swayze-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

60. léta – Hudba obecně zaznamenala v šedesátých letech velký rozmach. Začaly se objevovat kapely ve složení jaké známe dnes a rozvíjela se především rocková muzika. Navíc je tato éra spojována s hnutím hippies. Objevovali se také první zástupci hrající heavy metal a vznikly úspěšné kapely jako Scorpions, The Doors nebo The Who. Které hity, jejíž interpreti vzápětí pohasli, si pouštíme dodnes?

Petula Clack – Downtown (1964)
Britská zpěvačka začínala v dětském sboru a končila v roce 1988 jako nositelka hodnosti commander Řádu britského impéria. Její nejznámější, nebo spíše jediný známý hit je píseň Downtown. Tento popový song byl vydán v roce 1964 na albu nesoucí stejné jméno. Složil ho Ton Hatch a to při procházce centrem New Yorku. Téměř ihned po vydání se skladba stala mezinárodním hitem a dodnes dodává lidem při jejím poslechu lepší náladu a úsměv na rtech. V Americe obsadila píseň 1. místo, v Británii 2. místo. V České republice je tento song známý především v podobě své české verze s názvem Pátá od Heleny Vondráčkové. 

Shocking Blue – Venus (1969)
Shocking Blue byla nizozemská rocková kapela pocházející z Haagu. Její počátky sahají do roku 1967. Jejich největší hit Venus se dostal na první místo žebříčku Billboard Hot 100 v únoru 1970. O čtyři roky později se kapela rozpadla. Jejich píseň Love Buzz přezpívala grungeová skupina Nirvana jako svůj první singl. Hit Venus se hraje dodnes a byl mnoha dalšími interprety přezpíván.

70. léta – V tomto desetiletí dostalo zelenou především disco, hard rock a punk rock. Největšího úspěchu se dočkaly kapely Black Sabbath, Abba nebo Bee Gees a Boney M. Na hudební scéně se ovšem objevil také Jimmy Hendrix.

The Buggles – Video killed the radio star (1979)
The Buggles byla britská New Wave skupina. Byla činná v letech 1977–1982, 1998, 2004 a 2010–2011. Tvořili ji Geoff Downes a Trevor Horn. Jejich singl Video Killed the Radio Star se stal světovým hitem. Video k tomuto singlu se stalo 1. srpna 1981 vůbec prvním videem vysílaným na MTV. Kapela se opakovaně pokoušela navázat na tento úspěch, avšak žádný další hit na éru Video Killed the Radio Star již nenavázal.

80. léta – Předrevoluční doba s sebou nese hudbu, kterou si pouštíme mnohdy ještě dnes, a to s označením oldies. Kromě rocku a trochu drsnější odnože punku se stále hodně hrálo i disco. Ale především na hudebním nebi jako hvězda první velikosti zazářila skupina Queen založená již ve výše zmiňovaných letech 70. Kterým interpretům se ovšem na rozdíl od Queen podařila jen jedna písnička?

Trio – Da, da, da (1982)
U slavné německé kapely TRIO původně vůbec nic nenasvědčovalo tomu, že by mohlo jít o něco jiného než o zcela okrajovou klubovou záležitost. Stačila však jedna píseň a vše bylo jinak. Píseň Da, da, da, která se vyznačovala výrazným textovým minimalismem zaznamenala dokonce mezinárodní úspěch. Byla poprvé zveřejněna začátkem února roku 1982 a stal se z ní jeden z největších komerčních úspěchů tzv. Neue Deutsche Welle, v překladu Nové německé vlny, i mimo německojazyčný prostor.  

Patrick Swayze – She’s like a wind (1987)
Tento charismatický herec, zpěvák a tanečník se v druhé polovině 80. let pokusil prorazit také jako zpěvák. Píseň She’s like a wind se mu podařila a dodnes patří k nejhranějším ploužákům vůbec. Svědčí o tom už jen její rekordní počet poslechů na platformě Youtube. Píseň byla původně stvořená jako soundtrack k dnes trochu zapomenutému americkému filmu Grandview USA z roku 1984 a měla být o postavě, jež ve filmu hrála Jamie Lee Curtis. V tomto filmu však nakonec píseň nebyla použita. 

Kaoma – Lambáda (1989)
Kaoma byla francouzská popová skupina, členové bývalé skupiny Touré Kunda. A právě její singl Lambáda je tou písní, která definuje 80. léta. Tento hit se stal populární především díky své rytmice a tanci lambáda, který se na něj mohl tancovat. Rovněž se uvádí, že vzbudil zájem veřejnosti o španělské a brazilské rytmy.


 
90. léta – A jsou tady devadesátky. Devadesátky ve znamená svobody, divokosti, módního směru zvaného heroin chic, boybandů a dívčích kapel. Začaly se také natáčet nápadité videoklipy, které měly mnohdy svébytný příběh.

Vanilla Ice – Ice ice baby (1990)
Hned v prvním roce 90. let na sebe upozornil umělec Robert Matthew Van Winkle, více známý jako Vanilla Ice. Věnoval se především rapu, ale živil se také jako producent. A právě píseň Ice ice baby mu zajistila doslova věčnou slávu. Hrála se ve všech rádiích. Robert Matthew Van Winkle se ovšem toužil stát i hercem. Natočil film Chladný jako led (Cool As Ice), kde zosobňoval rappera Johnyho. Za svůj výkon ovšem získal anticenu Zlatá malina.

Tasmin Archer – Sleeping Satelite (1992)
Jedná se o popovou zpěvačků původem z Británie. V roce 1990 podepsala smlouvu u labelu EMI a v srpnu 1992 vydala první singl Sleeping Satellite, který dosáhl na vrchol britské a irské hitparády. Studiové album Great Expectations následovalo v říjnu. Nejvýše postavené na žebříčku bylo na osmém místě. V prosinci obdrželo zlatou desku za více než 100 000 prodaných kopií. Druhý singl z alba se v Anglii propracoval mezi Top 40, ale žádná další nahrávka již nezopakovala úspěch debutové skladby. V roce 1993 obdržela britskou hudební cenu BRIT Award v kategorii objev roku. Později zpěvačka vtipkovala, že cenu skryla vzadu kuchyňské kredence a využívá ji na louskání ořechů a klepání masa.

Milénium – Přelom tisíciletí a první léta bezprostředně po něm se nesla ve znamení disko a elektronické hudby. Co se týče hudby, byl přelom tisíciletí mimořádně plodným obdobím. Vzniklo mnoho světových hitů, které se hrály na každé diskotéce a populární jsou dodnes.

Afroman – Because I got high (2001)
Píseň o tom, jaký zajímavý a neobvyklý den prožil Afroman po tom, co si zakouřil marihuanu doslova bourala hitparády. Těžko byste asi nalezli pamětníka, který by tento song nikdy neslyšel. Joseph Edgar Foreman, jak se Afroman jmenuje občanským jménem, je rapper, skladatel a multiinstrumentalista. V roce 2002 byl za úspěch svých písní Because I got high a a The good times nominován na cenu Grammy. Úspěch se mu již ovšem bohužel zopakovat nepodařilo.

Las Ketchup – The Ketchup song (2002)
Las Ketchup je španělská čtyřčlenná dívčí pěvecká skupina, která vznikla roku 2002 v Cordóbě ve Španělsku. Jejími členkami jsou sestry Lola Munoz, Pilar Munoz, Lucía Munoz a Rocío Munoz, jejichž otcem je španělský flamengový kytarista Juan Munoz, vystupující pod uměleckým jménem „El Tomate“. K hitům kapely patří skladba „The Ketchup Song“, někdy uváděná též „Aserejé“. Taneček, který se objevil ve videoklipu, svého času uměl asi každý z nás.

Současnost – Ovšem ani době současné se umělci jednoho hitu nevyhýbají. S rozmachem internetu a sociálních sítí se zdá čím dál snadnější prorazit s novým singlem, avšak v extrémní konkurenci obstojí jen málokdo.

Foster the People – Pumped up kicks (2010)
Americkou indie popovou kapelu pocházející z Los Angeles a fungující od roku 2009 tvoří tři členové - frontman Mark Foster, dále Cubbie Fink a Marc Pontius. Ve zvuku kapely se prolíná několik žánrů, v jejich tvorbě se objevují jak prvky popu, tak indie, alternativního rocku a dalších žánrů.

Mark Foster založil skupinu v roce 2009 poté, co strávil několik let v Los Angeles jako muzikant a tvůrce reklamních jingelů. Po vydání pilotního singlu „Pumped Up Kicks“ v roce 2010 kapela podepsala smlouvu s nahrávací společností Startime International a díky vystupování po menších klubech a festivalech Coachella a South By Southwest si postupně začala budovat fanouškovskou základnu. 

Michael Teló – Ai Se Eu Te Pego (2011)
Brazilský sympaťák kromě zpěvu válí také na akordeon. Na začátku své sólové kariéry vydal album Balada Sertaneja, které nemělo příliš velký úspěch, ale přesto byl nominován v kategorii „Objev roku“. Každopádně jeho životní album Michel Teló – Ao Vivo bylo vysoce úspěšné a přineslo mu nominaci na Latin Grammy v kategorii nejlepší album. To ovšem bohužel nemění nic na tom, že jeho jediným hitem známým široké veřejnosti stále zůstává jen Ai Se Eu Te Pego.

Čtěte také:

Zdroj: Wikipedie, Český rozhlas RadiožurnálHudba pro TebeStudijní svět

Reklama