penize

Podobnou situaci zná už kde kdo. Co však dělat, když vám zaměstnavatel opakovaně nepošle výplatu? Krize nekrize – rodina musí jíst a bez nájmu vás z bytu brzy vyženou.

Ekonomická krize s sebou jaksi samozřejmě přináší obavy ze ztráty zaměstnání. Ale i když patříte mezi ty šťastlivce, kteří pořád svým zadkem sedí pevně v sedle, a pobíráte pravidelně svou zaslouženou mzdu, obavy jsou na místě.

V České republice se totiž v poslední době objevuje nová „praktika“ zaměstnavatelů – nevyplácejí mzdu včas, a někteří dokonce vůbec.

Dostávali jste výplatu pravidelně třeba mezi 8. a 12. dnem v měsíci, ale tentokrát vám ještě nic nepřišlo? V některých případech vám zaměstnavatel může poslat peníze až na konci měsíce. Přesto neváhejte a už teď se zajímejte, co je důvodem zpoždění.

Zkouší to na vás? Má smůlu!

Zatím jste jen litovali podobně postižené kolegy. Ale když dojde i na vás, pochopitelně nastává akce!

Pokusíme se vám poradit, co s tím:

 • Výpis z účtu ukazuje, že jste stále na nule... Trpělivost není rozhodně na místě. Nač čekat? Pokud uplynul týden po výplatním termínu a peníze pořád nedorazily na účet, ihned se informujte u účetní, co se děje.
  Ale pozor! Nemáte-li v pracovní smlouvě uvedeno datum splatnosti výplaty, považuje se za něj den, kdy byla mzda obvykle vyplácena. Proto se podívejte na minulé výpisy z účtů a dejte to zaměstnavateli na vědomí.
 • moneyMěsíc za námi – a peníze – kde nic, tu nic! Počkat ještě týden, jak vám to naznačuje zaměstnavatel? Tak to by se vám mohlo pořádně vymstít. Nikdy nečekejte na výplatu déle než měsíc, jinak byste mohli ještě dál dřít, ale za odvedenou práci už nedostanete ani korunu.
  Pokud patříte k těm, jimž platí „insolventní“ zaměstnavatel alespoň 70 % mzdy s tím, že příští měsíc zbytek doplatí, ihned se s penězi (a firmou) radši rozlučte. Z pohledu úřadů jde o závažný přečin, jako kby vám firma nevyplatila vůbec nic.
 • Zvednout kotvy – ano, či ne? Skutečně je lepší rychle odejít. A ze zákona na to máte právo! Pokud totiž zaměstnavatel nereagoval víc než 15 dnů od konce měsíce, kdy vám měly přijít peníze na účet, na vaše připomínky, můžete ihned zrušit pracovní poměr a najít si práci, kde vám zajistí férové podmínky. Navíc máte právo na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku!
 • Dávám výpověď! Pokud už máte dost chování vašeho zaměstnavatele, stačí zrušit pracovní poměr písemně. Nezapomeňte upřesnit důvod výpovědi!.
  To, že vám zaměstnavatel neposílal výplatu, je velmi závažný důvod! A výpověď si nechte podepsat, teprve pak vstoupí v platnost!
 • Šéf telefon nezvedá. To naštve! Výpověď prostě pošlete doporučeně do vlastních rukou. Pracovní poměr pak automaticky skončí, jakmile je dopis prokazatelně doručen. Stejně tak i když se vrátí jako nedoručený.
 • Bude se chovat stále stejně... Pokud chcete, aby ve svém jednání nepokračoval, ověřte si pro jistotu na správě sociálního zabezpečení a u zdravotní pojišťovny, jestli za vás zaměstnavatel platil sociální a zdravotní pojištění. Pak si zjistěte, zda na něj už nebyl vydán insolvenční návrh. Pokud ne, tak můžete jako zaměstnanec jeho návrh iniciovat.
  Právě jeho podání je podmínkou, abyste pak mohli vymáhat výplatu. Tím současně dáte najevo i ostatním kolegům, že něco není v pořádku. Když pak budete postupovat společně, je větší pravděpodobnost, že uspějete se zpětným vymáháním platu u soudu.
 • ...Ale ty prachy tu stejně nejsou! Tak tady už pomůže jen úřad práce! Pokud s vámi bude zaměstnavatel spolupracovat a uzná dlužnou částku, bude vám úřadem vyplacená celá (maximum 33 000 Kč).
  Jestli však úřad práce nezíská potvrzení od vašeho – teď už bývalého – zaměstnavatele, dostanete vyplacenou jen minimální mzdu (8 000 Kč hrubého).
 • Šéf nespolupracuje a já nechci minimum. V tom případě musíte podat žalobu. V ní navíc nesmíte opomenout, kolik vám zaměstnavatel dluží a od kdy. Soud mu totiž pak může vyměřit i úroky z prodlení.

Soud může stát na vaší straně, ale vy musíte vše řádně dokázat. Proto nezapomeňte předložit pracovní smlouvu, mzdový výměr, výpis z účtu. Pomohou i svědecké výpovědi kolegů, kterým se stalo totéž.

Nepřišla vám výplata v termínu? Jak jste situaci řešili?