Úchop pera nebo tužky je způsob, jakým držíme v ruce psací nástroje. Záleží na něm efektivita našeho psaní. Při správném úchopu by měla tužka nebo pero ležet na posledním článku prostředníčku a shora si ji přidržet bříšky palce a ukazováčku. Ukazováček by neměl být prohnutý a celá ruka by měla být uvolněna. Tím pádem píšeme plynule, bez bolestí nebo křečí, bez únavy ruky.

Zásady správného psaní

  • StabiloSprávný úchop: Měly by se ho naučit už děti předškolního věku na pastelkách či tužkách.
  • Správné pomůcky: K správnému psaní v dnešní době nabádají zejména ergonomické psací potřeby, které svým tvarem povzbuzují děti ke správnému držení pera nebo tužky. Jsou to například trojhranné tužky, pera s ergonomickým tvarem a protiskluzovou úchytnou plochou.
  • Pozitivní přístup: Děti je třeba i správně motivovat, aby je kreslení a psaní bavilo. Jednou z možností může být tvar a barevnost tužek nebo per.
  • Správné sezení: Dítě by mělo sedět rovně, záda vzpřímená a obě nohy kolmo k zemi. Vzdálenost mezi okem a podložkou by měla být cca 30 cm. Pokud dítě bolí při sezení záda a začne se nepřirozeně vykrucovat, má to vliv i na písmo a koncentraci.
  • Uvolňovací cvičení: Naučme děti jednoduché uvolňovací cvičení, jako například kroužení zápěstím. U malých dětí mohou být doprovázeny i říkankami.

Důsledky nesprávných psacích návyků

  • StabiloBolesti: Špatný úchop způsobuje při psaní bolesti a křeče v zápěstí, což následně zpomaluje tempo psaní a snižuje koncentraci.
  • Přílišný tlak na pero: Špatný úchop způsobuje i to, že dítě příliš tlačí perem na papír, což způsobuje pomalé tempo psaní, proděravění papíru, pocení a bolesti ruky.
  • Nečitelné písmo: Nesprávné sezení a úchop při psaní mají za následek i „vykřivení“ dítěte nebo nepřirozené natáčení papíru, které se často promítají do nečitelného písma.
  • Nechuť k malování a psaní: Nesprávné psací návyky v konečném důsledku způsobují celkový nezájem dítěte o psaní nebo malování.

Správné ergonomické pomůcky pro děti

Ergonomie (z řeckých slov ergon - práce a nomos - zákon) je věda zabývající se optimalizací lidské činnosti, a to zejména vhodnými rozměry a tvary nástrojů. Její snahou je, aby používané předměty svým tvarem co nejlépe odpovídaly pohybovým možnostem, případně rozměrům lidského těla. Například vhodně navržená ergonomická tužka nebo pero přirozeně napomáhá k vytvoření správných návyků psaní.

Ergonomické psací potřeby

Trojhranné tužky nebo pera s ergonomickým tvarem přirozeně učí děti již od toho nejmladšího věku jak správně držet psací potřeby v ruce. Vyhnou se tak zbytečným zlozvykům, které by jim později překážely při plnění školních povinností. (např. STABILO EASY Start, EASYgraph ad.)

Stabilo

Ergonomické židle

Ergonomické židle zajišťují správný posed, čímž předcházejí bolestem zad, krku, nebo pokřivení páteře. Mají dostatečně velkou sedací plochu, která nezatěžuje dolní stranu stehen a speciálně tvarované opěradlo, které vytváří podporu po celé délce zad. Ergonomické židle rostou spolu s vašimi dětmi.

Ergonomické podložky pod myš

StabiloNěkteré děti umí dnes ťukat do klávesnice počítače dříve, než psát vlastní rukou. Ergonomické podložky pod myš mají měkkou gelovou nebo pěnovou výplň, která se přizpůsobuje tvaru zápěstí, čímž redukuje tlak a preventivně působí proti bolesti.

Řada ergonomických produktů STABILO EASY Start, zahrnuje výrobky pro děti předškolního věku po školní. Výrobky, které dětem usnadní náročné období učení se psát. STABILO EASY Start sedne do každé ruky!

Značka STABILO získala ocenění Superbrands – nejlepší značka České republiky pro rok 2015.

Více informací najdete na stránkách www.stabilo.com/cz nebo na FC www.facebook.com/stabilo.czech

Reklama