ro.jpg
Foto: Shutterstock

Rostlina neprospívá

Přestože se o svou bytovou zeleň vzorně staráte, vůbec neroste, nebo jen minimálně. Nebo dokonce naopak chřadne. Listy ztrácejí barvu, vadnou, opadávají. Příčin může být více. Kromě nedostatku živin jsou někdy na vině i škůdci, kteří rostlinu decimují v oblasti kořenů. V každém případě ji přesaďte a případně při té příležitosti zbavte nevítaných hostů. Jen dejte pozor, až budete dávat novou zeminu, aby taky nebyla kontaminovaná škůdci, chorobami či plísněmi. Vyplatí se ji pro jistotu propařit.

Kořeny vám jdou naproti

Pokud se kořenový bal tlačí horem, spodem i bokem z květináče, potřebuje rostlina o něco větší ubikaci a přidat výživnou zeminu, která tam chybí. Pozor ale na až příliš velký květináč. V tom pokojovka vynaloží veškerou energii, aby ho kořeny znovu zaplnila. Bude to ale na úkor přírůstku nadzemní části. Některé rostliny navíc kvetou jen v případě, že jim je v nádobě těsněji.

ro1.jpg
Foto: Shutterstock

Zemina je vyčerpaná

Květinu sice poctivě zaléváte, ale ve výsledku to není znát, schne a chřadne. Zemina je vybledlá a rychle vysychá? Chybí v ní živiny, je už vyčerpaná, takže je nejvyšší čas vyměnit ji za novou.

  • Je vaše vzrostlá květina v tak velkém květináči, že už jí větší dopřát nemůžete? Pak doplňte nový substrát alespoň na povrch zeminy.

Vznikají bílé usazeniny

Signálem k přesazení je také zasolení substrátu. Projevuje se tvorbou bílých skvrn - usazenin na povrchu zeminy a na květináči. Nejlépe je to vidět na tom hliněném.

Substrát okupuje plíseň

Ne každá zemina je kvalitní, a tak se v ní může časem projevit plíseň. Pryč s ní a nahraďte ji kvalitnějším substrátem. Nebo ještě lépe, nový substrát tepelně ošetřete a případné zárodky zahubte.

ro3.jpg
Foto: Shutterstock

Silně zapáchá

Pokud rostlinu přelijete a necháte stát ve vodě, velmi pravděpodobně jí časem začnou hnít kořeny, což brzy ucítíte. Není třeba na nic čekat! Zachraňte ty ještě nedotčené části, zlikvidujte narušené a zeleň zasaďte do nové zeminy.

Máte doma nováčka

Právě zakoupená rostlina nemá pro pěstování vyhovující substrát ani květináč. To všechno je provizorní, co nejlehčí a nejskladnější. Proto ji přestěhujte do lepšího obydlí.

Zdroj informací: Fran Baile - Pokojové rostliny v praxi, Peter McHoy - Péče o pokojové rostliny

Čtěte také:

Reklama