6482eaa07ba9cobrazek.png
Foto: Shutterstock

Na začátku sezóny, když ještě kůže není navyklá na intenzivní sluneční záření, je vhodné i v našich zeměpisných šířkách používat přípravky s SPF alespoň 25–30. Pokud máte ale velmi světlou pleť, nebo se už nyní chystáte k moři či do hor, faktor by měl být až SPF 50+. Ten volte také pro ochranu mateřských znamének. Obecně platí, že pokud si nejsme jistí, jaké SPF zvolit, výběrem vyšší hodnoty neuděláme chybu. I ten nejvyšší SPF nezabraňuje opalování, ale jen ho zpomalí. Chránit pokožku opalovacími přípravky je potřeba nejen při vystavení přímému slunci, ale ideálně denně – i mraky proniká až 80 % záření. Nezapomínejte také na namazání uší, rtů, nártů nohou a hřbetů rukou.  

Chraňte děti

Důslednou sluneční ochranu potřebují hlavně děti! Studie prokázaly, že riziko vzniku rakoviny kůže (zejména nebezpečného melanomu) často vzniká po spálením kůže nebo nadměrném opalování v dětském věku. Kůže má paměť a melanom se může objevit i několik let po spálení na slunci. Dětská kůže je nezralá a neumí se UV záření bránit a vzniká velké riziko kožních nádorů v dětském i dospělém věku. Děti proto musíme chránit nejvíce. Jedno spálení ještě nemusí způsobit vznik kožního nádoru, ale při častém spálení pokožky si zahráváme se zdravím. Děti proto chraňte krémy s vysokým SPF faktorem. 
 
Zvláštní péče o citlivou pokožku
 
U ekzematické nebo alergické pokožky, může být slunce ještě větším přitěžujícím faktorem než u jiných typů. Je proto potřeba, takovou pokožku chránit speciálními krémy, které jsou vyvinuty přesně pro potřeby citlivé pleti a mají nemastné složení. Nutností je také opět vysoký ochranný faktor, ideálně SPF 50+, s kompletní ochrannou proti všem složkám slunečního záření. Takové krémy najdete v lékárnách, ale už i drogeriích.

 647f2cee72ec6obrazek.png

Zdroj foto se souhlasem firem: Weleda Baby&Kids tělové mléko s SPF 50 pro děti, 50 ml, 268 Kč, NIVEA Dětské mléko na opalování Ultra Protect&Play OF 50+, 150 ml, 199 Kč, Dr. Max, ASTRID SUN Dětské mléko na opalování sprej SENSITIVE OF 50+, 150 ml, 245 Kč, Dr. Max, Eucerin Ultra lehký fluid Hydro Protect SPF 50+, 419 Kč, Benu, Equilibra Sun sprej na obličej a tělo SPF 50+, 150 ml, 271 Kč, Hebe
 

Jak by měla vypadat denní letní rutina?

  • V létě zařaďte pleťovou kosmetiku s vyšším SPF než jindy. To, že byste na obličej měli používat krémy s SPF celoročně, není třeba snad již připomínat.
  • Mažte své děti před odchodem ráno do mateřské školky, školy, výletem, odpoledne před zájmovým kroužkem, který se odehrává venku…
  • I krátká procházka může vaší pleti způsobit újmu. Namažte si alespoň obličej a ruce, kde se nejčastěji podle studií vyskytují zhoubné melatomy.   
  • Mazejte se i v případě, že přímé slunce nesvítí, i ve stínu se může vaše kůže spálit.
  • Krém nanášejte v dostatečném množství (dermatologové doporučují 2 mg krému na každý čtvereční centimetr pokožky, obvykle používáme sotva polovinu správného množství) a v pravidelných intervalech opakovat. Jedno ranní namazání vás po celý den neochrání...

Zdroj informací: tiskové materiály, studie o výskytu melanomů, drbaileyskincare.com

Reklama