Zdroj foto: Shutterstock
Levandule je oblíbená trvalka, která se pyšní nejen krásnými květy a omamnou vůní, ale také přispívá přirozenému biotopu, protože přilákává včely, motýly a další opylovače. Pěstování levandule není nijak náročné, pokud dodržíte několik základních pravidel. Tato středomořská rostlina se skvěle hodí do skalek, záhonů i do květináčů na balkon či terasu.
Levanduli se nejlépe daří na slunném místě s dobře propustnou půdou. Na živiny není rostlina nijak náročná. Zálivka by měla být střídmá, protože levandule nesnáší přemokření.
Stříhání levandule je klíčové pro její bohaté kvetení a kompaktní tvar. Ideální doba pro řez je dvakrát ročně: na jaře (březen/duben – tedy nyní) a po odkvětu (červenec/srpen, zkrátka během prázdnin). Jarní řez je brán jako ten zásadnější, ale u starších rostlin se nedoporučuje zasahovat až do dřevnaté části. Na těchto dřevnatých částech totiž již neobráží nové výhonky a rostlina by mohla nejen nevykvést, ale dokonce i zahynout.
Levandule také nesnese kyselé půdy, ale upravit pH je vlastně velice jednoduché. Skvělým zdrojem vápníku a dalších minerálů jsou skořápky z vajec, které se běžně vyhazují. Skořápky rozdrťte na jemný prášek a přimíchejte je do zeminy. Levandule vám za tuto péči poděkuje bohatým kvetením a intenzivní vůní. Skořápky navíc pomáhají chránit levanduli před slimáky, kteří se o ně popíchají. Pokud nemáte levanduli, ale jste vlastníky kompostu, skořápky vyhoďte tam. I kompostu totiž dělají dobře.
Zdroj info: ireceptar, westwing, ceskestavby, nkz
Nový komentář
Komentáře
Skořápky jsou vhodné hnojivo,ale slimákům vůbec nevadí