Polovina českých firem v příštím roce kvůli ekonomické krizi zmrazí svým zaměstnancům mzdy. Vyplývá to z průzkumu Hospodářské komory (HK), kterého se zúčastnilo téměř 1200 podniků.

Třetina dotázaných manažerů chce platy zaměstnancům zvyšovat pouze o inflaci, která je odborovými svazy odhadována na 3,5 procenta. Reálný růst mezd by tak zřejmě byl minimální, jednalo by se o nejnižší zvýšení platů v historii české ekonomiky.

 

Zmrazit platy, nebo propouštět?


Podniky však podle ekonomů nemají jinou možnost. Pokud by je odbory dotlačily ke zvýšení platů, musely by se zřejmě uchýlit k propouštění. „Odboráři si musí uvědomit, že zvýšení platů může být nakonec vykoupeno určitou redukcí pracovních míst,“ řekl prezident HK Petr Kužel.

 

Řada firem bude propouštět i tak. Podle průzkumu s tím příští rok počítá každý čtvrtý podnik a jen za poslední měsíc takové plány oznámilo zhruba pětadvacet společností, naposledy například tachovský Alfa Plastik či letňanská Avie.

 

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas připravuje novelu zákoníku práce, která by firmám umožnila snáze zaměstnávat lidi na částečný úvazek a podpořit tento typ pracovních smluv slevami na sociálním pojištění.

Kromě toho se již projednává snížení nemocenské a příspěvku na politiku zaměstnanosti. Lepší možnosti získávání prostředků ze sociálního fondu k podpoře zaměstnanosti zas oceňuje na záchranném balíčku EU ministr financí Miroslav Kalousek.

Reklama