Každý kdo má doma psa nebo kočku, stojí před problémem, jak správně „prostřít stůl“ pro svého miláčka. V minulosti se výživa našich domácích miláčků považovala za jednoduchou záležitost. Většinou dostávali zbytky od stolu. Dnes je situace poněkud jiná; můžeme našemu psovi nebo kočce nabídnout kompletní nebo doplňkové krmivo, které obsahuje všechny živiny nutné pro pokrytí všech potřeb zvířete a ani jej nemusíme dál už ničím doplňovat – postačí jen miska s čerstvou vodou. Taková vyvážená výživa se brzy projeví na jejich vzhledu. Vypadají zdravě a srst mají krásně hebkou a lesklou.

Krmivo můžeme nakoupit v granulované nebo konzervované formě. Granulované krmivo má podobu  sucharů, granulí a kroket, které pomáhají udržovat zuby a dásně krásně čisté a zdravé. Vyrábějí se v různých tvarech a jsou obohaceny o různé masové příchutě a vůně. Konzervované výrobky – tzv. nesušená krmiva, v obchodech najdeme v nejrůznějším balení - v klasických plechovkách, přes hliníkové misky až po moderní plasty a smršťovací obaly. Jediné na co musíme dbát, je správná teplota. Pak stačí výrobek otevřít a popřát dobrou chuť.

Ostatní krmiva suchá nebo mražené maso, představují nejlevnější variantu krmení a není jich velký výběr, navíc je musíme  obohacovat o různé vitaminy a doplňky, aby zvíře mělo vše, co je nutné k jeho zdárnému vývoji.  Zrovna tak domácí strava neposkytuje našim pejskům a kočičkám potřebné živiny pro jejich organismus.

Majitelé by měli dávat pozor i na kosti a mléko. Kosti jsou zrádné a mohou způsobit zranění a mléko některá zvířata vůbec nesnášejí. Proto by je měli přidávat do domácího krmiva jen výjimečně nebo vůbec ne. 

Pokud kupujeme potravu pro domácí miláčky balenou po jednotlivých porcích, má to jednu výhodu. Dostanou do misky jen tu jednu porci a už nic víc. Zvlášť u psů je někdy nutné cíleně zabránit jejich přežírání, někteří mají sklony k tloustnutí.

Avšak jednou z nejčastějších chyb je, podávat našemu domácímu masožravci pouze maso. Důsledky se brzy projeví, zejména na kostře zvířete v období růstu. Psi i kočky mají rádi zeleninu i ovoce, sice v omezeném množství, ale rozhodně patří do skladby jejich jídelníčku. Všechny konzervované a granulované výrobky s potravou pro psy i kočky jsou tedy obohaceny o všechny potřebné živiny, a jsou tak krmivem kompletním a vyváženým. 


Samostatnou kapitolu
 ve výživě zvířete hrají pamlsky. Co si budeme povídat! Každý si občas rád zamlsá. :o)) Rozhodně nezvykáme psa či kočku na pravidelný a častý přísun pamlsků. Pamlsky by měly tvořit nejvýše 20 % jeho energetické spotřeby. U zvířat bychom měli vypěstovat návyk, že pamlsek dostanou pouze občas a za odměnu. Psi se rychle naučí poznávat, za co si odměnu zaslouží.

 

Pro správné dávkování a užití  s i pozorně přečtěte pokyny na etiketě výrobku, případně příbalový leták a řiďte se pokyny výrobce. Rady zvěrolékaře taky můžeme uposlechnout. :o)))

Reklama