I rodiče se na dítě připravují už před porodem prostřednictvím různých kurzů, knížek či nakupováním věcí nezbytných k péči. A přípravu potřebuje i pes. Proto není vhodné prostě jednoho dne přinést miminko a nechat ho, ať se s tím sám vyrovná.
5f101d97210b5obrazek.png
Foto: Shutterstock

„Se psy je to asi úplně stejné jako s dětmi. Když do rodiny k jedináčkovi přijde miminko, tak starší dítě přichází o jedinečnou pozornost celé rodiny, musí se o ni dělit s mladším sourozencem. Psi asi po lidsku žárlit neumí, ale nechápou, že nejsou středem zájmu, jako to bylo do doby, než přišlo miminko,“ upozorňuje veterinářka Renata Kvapilová z veterinární ambulance Skalka. 

Před narozením

Už před narozením vlastního miminka, byste se tedy měly snažit občas domů pozvat rodiny s menšími dětmi, aby si pes zvyknul na jejich přítomnost a vy jste viděly, jak na děti reaguje. Pokud čeká vašeho chlupáče po narození miminka změna režimu – například v tom, že s ním budete chodit méně často ven nebo venku strávíte méně času, než je zvyklý, začněte s tím už před porodem. Je třeba, aby pes neměl dojem, že dítě může za to, že na něj máte méně času. Mohl by si na něm svoji frustraci následně vybíjet.

Přínosné také je, nenechat psa chodit na místa, kde se pak bude miminko v určitých situacích vyskytovat bez dozoru. Tím je myšlen zejména dětský pokoj.

Pokud váš mazlíček nepatří k těm poslušnějším, zkuste se mu více věnovat nebo ho vezměte na výcvikovou lekci, kde si ho do parády vezme profesionál. Je velmi důležité, aby poslouchal základní povely jako sedni, lehni, místo, fuj apod.

Po příchodu na svět

Ještě před příchodem z porodnice můžete vyzkoušet metodu, která se některým majitelům a majitelkám psů velmi osvědčila. Nechte u miminka čistou látkovou plenku, aby nasála jeho vůni, a následně s ní pošlete manžela domů. Ten by měl plenku dát očichat psovi. Pach mu poté bude povědomý. Emoce jsou u psů totiž velmi spojené s čichem.

Následně je samozřejmě potřeba psa s miminkem seznámit, ale nezapomeňte se s mazlíčkem pořádně přivítat i vy. „Každá rodina by měla dát psovi možnost miminko očichat, případně olíznout. Pro čtyřnohého mazlíčka je to přirozený postup. Zároveň je důležité, aby rodina svého psa dobře znala a rozpoznala třeba signály agrese,“ radí veterinářka.

Jestliže je pes velmi nesvůj, je možné mu podat například zklidňující Bachovy esence, popřípadě ho zabavit hračkou nebo pamlskem. Při projevech žárlivosti je třeba dát psovi okamžitě najevo, kdo je tady pán a okřiknout ho. Když se naopak zachová dobře, zaslouží si pochvalu.
5f101ddf452c3obrazek.png
Foto: Shutterstock

I dítě musí mít mantinely

Zároveň je třeba zvířeti stále vyjadřovat lásku, aby vědělo, že narození miminka neznamená, že ho budete mít méně rády. Když se přijde pomazlit, dejte si pozor, abyste ho neodstrčily s tím, že na něj prostě nemáte čas. Alespoň malé pohlazení určitě zvládnete.

I když pes nového člena rodiny přijme dobře, myslete na to, že byste ho nikdy neměla nechávat s dítětem bez dozoru. Pořád je to zvíře a šelma. 

Pod kontrolou byste se měla snažit mít i chování dítěte, když už je větší. „Dítěti je potřeba vysvětlovat, že pes se netahá za uši, ocas nebo další části těla, nestrkají se mu prsty do očí apod. Nejen psi, ale i děti potřebují mít hranice. Také je nutné psovi dopřát klid. Například jeho pelíšek může být zónou klidu a bezpečí, stejně tak miska s granulemi by měla být pro dítě nedotknutelná,“ uzavírá Renata Kvapilová.

Čtěte také:

Reklama