Pokud chcete pěstovat balkonové květiny nebo cokoliv jiného na balkoně, je právě teď ten pravý čas na výsadbu.

Můžete nakoupit malé květináčky, správnou zeminu a vybrat si z velké nabídky všelijakých známých i neznámých semínek. Například hrášek, petržel, pažitka nebo bazalka jsou nenáročné a praktické rostliny. Není přeci nad to, dát do polévky čerstvé a vlastnoručně vypěstované bylinky.

 

A hrášek? Ten je ideální rostlinkou pro radost potomků. Může pro ně být malým kouskem přírody, který těm ryze městským dětem ukáže, jak vůbec lze něco vypěstovat. Dobré je děti k výsadbě přizvat a dávat jim za úkol starost o zalévání. Kuličky hrášku jim potom o to více chutnají.

 

Pokud jste alespoň trochu znalé zahradnice, máme pro vás tip.

Na balkoně se dají vypěstovat malá rajčátka a také balkonové jahody.

 

Oboje najdete mezi nabídkou semínek v jakémkoliv květinářství a právě teď je ideální období na jejich výsadbu. Když těmto rostlinám věnujete náležitou péči, dostane se vám odměny ve skutečně velké sklizni malých a sladkých rajčat.

Jahodám balkonového typu je třeba věnovat péče o trochu více, malé rostlinky tohoto typu jahodníku si dávají načas. Když se konečně vyklubají nad povrch, jsou v podobě droboučkých stonků se dvěma lístky. Tyto je třeba velmi opatrně kropit, dokud z nich nejsou bytelné rostliny vhodné pro přesazení. V případě, že se vám je podaří na jaře zdárně přesunout do balkonových truhlíků, v létě vám tyto rostliny urodí poměrně vysoké množství malých jahůdek, které jsou chuťově velmi podobné jahodám lesním.

 

Máte ovocnou zahradu?
Pak je právě teď čas udělat průklest ovocných dřevin, především přestárlých a zahoustlých ovocných stromů.

Dále je vhodná doba dokončit řez angreštů a rybízu, ale s řezem mladých ovocných stromků a stěn počkejte raději až na duben. Krátké a nedorostlé výhony maliníku a ostružiníku odstřihněte u země, ostatní zkraťte asi na 120-140 cm. Drobnému ovoci musíte poskytnout dostatek živin, nejlépe formou kompostu v dávce 60-100 kg na 10 m2. Pěstitelé vinné révy do poloviny března ukončují řez a koncem měsíce vyvazují tzv. taženy a tím tvarují nadzemní části keřů.

Rady pro zeleninovou zahradu

Je čas pro pěstování rychlené a rané zeleniny pod zakrytými záhony a ve skleníčcích systémem směsných kultur (například mezi řady salátů vysejeme ředkvičku, kterou sklidíme, než saláty vyrostou). Pokračuje i volný výsev otužilejších druhů a odrůd (mrkev, černý kořen, pažitka, petržel, ředkvičky a špenát). Cibuli sazečku sázíme až v poslední dekádě, aby neprochladla. Bez obav však můžete vysadit šalotku a jarní česnek. Choulostivější zeleniny (cukety, rajčata, okurky, květáky) vyséváme do truhlíku k předpěstování a pozdějšímu přesázení.

A nakonec rady pro zahradu okrasnou
Zvláště po suché zimě ji dobře zalijte! Ze záhonů vyhrabejte mech a staré listí, mělce prokypřete a přidejte prosetý kompost. Tento a příští měsíc jsou vhodné pro přesazování dřevin a koncem března začněte vysévat letničky. Růže však vysazujte až do úplně rozmrzlé půdy!


Bohatou úrodu v letošní sezóně přeje Žena-in.cz!

 

Pěstujete? Podělte se s námi o své zkušenosti…

 

Zdroj: hobbyzahrada.cz

Reklama