Atkinsova, vojenská, mléčná – to je jen zlomek diet, které kolují mezi lidmi. Stravovací trendy určují i celebrity, kterým jejich fanoušci často slepě důvěřují. Jenže není všechno zlato, co se třpytí. Proto jsme se podívaly na některé stravovací plány propagované právě celebritami podrobněji.

Limonádová dieta podle Beyoncé
Téměř deset kilo dole během dvou týdnů? To zní jako sen všech, kteří se snaží zhubnout. Zpěvačce Beyoncé se to povedlo v roce 2006, kdy se potřebovala dostat do perfektní formy kvůli účinkování ve filmovém muzikálu Dreamgirls. Následně se s veřejností podělila i o způsob, kterým hubla. Šlo o takzvanou limonádovou dietu, která je založená na popíjení speciálního drinku z vody, javorového sirupu, kajanského pepře a citrónové šťávy. Tento nápoj někteří následovníci diety doplňují ještě mírně osolenou vodou a bylinkovými čaji s projímavými účinky.


605b1635bfef0obrazek.pngFoto: Shutterstock

Hodnocení: Tato dieta je v podstatě hladovkou, která dbá na pitný režim, a doplňuje velmi malé množství kalorií (cukrů) prostřednictvím javorového sirupu. Jejím důsledkem bude s velkou pravděpodobností váhový úbytek, ale člověku se budou při delším držení ztrácet svaly a odvodní se. Lidé mohou pociťovat únavu, bolesti hlavy a velký hlad. Po návratu k normálnímu způsobu stravování se většina kil stejně vrátí zpátky.

Zásaditá dieta podle Victorie Beckham
Známá návrhářka a bývalá členka kapely Spice Girls si celý život udržuje štíhlou postavu. V minulosti do médií mluvila o tom, že se řídí dietním plánem, který má optimalizovat Ph v jejím těle. Upřednostňuje tedy zásadité potraviny, jako ovoce, zelenina, luštěniny, sója a ořechy. A vyhýbám se těm s kyselejším pH, jako je maso, mléčné výrobky apod.

605b16cc2f24dobrazek.pngFoto: Shutterstock

Hodnocení: Podle Columbia University’s Irving Medical Center neexistují zřejmé důkazy o tom, že by toto stravování mělo vliv na hubnutí. Základem je udržovat mezi kyselými a zásaditými potravinami určitý poměr, protože tělo potřebuje oba druhy. Převažovat by v jídelníčku měly zásadité potraviny, ale také by měly být doplněné o ty kyselé. Ideálně tedy kousek masa s luštěninovou přílohou apod.

Grapefruitová dieta podle Brooke Shields
Takzvanou grapefruitovou dietu zpopularizovala hvězda filmu Modrá laguna herečka Brooke Shields. Energetický příjem je omezený na 800 kalorií denně. Podle diety si člověk má ráno dát vejce, během dne jíst grepy ve velkém a večer si dopřát maličký kousek masa se zeleninovou přílohou. A proč zrovna grepy? Mimo jiné kvůli obsahu flavonoidu jménem naringenin.

605b17497c336obrazek.pngFoto: Shutterstock

Hodnocení: Jedno je u diety téměř jisté – budete mít hlad. Energetický příjem 800 kalorií denně není totiž dostatečný ani pro malé dítě, natož pro dospělou ženu nebo muže. V jídelníčku chybí všechny živiny – je v něm málo bílkovin, sacharidů i tuků. Grepy samy o sobě jsou skvělým ovocem. Mají relativně málo kalorií, dost vlákniny a vitaminu C a nízký glykemický index, ale rozhodně by to neměl být stavební kámen žádného vyváženého jídelníčku. Naringenin je sice některými výzkumy spojován s možností prevence přibírání, rozvoje metabolického syndromu nebo onemocnění srdce, ale byl v nich zkoumaný zvlášť a v mnohem vyšší koncentraci, než je člověk schopný sníst pomocí grepů.

Sirt dieta podle Adele
Zpěvačka Adele prošla během let 2019 a 2020 skvělou proměnou a její oplácané tvary jsou pryč. Vděčí za to takzvané Sirt dietě, se kterou přišla v roce 2016 dvojice ve složení farmaceut a nutriční specialista. Dieta upřednostňuje sirtuiny, tedy bílkoviny v rostlinných potravinách, a tvrdí že jsou klíčem k úspěšnému hubnutí. Ve větším množství se nacházejí například v borůvkách, kávě, sóje, pohance, zeleném čaji nebo v čokoládě s vysokým obsahem kakaa. Adele držela předepsanou dietu ve dvou fázích. První tři dny mohla jíst jen 1000 kcal denně (tři ovocné šťávy a jedno jídlo bohaté na sirtuiny). Další čtyři dny si kalorie zvedla na 1500 kcal (dvě šťávy a dvě jídla). Ve druhé fázi, která trvá dva týdny, se pije jedna šťáva a konzumují se tři jídla denně. Kalorie v tomto případě stanovené nejsou.

605b17d1bead2obrazek.pngFoto: Shutterstock

Hodnocení: Zázračný vliv sirtuinů na hubnutí dosud nikdo spolehlivě neprokázal, protože chybí studie realizované na dostatečném množství lidí. Na sirtuiny, stejně jako na ostatní bílkoviny, také působí žaludeční kyseliny, které je rozkládají. Stravovací plán je hodně omezený a pořád se v něm opakují stejné suroviny, čím člověk přichází o rozmanitost i s ohledem na přijímané vitaminy, minerály a další látky. Lidé, kteří díky dietě zhubli, za to tedy vděčí omezení energetického příjmu, nikoli zázračným sirtuinům. 

Čtěte také:

Reklama