Už vás přestal bavit stávající stav vašeho bydlení a chcete změnu? Máte v hlavě tolik plánu, jak svůj byt přestavět? Novou koupelnu vidíte vždycky, když zavřete oči. A ta kuchyně, co jste ji viděli v katalogu, by byla do vašeho bytu přeci úplně ideální. Vlastně máte všechno připravené. Skoro. Jediné co vám chybí je dostatek financí. Ale i tento problém se dá snadno vyřešit.

rekonstrukce

Půjčka na bydlení

Co to ta půjčka na bydlení je? Jedná se o druh úvěru na vybavení domácnosti, který se řadí mezi účelové spotřebitelské úvěry. Co to znamená? To znamená, že musíte bance zpětně doložit, na co jste vypůjčené peníze použili. Má to i své výhody. Když bance předložíte váš účel, můžete dostat výhodnější úrokovou sazbu, než jakou obvykle mají neúčelové půjčky. Zpětné doložení účelu také není nic složitého. Stačí vám pouze ukládat všechny účtenky, které souvisejí s čerpáním půjčky. Podrobnější informace jsou uvedeny ve smlouvě, stejně tak jako termíny a data, kdy dokumenty doložit. Tento druh půjčky můžete využít k zútulnění bytu či domu, kdy změna nevyžaduje žádné stavební práce. Spadá sem například nová kuchyňská linka, koupě spotřební elektroniky či koupě nového nábytku. Některé banky svým klientům umožňují určitou část peněz využít, jak oni sami uznají za vhodné. Většinou to bývá 20 % z celkové sumy, ale takový postup není pravidlem, proto je dobré se o této možnosti informovat předem.

Půjčka na rekonstrukci

Jestli uvažujete o radikálnější změně svého bydlení, která se nevyhne stavební úpravě, je pro vás výhodnější půjčka na rekonstrukci. Patří sem výměna nových oken či rekonstrukce bytového jádra. Stejně jako u půjčky na bydlení je tento úvěr účelový, takže musíte dokládat, na co jste vypůjčené peníze použili. Na oplátku však můžete získat nižší úrok oproti běžné neúčelové půjčce. S výhodným úrokem můžete snadno ušetřit i desetitisíce korun v závislosti na výši vaší půjčky. Se zpětným doložením účelu je tomu stejně jako u úvěru na bydlení. Bance musíte předložit potřebné účtenky a faktury dodavatelů, které dokazují, že jste finance využili k rekonstrukci. A která půjčka na rekonstrukci vychází nejlevněji? Velkou roli zde hrají konkrétní představy klienta, takže odpověď na tuto otázku je komplikovaná. Pomůže vám kalkulačka půjček na rekonstrukci, která vám porovná všechny nabídky a usnadní vaše rozhodování. Při výběru se koukejte hlavně na RPSN, což je roční procentní sazba nákladů, která v sobě zahrnuje veškeré poplatky za půjčku včetně úroků.