Žárlení. Asi každý člověk se s žárlivostí někdy v životě setkal. Žárlit můžete samozřejmě na kohokoli („Jak to, že nejsem slavná jako Vondráčková!“) a v jakémkoli věku („Mamíííí! Pančelka vyvolává častěji Jarku – ona ji má radši!“), ale pojem žárlivost asi nejvíce patří do partnerského soužití.

„Žárlivost má blahodárné účinky na ženský orgasmus a sexuální zdraví vůbec,“ uvedla v rozhovoru pro časopis New Scientist přední odbornice na výzkum lidské sexuality Mary Roachová. Podle průzkumů, které se svým týmem prováděla, nejen že žárliví lidé častěji praktikují sex, ale žárlivé ženy dokonce při něm i častěji dosáhnou orgasmu. Mary Roachová soudí, že je to způsobeno touhou lépe uspokojit partnera. Žárlivé ženy prostě chtějí být v posteli lepší.

Problematika nás zaujala, proto jsme zavolali psycholožce Zdeňce Sládečkové z Klubu Diana, aby nám k tomu řekla víc.

Skutečně je to tak. Lidé, kteří jsou žárliví, jsou i citově nejistí a snaží se jistotu nabýt. Ovlivňují to ve vztahu různými věcmi, které mají za cíl dokázat partnerovi, že jsou pro něj tím nejlepším protějškem. Jedním ze způsobů ovlivňování jsou i dokonalé sexuální výkony. Platí to nejen u žen, ale i u mužů. I žárlivci jsou  schopni souložit jako kdovíjací hřebci, jen aby své partnerce dokázali, že jsou pro ni nejlepší...

Neklid v duši může tedy paradoxně způsobit, že partneři mají intenzivnější a častější sexuální prožitky.


Přesto je žárlivost ve společnosti podrobována většinou kritice nebo výsměchu. Nejinak je tomu i v divadelní hře Nežárli, kterou uvádí Divadlo ve věži, a nám se podařilo získat na ni pro čtenářky Ženy-in dva lístky. Navštívíte v ní dům v italském Palermu a stanete se svědky množství komických skečů, které způsobí přistěhování studentské lásky jednoho z nájemníků. V představení můžete spatřit například herečku Radku Stupkovou (viz náš rozhovor Radka Stupková: Vidím do záhrobí) nebo herce a režiséra Zdeňka Hrušku, kterého můžete znát ze seriálu Ordinace v růžové zahradě, kde hraje doktora Getze.

SOUTĚŽ
Vyhrajte dvě vstupenky na představení Nežárli

K dispozici jsme sice dostali dvě vstupenky, ale vítěz soutěže bude jen jeden. Piště nám do čtvrtka 18. prosince 2008 na e-mail jakub.koci@zena-in.cz své komické příběhy o žárlení, ty nejlepší v pátek 19. prosince uveřejníme. Zvítězí ten příspěvek, který nasbírá do půlnoci v neděli 18. ledna 2009 nejlepší hodnocení v diskuzi, pravidla bodování se dozvíte u soutěžních příběhu.

Z příspěvků vylosujeme jednoho výherce, který od nás získá dvě vstupenky na představení Divadla ve věži.

Představení proběhne 23. ledna 2009 od 19.30 hodin v Divadle Inspirace, Malostranské náměstí 13, Praha 1.


Soutěžní příběhy najdete: ZDE!(klikni)

Žárlíte? Věděla jste, že díky žárlení máte možná kvalitnější sexuální život?

Reklama