Po celá staletí bylo zvykem, že muž živil rodinu a žena se starala o domácnost. Tím pádem měl muž také navrch. V současnosti jsou stavy vyrovnané, nezřídka se stane, že rodinu živí žena, ale ne každý muž se s tím vyrovná.

žárlivost

Pokud si muž vezme ženu chytrou a vzdělanou, ale nebo také manuálně či jinak zručnou, měl by počítat s tím, že nebude sedět doma s rukama v klíně. Dnes není ničím neobvyklým, že žena vydělává víc než muž, ne každý muž se s tím však dokáže smířit.  Že by uražená ješitnost? U pana Miroslava určitě.

Příběh podnikatelky Moniky

Monika byla vždycky holka do světa. Byla také jedna z prvních, která těsně po revoluci na nic nečekala, sbalila kufry a odjela do Velké Británie. A jelikož to byla holka šikovná, od pokladny v marketu se vyšvihla až na vedoucí a za několik let už byla manažerkou obchodního řetězce v oblasti textilu. Vydělala si slušné peníze a asi po sedmi letech se vrátila domů, neboť její maminka na tom nebyla tou dobou zdravotně dobře. Díky naspořeným financím si otevřela v místě bydliště vlastní módní butik, a jelikož měla v Anglii řadu pracovních kontaktů, vždy byla se svým zbožím o krok napřed, takže i slušně prosperovala.  

Láska jako trám

Přes velkou fůru práce neměla Monika pomalu čas na zábavu. V Anglii měla známost, ale rozešli se, když s ní odmítl jet do Čech, a ona tady zase nechtěla nechat nemocnou maminku samotnou. Až ji konečně kamarádka vytáhla po dlouhém přemlouvání ven. A tak se stalo, že se v jednom nočním klubu setkala úspěšná podnikatelka Monika s instalatérem Mirkem. A byla z toho láska jako trám. Do doby, než…

No jo, ty velká podnikatelko!

Mirek pracoval na stavbách. V 6.30 nastoupil, v 16.00 padla. Soboty, neděle volné. Monika pracovala pořád, svátky, pátky. Vzali si hypotéku na dům, Mirkův plat nestačil ani na základní potřeby, ale nikdy mu nic nevyčítala, měla ho ráda, věděla, už když s ním začala chodit, že to není žádný pan ředitel. Ale vyčítal Mirek jí: Že je pořád v práci, že je jí tam asi lépe než doma, že se mu málo věnuje, že ještě nechce děti, dennodenní výčitky, které vyvrcholily větou: „No jo, ty velká podnikatelko, aby ses z té práce nepos...“ Monika nechápala. „Co po mně chceš? Vyčítám Ti snad já, že jsi „jenom“ instalatér, že málo vyděláš, že nebýt mě, tak přijdeme o barák?“

To jsi mě urazila!

Největší hádka a poté několikaměsíční odloučení vzniklo ve chvíli, kdy byli společně se známými na večeři a poté vytáhla Monika peněženku se slovy: „Nech to Mirku, vždyť nemáš...“ Nemyslela to zle, ale už to vyšlo ven a Mirek se neskutečně urazil. Takhle ho ztrapnit! „Hlavně že máš ty, podnikatelko!“ Vlastně ji už ani jinak než podnikatelko neoslovoval. Bylo jí to líto.

Závěrem

Monika s Mirkem se dali před nedávnem opět dohromady. Snad jim to vydrží. Zatím vypadají šťastně, možná do doby, než zase půjdou společně se známými na večeři.

Názor psycholožky Vladimíry Svitákové

To máte tak. Na jednu stranu se Mirkovi nemůžete divit, cítí se ponížen, zejména pokud to Monika dává, byť neúmyslně, najevo i na veřejnosti, kdo vlastně drží doma kasu, na druhou stranu tak jako ona věděla, že Mirek je v počátcích jejich vztahu „pouze“ instalatér, tak on věděl, že ona je úspěšná podnikatelka. Spíš bych čekala, že bude vyčítat ona jemu než on jí.
Pokud si tito dva lidé rozumí v jiných věcech, v sexu, mají společné koníčky, zájmy, nevidím důvod, proč by se měli rozcházet. Rozhodně bych oběma doporučila návštěvu psychologa, poněvadž pokud se ti dva lidé i po několikaměsíčním odloučení k sobě vrátili, zjevně se mají rádi. A také bych Mirkovi doporučila, že nikde není psáno, že musí zůstat instalatérem nadosmrti, jeho žena by mu určitě dokázala pomoct, dostat ho výš, pokud by tedy on sám o to stál. A také bych mu vzkázala, že dnes není absolutně nic ostudného na tom, když žena vydělává víc než muž. Ostudné je to, že jí to ten muž ještě vyčítá!

Čtěte také:

Reklama