Obracet se na bytového architekta u nás není moc zvykem. Nač utrácet? V prodejnách nábytku, podlahových krytin, textilií i nátěrových materiálů je přece všeho dost, máme oči a vybrat si dokážeme sami… A tak děláme úplně zbytečné chyby, jejichž odstranění nás může stát víc, než na kolik by přišla odborná rada.
Rozumným kompromisem mezi oběma extrémy může být využití odborné literatury a specializovaných časopisů.

„Tato publikace nechce ani nahradit architekty, ani ukázat jediné možné řešení, ani doporučit ideální pohovku nebo kuchyň,“ píší autoři útlé, ale informacemi nabité publikace „Zařizujeme byt“. „To prostě není možné. Může pouze upozornit na některé vlastnosti či parametry, které by dobrý nábytek nebo doplňky měly splňovat.“

Pro představu, jak je třeba při zařizování bytu uvažovat a na co dávat pozor, vám nabízíme ukázku z této knížky, která se týká výběru a umístění osvětlení v jednotlivých částech bytu.

 

soutěž - rozkošnice: satí

 

Předsíň

Do předsíně nepatří klasické zářivky. Časté zhasínání a rozsvěcování, které je pro tento prostor typické, totiž zkracuje jejich životnost. Vhodnější jsou proto klasické žárovky nebo zářivky s elektronickým předřadníkem.
V žádné předsíni by nemělo chybět velké zrcadlo. To potřebuje vhodné osvětlení s teplejším odstínem, nejlépe s opálovým krytem. Svítidla je nejvhodnější umístit po stranách, případně shora tak, aby neoslňovala.

 

Koupelna

Tato místnost vyžaduje svítidla označená dvěma čtverečky v sobě, tedy s dvojitou izolací. Značka dvou trojúhelníků s písmenem „M“ označuje svítidla vhodná k použití na hořlavé materiály, tedy i do nábytku. Také v koupelně má být zrcadlo osvětlené nejlépe ze stran, aby na obličeji nevznikaly nežádoucí stíny.

Vedle těchto svítidel by mělo být v koupelně ještě centrální osvětlení, umístěné podle možností na stropě nebo na zdi, ale vždy s krytem s dvojitou izolací.

 

Obývací pokoj

Počet, typ a rozmístění svítidel v obývacím pokoji vychází z celkového charakteru interiéru i vkusu majitele, rozhodně však nestačí jediné svítidlo, byť by jím byl velký křišťálový lustr. Pokud centrální osvětlení tvoří velký lustr s řadou žárovek, vyplatí se pořídit si vypínač se stmívačem, který šetří elektrickou energii. Právě stmívače mohou v pokoji vytvořit příjemnou intimní atmosféru. Bohužel, z technických důvodů je vyloučena kombinace úsporné kompaktní zářivky s elektrickým předřadníkem a stmívačem.

Televize nesmí být jediným zářícím bodem v místnosti. Na trhu jsou proto speciální televizní žárovky s namodralým nádechem, který se blíží světlu televizní obrazovky.
Co se týče bodového nasvícení uměleckých děl, nedoporučuje se u starých originálů, které příliš nesnášejí ani přímé světlo. U obrazů chráněných sklem je vhodné volit úhel dopadu světla kolem 15 stupňů, aby se světlo neodráželo do místnosti, nebo použít žárovek s UV filtrem.

 

Ložnice

Vedle centrálního osvětlení jsou nejdůležitější lampičky u postelí. Byť lékaři nedoporučují v posteli číst, protože se tak v naprosté většině případů „křiví“ páteř, spousta lidí tak činí. Aby byl nepříznivý dopad co nejmenší, je třeba lampičky umístit nikoliv na nočním stolku, ale nad hlavou. Vyplatí se použít i další světlo pro vyrovnání ostrého přechodu mezi nasvětlenou stránkou knihy a tmou v pokoji.

 

Aby nevznikl nudně působící prostor, nelze místnosti osvětlovat všude stejně intenzivně. Pomocí různých svítidel se proto doporučuje vytvářet „světelné ostrůvky“, aby vznikl dostatečný kontrast a napětí.

Nežádoucí jsou ostré kontrasty při použití jediného svítidla, které vznikají jako výsledek různého odrazu od několika povrchů. Nepřispívá to k psychické pohodě a navíc se velmi rychle unaví oči. To je důvod, proč nestačí rozsvítit si na čtení jedinou lampu nebo dívat se v neosvětleném pokoji na zářící obrazovku televizoru.


Někdy se stává, že se v pokoji setkají zářivky a žárovky. Takováto kombinace nevadí, je ale nutné, aby měly stejnou barvu světla. „Žlutá“ žárovka a „bílá“ zářivka k sobě prostě nepatří. Tam, kde potřebujeme intenzitu světla vyšší než 700 luxů – například při rýsování – je vhodnější použít studené odstíny, protože teplé světlo bývá v těchto hodnotách již nepříjemné.