5f3519b90e7ddobrazek.pngProč je ta aktovka tak drahá?

Děti rostou jako z vody, a proto po vynucené delší pauze zjistíte, že kromě nutných pomůcek do školy a školky musíte obměnit také šatník. Každá škola má jiné požadavky na potřeby, proto je lepší počkat na první třídní schůzku, kde se dozvíte potřebné informace. Dnes i díky koronaviru jsou školy naučené komunikovat elektronicky, takže některé zašlou seznam na konci srpna. Největším výdajem, a to nejen u prvňáčka, bude aktovka nebo studentský batoh. Zde se nevyplatí šetřit, ale raději koupit kvalitní, který nebude zatěžovat záda školáka. Nemalým výdajem bude také nová výbava na tělocvik, a to především obuv.

Na e-shopu na splátky

Dnes se i díky koronaviru lidé naučili nakupovat na e-shopech úplně všechno, i zde je možné pořídit zboží na splátky, a to poměrně jednoduše a velmi rychle. Nakupování na splátky je ale dobré promyslet a zbytečně se nezadlužovat, ne všechny věci musíte pořídit nové. Můžete se pozeptat kamarádek, kolegyň, někdo se rád zbaví věcí i zdarma. Další možností jsou nákupy na bazarech, ať už online nebo přes různé aplikace, kdy ušetříte spoustu času.5f351a04bb7ecobrazek.png

Elektronika

Pokud máte staršího školáka, budete muset možná přemýšlet o nákupu elektronického zařízení, ať už mobilu nebo notebooku. Zatímco vhodný mobil je spíše sociální berličkou, počítač slouží především ke studijním účelům, a to již u dětí od 12 let. Obojí můžete vyřešit nákupem z druhé ruky nebo zděděním po starším sourozenci nebo rodičích. Pokud chce dítě koupit dražší mobil nebo pořídit tablet, motivujte ho k našetření z vlastních peněz, z kapesného nebo brigády. Kromě toho, že ušetříte, přispějete k jeho nutné finanční gramotnosti.

Výlety, fondy a kroužky

První třídní schůzka vám často poodhalí další nezbytné poplatky, které se týkají různých fondů, obědů, pomůcek, učebnic a také výletů či škol v přírodě, nebo dokonce lyžařského výcviku. Tyto se pohybují v řádu od několika stovek až po tisíce korun.
Dalším důležitým výdajem jsou kroužky a sportovní aktivity dětí, které se mohou vyšplhat až na 10 000 Kč ročně. Nechcete přece, aby vaše dítko sedělo celý den u počítače, ale aby pěstovalo a rozvíjelo i jiné zájmy. Tady ale máte možnost výběru, protože nabídka je dostatečně pestrá i za menší finanční obnos.

5f351a2c23e37obrazek.pngKde na to vzít?

„Ideální je, když si na tyto výdaje ušetříte. Výdaje s nástupem do školy patří mezi předvídatelné, proto se na ně můžete připravit,“ uvádí Miroslav Zborovský, finanční ombudsman klientů Home Credit. „Pokud máte jenom přechodně negativní cash flow a víte, že vaši bilanci vám narovná první výplata, a proto splatíte půjčku rychle, není problém si na školní potřeby půjčit, v opačném případě, hledejte jiné možnosti,“ dodává Zborovský.   

Existují neziskové organizace, které pomohou při pořízení nezbytných věcí. Pokud přece jenom budete muset sáhnout po půjčce, dejte pozor při výběru poskytovatele. Ve snaze zvládnout tíživé situace se můžete při výběru půjček obrátit na neziskové organizace, které tržní nabídku nezávisle porovnávají. „Existují odborníci, kteří nabídku půjček pravidelně hodnotí a výsledky zdarma zveřejňují. Patří k nim například neziskové organizace Člověk v tísni nebo Poradna při finanční tísni. Právě tyto žebříčky vám zcela jasně řeknou, kde nenaletíte,“ radí Miroslav Zborovský z Home Creditu.

Rady na závěr:

  • Vytvořte si rozpočet a najděte v něm rezervy.
  • Nikdy si nepůjčujte na splátku jiných splátek, v případě problémů se splácením oslovte ombudsmana společnosti nebo vyhledejte Poradnu při finanční tísni.
  • Důkladně zvažte, zda je půjčka jediné řešení.
  • Vyberte si férového poskytovatele, ověřte si, zda společnost má oprávnění ČNB k poskytování spotřebitelského úvěru.
  • Počítejte se všemi náklady, nejenom s úrokem, ale například i se sankcemi při nesplácení.
  • Nechte si dostatek času na přečtení smlouvy.

Foto: Home Credit

Reklama