mnichů, kteří se marně snažili o jeho záchranu. Už se jim to nikdy nepodařilo. Definitivně zanikl v 16. století a na jeho ruinách vyrostla vesnička jménem Klášter.

A tou vás teď provedu obrazem

Čtěte také:

Reklama