Koupě nové kuchyňské linky, nebo snad kompletní redesign nového kuchyňského interiéru je dnes velmi složitým procesem, podmíněným jak otázkou finanční, tak i časovou. Dokonce se může stát, že se pořizování kuchyně pro někoho stane i nepříjemnou noční můrou. My vám ale poradíme, jak mít vše pod kontrolou.

Není zlato, co se třpytí

Interiérový design občas, tu a tam vyprodukuje něco, o čem se jen stěží dá tvrdit, že je to skutečně praktické. Ano, možná je to na pohled atraktivní věcička, ale hlavní problém tkví v tom, že je mnohdy zcela nepoužitelná. Takové produkty většinou doprovází i astronomická cifra na cenovce. To pak člověk přemýšlí: je to hezké, je to drahé, to bude jistě kvalitní a luxusní zboží. A produkt si třeba i zakoupí. V takových případech se vyplatí neustále si opakovat přísloví - dvakrát měř a jednou řež. Položte si otázku, zda daný produkt skutečně potřebujete a třeba si jej nechte i předvést ( to platí dvojnásob v případě spotřebičů).

kuchyn

Ergnomie na prvním místě, a to i v instalačních rozvodech

Důležité je, nechat si navrhnout kuchyň včas, dokud je možné měnit instalace přívodu vody, plynu a elektriky, vše je potřeba logicky uspořádat tak, aby jednotlivé činnosti v kuchyni na sebe navazovaly, měli jste vše po ruce a zbytečně jste se vaření nenachodili. Pakliže jste kreativní a máte jasnou představu o tom, jak by měla kuchyň vypadat, navrhněte si sami plánek. Dřív, než začnete předělávat instalace - voda, plyn, elektrika, obklady, měl by být vytvořen návrh kuchyně s jehož pomocí jde vše snáze. Váš úvodní plánek se proto stane perfektním základním materiálem pro celkovou organizaci vašeho projektu.

kuchyn

Pozor na výšku

Při plánování je velmi důležité myslet na to, že je nutné přizpůsobit výšku pracovní plochy výšce postavy, pokud je tedy vaše výška kolem 165 cm, měla by výška pracovní plochy být 85 cm od země. Pokud však měříte více jak 170 cm je vhodná výška pracovní plochy 90 cm. Přece se při práci nebudete chtít ohýbat. Máte li početnou rodinu, vaše záda jistě ocení, že jim vysokou plochou ulehčíte od bolestí při vyváření rodinného oběda.

kuchyn

Nepodcenit dřez

Při výběru kuchyňského dřezu volte raději dřez s 3,5 palcovým odtokem, opatřeným uzávěrem se sítkem, ve kterém se zachytí zbytky potravin a nečistot. Nasnadě je pořízení kuchyňského drtiče, který vám naprosto usnadní práci s vybíráním sítka.

kuchyn

Prostor pro myčku

Plánujete si pořídit myčku? Máte-li takovou možnost si pořídit myčku v šířce 60 cm, určitě tak učiňte, oceníte velikost myčky a hlavně to, že v ní umyjete i větší nádobí. Byť se vám na první pohled zdá, že ji nevyužijete, protože máte vlastně pár hrníčků a talířků, pokud nežijete sami, uvidíte, že ji nakonec plně zaměstnáte.

kuchyn

Místo pro odpadky

Odpadky jsou nedílnou součástí našeho života - bohužel. Nicméně jejich největší množství bývá právě v kuchyni. Proto, aby se nešířil intenzivní zápach je dobré zvolit koš uzavíratelný, popřípadě vestavěný. Můžete si však vybrat i koš větší, který je rozdělen na přihrádky, aby jste mohli rovnou třídit i odpad.

kuchyn

Úložné prostory

Pokud máte možnost, vybavte kuchyň větším počtem výsuvných zásuvek pro přehledné ukládání příborů, hrnců, talířů nebo misek. Nebudete se muset stále ohýbat a hledat něco ve spodních skříňkách, budete mít vše přehledně uloženo. Nechte si výsuvné zásuvky a skříňky osadit dojížděcími mechanizmy, zabraňujícími nepříjemnému bouchnutí.

kuchyn

Zeptejte se na montáž

Při plánovaných kuchyních na míru se rozhodně vyplatí profesionální montáž. Kvalifikovaná montáž si umí hravě poradit s přizpůsobením různých atypyckých nerovností a také zvládne pokroucení stěn při dořezávání pracovních desek. Ani nejdražší kuchyně nebude vypadat dobře, pokud bude lajdácky smontovaná a nainstalovaná. Navíc na kuchyně poškozené při amatérské montáži se většinou ani nevztahuje záruka.

Text: Lucie Sýkorová

Související články:

 

Reklama