Zase o rok navíc, pomyslí si mnohá žena, když se dnes přehoupne po půlnoci starý rok do roku nového... Bohužel proti stárnutí nelze bojovat, vždycky budeme na straně poražených. Sice ho nelze zastavit, ale je možné je aspoň trochu zpomalit. Přijde vám to jako naprostá samozřejmost? Spousta žen si to ale nepřipouští a pak se jim místo obdivu dostává pouze lítosti nebo posměšků.

Zmiňme například takovou Donatellu Versace, zpěvačku Cher nebo herečku Meg Ryan. Myslely si, že zastaví čas pomocí plastických operací, ale jejich obličej teď vypadá zdeformovaně. Rozhodně ne mladistvě.

A naopak, představte si šarmantní Helen Mirren, Sophii Loren nebo Chantal Poullain. Tyto dámy přijaly svůj věk a vypadají naprosto báječně. Září spokojeností a rozhodně by je nikdo nehodil do starého železa.

Takže první rada, smiřte se s tím, kolik je vám let, a rozhodně se netrapte tím, že už vám není 20, 30 ani 40... Nezáleží na tom, jaké datum narození máte v občance, rozhodující je to, na kolik se cítíte vy sama!

Jak se cítit ještě lépe? Máme pro vás několik tipů!

1. Jste to, co jíte!

Metabolismu se s přibývajícím věkem neustále zpomaluje, takže zapomeňte na čokoládový dort každý den. Obden si samozřejmě můžete dopřát sladký zákusek, ale místo šlehačkové a máslové bomby vyzkoušejte radši lehčí kousky jako třeba mrkvový dort nebo piškotový dort s ovocem.

Pokud ale máte neovladatelnou chuť na něco sladkého a svou denní porci kalorií už jste přetáhla, zkuste si dát čokoládu s vysokým obsahem kakaa.

Zkuste si také naplánovat, že si každý sudý den dáte jedno rajče nebo mrkev a každý lichý dva kousky sezonního ovoce. Brzy pocítíte, že máte najednou víc energie.

Zkuste se vyhýbat smaženým jídlům, hlavně těm, které se připravují v přepáleném oleji, jako jsou chipsy, hranolky, fastfoodové hotovky...

Nebojte, neříkáme vynechat, jen omezit.

Tip odborníka: doktorka Andrea Fuxová doporučuje rybí olej. „Spousta žen má z rybího oleje z dětství trauma, ale jeho účinky na zdraví jsou opravdu prokázané. Dejte si denně lžíci rybího oleje. Pokud k tomu máte odpor, dejte si ho ve formě kapsle. Tuk z mořských ryb totiž chrání srdce a cévy, zlepšuje krevní oběh a díky tomu zmenšuje riziko infarktu.“

2. Relaxujte vždy a všude

Fyzický vzhled je často jakýmsi zrcadlem našeho životního stylu. Ve dvacet letech vypadáme všichni výborně, ale po třicítce už se pomalu začíná projevovat, kdo jak žil a jak hřešil.

Nizozemští sociologové z univerzity v Maastricht dělali průzkum, kde zjistili, že ženy, které nesportují, pijí často alkohol, kouří, mají sedavé zaměstnání, málo pohybu a trpí nadváhou, propadají mnohem častěji depresím než ženy, které žijí zdravým životním stylem.

Kromě správné živosprávy a pohybu je ale také důležitá psychická pohoda. Udělejte si jednou týdně večer jen pro sama pro sebe. Vyjděte si s kamarádkou do příjemné kavárny, do kina na nový film nebo se nechte rozmazlovat ve wellness centru. Pokud se dlouhodobě cítíte napjatá, zkuste jednou za 14 dní antistresovou masáž. Ideální na uvolnění je indická masáž hlavy, po které se budete cítit jako znovuzrozená.

Tip odborníka: doktorka Andrea Fuxová doporučuje: stimulujte lymfu. „Skvělé účinky mají lymfatické masáže, protože se při nich zrychlí tok lymfy v těle a detoxikují organismus. Lymfatický systém je nedílnou součástí imunitního systému, proto byste ho měla aspon jednou měsíčně nastartovat. Odpočinete si přitom fyzicky i psychicky.“

3. Začnětě den správně.

Dejte si hned po probuzení sprchu a střídejte teplou a studenou vodu. Prokrvíte si tím pokožku a nastartujete se na celodenní maraton.

Pak si zkuste jednoduché 5minutové cvičení na probrání. Protáhněte se. Stoupněte si několikrát na špičky a natáhněte ruce ke stropu. To zopakujte tak 10krát a poté si lehněte na zem na záda. S velkým nádechem přitlačujte kolena k hrudi a s výdechem je zase uvolňujte.

Sedněte si pak na minutku k zrcadlu a uvolněte obličejové svaly. Otevřete pusu, vyplázněte jazyk a zkuste vykulit oči. Po deseti vteřinách povolte. Zkuste jakékoliv grimasy, abyste povolila napětí v obličeji a prokrvila pleť.

Celebrity, které ví, jak stárnout (z těch si můžeme brát příklad)

  • Jane Fonda
  • Sharon Stone
  • Raquel Welch
  • Christie Brinkley
  • Sophie Loren
  • Chantal Poullain
Reklama