Pokusit se vypěstovat letničky od semínka rozhodně stojí za to. Už jen proto, že je to zpravidla levnější a v semenech je mnohonásobně větší nabídka než v sazenicích. A teď je ten nejlepší čas!

 

Výsev je malým dobrodružstvím a nese s sebou riziko, že se nepodaří. Potom je radost z vypěstovaných rostlin o to větší. A v tuto dobu je právě čas se rozhodnout, jestli se do toho pustíme svépomocí, nebo se spolehneme na dubnovou či květnovou nabídku zahradnictví a dojdeme si pro sazeničky.

Tím nám odpadnou starosti s piplavou prací předpěstování a také nebudeme trpět při případném pěstitelském neúspěchu.

 

A jak na to?
Termín výsevu je u jednotlivých druhů různý, přesné pokyny naleznete na sáčcích se semínky.

 

Například begonie, hledíky, lobelky a další jemná semena vyséváme už v lednu či únoru.

 

Většina letniček se ale vysévá až nyní, v březnu a v průběhu dubna.

 

V květnu je čas vysít hrachor, ozdobné fazole nebo lichořeřišnici, a to už přímo na stanoviště.

 

Semínka vyséváme do mělkých nádob. Nasypaná semena lehce přesypeme buď lehkým pískem nebo jemným substrátem. Měla by velmi rychle vyklíčit. Až se objeví první „opravdový“ list, přesazujeme do malých květináčků nebo malých sadbovačů. Během tří týdnů zakoření a pak pouštět je můžeme přenést do teplého pařeniště, kde je chladný vzduch otuží. Na svá stanoviště letničky obvykle přenášíme až po zmrzlých mužích v květnu.

 

Jednodušší je ale vysévat letničky přímo na stanoviště.

Tam ale dbáme na patřičný odstup mezi vzrostlými rostlinami a sejeme v dostatečné vzdálenosti.

 

Pokud se nám zadaří, pak nás většinou čeká hodně radosti, ale malinko péče jim věnovat musíme.

Letničky jsou vesměs nenáročné a snadno se pěstují. Musíme ovšem dodržet dvě hlavní zásady. První zní dostatek vody a světla. Dobře snáší sluníčko, ale musíme je za parného léta často i dvakrát denně zalévat. V polostínu či stínu se výhonky nehezky vytáhnou a budou málo kvést.

Druhou podmínkou je lehká půda, která dobře propouští vodu. Při přemokření snadno uhnívají kořínky, proto substrát musí být lehčí, aby dobře vysychal.

 

Pokud chcete mít opravdu bohatou úrodu, je důležité pravidelné hnojení. Někdy se doporučuje hnojit slabým roztokem patřičného hnojiva při každé zálivce.


 

Reklama