Přestávala jsem kouřit už pětkrát, a vždycky jsem vydržela maximálně měsíc. Poprvé jsem si z toho nic nedělala, ale když jsem nedokázala cigaretám odolat ani při třetím a čtvrtém pokusu přestat kouřit, nesnášela jsem sama sebe za to, jaký jsem slaboch.“ Poznáváte se i vy v této zpovědi? Pevné rozhodnutí již navždy skoncovat s cigaretami se po pár dnech nebo týdnech a trpkých chvílích nervozity, nesoustředěnosti, problémech se spaním a nesnesitelné chuti na cigaretu rozpadá jako domeček z karet.

 

Nemusíte se považovat za slabocha, nikotin je návykovou drogou a při léčbě závislosti na něm zakusí abstinenční příznaky každý. Každé potažení z cigarety mohutně ovlivňuje mozek, kde se následkem působení nikotinu vyplavuje dopamin. Právě potřeba dopaminu, o který si mozek kuřáka pravidelně říká, pak způsobuje nepříjemné chvilky, kdy vám připadá, že jediným prostředkem, jež by dokázal zklidnit vaše rozklepané ruce, pocuchané nervy nebo lítostivou náladu, je právě cigareta.

 

Máme pro vás dobrou zprávu: Abstinenční příznaky netrvají věčně a po půl roce nekouření si na cigarety vzpomenete už jenom málokdy. Tři měsíce až půl roku ale není tak krátká doba na to, abyste si mohla být jistá, že pevná vůle nezklame a vy se chuti na cigaretu nepoddáte. Naštěstí dnes vám již lékař může předepsat léky, které abstinenční příznaky tlumí, čímž podporují vaši pevnou vůli a motivaci přestat kouřit. Díky nim je odvykání nejenom snazší, ale především úspěšnější.

 

Odborníci na léčbu závislosti na nikotinu ale varují: I když už měsíc nekouříte a máte pocit, že jste překonali závislost na nikotinu, uvědomte si, že abstinenční příznaky se mohou objevit i po více než deseti týdnech. MINIMÁLNÍ DÉLKOU LÉČBY BY MĚLO BÝT ALESPOŇ 12 TÝDNŮ. Teprve poté jsou vaše šance na trvalou abstinenci několikanásobně výraznější, protože jste se již s nekuřáctvím „sžila“ a abstinenční příznaky jsou slabší, takže je snáz zvládnete pouze  a jenom pevnou vůlí.

 

Více Vám poradíme na stránkách www.odvykanikoureni.cz 

Reklama