Dnes jsem si vzpomněl na knihu od Terry Pratchetta Zasraná pošta.

Každý rok posílám přátelům a zákazníkům přání k Novému roku. Sice to zabere spoustu času, ale dělám to rád. Letos jsem se pokusil odeslat 550 obálek.

Poučen z minula, kdy jsem málem skončil v nemocnici s infarktem, plánoval jsem celou akci velmi pečlivě. Loňské dramatické odesílání završila "třešnička na dortu" - poslání posledních dvaceti obálek obchodním přátelům a nepřátelům.

Měl jsem před sebou tři operace: 1) koupit 20 známek na dopisy, 2) nalepit známky 3) hodit dopisy do schránky. V zamyšlení jsem provedl postupně operaci číslo 3, potom operaci číslo 1, a... sakra...  operaci číslo 2 jsem nemohl uskutečnit, protože dopisy byly už ve schránce.

Obchodní partneři o mně od té doby šíří pomluvy, že asi budu stát před krachem, když nemám ani na známky.

Letos jsem dorazil na poštu s 11 balíčky dopisů po 50 kusech, řádně opatřené adresou, všechny úplně stejné, stejně vážící, všechny pro adresáty do ČR. Stoupl jsem si do fronty.

Po 20 minutách jsem se dostal k okénku, kde mi řekli, že tolik dopisů bere jen přepážka 10 a 11 ve vedlejší hale.

Tentokrát byla fronta na 25 minut a dověděl jsem se, že musím na hromadná podání, přepážka 13.

Tam sice fronta nebyla, ale jelikož jsem neměl smlouvu s poštou, tak mne poslali... na přepážku 11 nebo 12, požádal jsem tedy o 550 známek.

To musíte na listovní přepážky 8 až 12, dověděl jsem se.

Na přepážce 9 jsem se po dvaceti minutách dověděl, že tolik známek nemají a že musím do hlavní pokladny.

Tam nebyla ani fronta, ani známky. Před 10 minutami je vyprodali.

A co, řekl jsem si, když to šlo vloni, tak... a nacpal jsem neofrankovaná přání do schránky. Když jsem je tam ládoval, přišel ke mně zaměstnanec pošty a zeptal se mě, proč to nepodám na přepážce...

Poslal jsem zaměstnance do pošty horoucí a šel na panáka. Kamarád barman mi nalil dvojitou a vyprávěl mi, jak on poslal všechna přání k novému roku z Egypta.

Prý ze tří důvodů:

1) Velbloud mu přišel hodně vánoční.
2) Má jistotu, že zásilka dojde včas.
3) Poštovné stálo o 1,50 Kč méně než v ČR!!!  

F@un

Reklama