koupelnavpodkrovi.jpg

Zařiďte si impozantní koupelnu v podkroví. Stane se nejhezčím místem v domě

Koupelna v podkroví je útulným místem, kde budete velmi rádi relaxovat. Na co byste si při jejím zařizování měli dát pozor?

Specifika koupelny v podkroví

  • Koupelna v podkroví bývá jednou z nejhezčích místností v domě. Při jejím plánování nezapomeňte zohlednit několik důležitých detailů.
  • Uprostřed místnosti nesmí nic stát. Po stranách byste totiž kvůli zkoseným stropům neprošli.
  • Skříňky do koupelny, sprcha, vana i toaleta musí stát podél zdí.
  • Prostor pod zkosenou střechou nabízí omezené využití. Na výšku je zde jen velmi málo místa a špatně byste se zde pohybovali.
  • Před stavbou si zjistěte, kde se v místnosti nachází odtok odpadu a přívod vody. Pokud jsou na špatném místě, budete v rozpočtu muset zohlednit stavební úpravy.

Sklon šikminy a výška nadezdívky

Sklon šikminy a výška nadezdívky hrají při realizaci koupelny v podkroví velkou roli. Tyto údaje určují, jak bude v místnosti rozložený nábytek a sanita. Podle normy musí být výška obytného prostoru v podkroví alespoň 250 cm. Ve snížených místech je povinná podchodná výška 210 cm. Místností by měl bez problémů projít průměrně vysoký člověk.

U nadezdívky nižší než 130 cm budete mít problém umístit jakékoliv zařízení a nábytek. Ideální je, pokud je nadezdívka vysoká alespoň 140 cm a sklon střechy má 45° a více. Do tohoto prostoru postavíte například vanu nebo toaletu. Sprchový kout musí stát v místě s maximální výškou.

Zkosené stropy mají omezené využití

Pod zkosené stropy umístíte jen omezené množství nábytku nebo sanity. Rozhodně se vám sem nevejde sprchový kout. Jak už jsme si řekli výše, vana a toaleta zde teoreticky stát mohou. Záleží na výšce nadezdívky a sklonu šikminy. Pozor ale, abyste se při vstávání nebouchli o strop do hlavy.

Zkosené stropy jsou naopak ideálním místem pro pračku nebo sušičku. Vybírejte jen takové elektrospotřebiče, které mají přední plnění a věnujte pozornost jejich výšce.

Dále do těchto prostor umístíte skříňky do koupelny nebo umyvadlo. Vaše možnosti záleží na výšce a sklonu stropů. Tyto údaje vás budou provázet celým procesem stavebních úprav. Proto si prostory nejdříve pořádně přeměřte.

Umyvadlo v podkrovní koupelně

Prostor mezi koncem umyvadla a stěnou by měl být alespoň 50 cm. Při mytí rukou máme tendenci se předklánět a potřebujeme mít před sebou dostatek místa. Chcete mít umyvadlo v podkrovní koupelně u nadezdívky? Přesvědčte se, že je její výška minimálně 160 cm. Do těchto prostor se vám také bude hodit skříňka pod umyvadlo. Při jejím výběru věnujte pozornost šířce a hlavně výšce.

Zrcadlo v podkrovní koupelně

Nejčastějším řešením je zrcadlo umístěné rovnou nad umyvadlem. To v podkrovní koupelně nemusí platit. Pokud je výška nadezdívky jen 160 cm, zrcadlo se vám sem bohužel nevejde. Ale nevěšte hlavu. Připevněte ho na protilehlou stěnu nebo si pořiďte teleskopické rameno. Vhodně umístěné zrcadlo prostor opticky zvětší.

Toaleta v podkrovní koupelně

Pod šikminu se také hodí nainstalovat toaletu. Výška nadezdívky by v takovém případě měla být alespoň 110 cm při sklonu střechy kolem 45°. V takovém případě získáte před toaletou dostatek místa, aby se vám dobře stálo i vstávalo.

Nábytek do koupelny

Koupelnový nábytek a skříňky do koupelny vybírejte s ohledem na jejich výšku. Stylů a barev je na trhu nepřeberné množství. Důležité je, aby vám interiér koupelny ladil se zbytkem domu. Pokud máte větší koupelnu, velmi zajímavě zde bude vypadat například proutěné křeslo nebo truhla na ručníky. V menší koupelně naopak musíte počítat každý centimetr. Věšáky na ručníky umístěte na dveře sprchového koutu. V místech, kde to výška dovolí, postavte vysoké skříňky. Do nich uložte všechny kosmetické nezbytnosti a věci, které nechcete mít na očích.

Reklama