Září je krásným obdobím babího léta, ale také předzvěstí nadcházejícího podzimu. Na mnohých zahrádkách a v truhlících to ještě kvete, ale nic naplat, jsou to poslední záchvěvy léta. Konec tohoto krásného období se nezadržitelně blíží a nastává čas sklizně. Nejen úrody zeleninových zahrádek, ale i odkvetlých letniček, které letos vzaly za své dřív, než bychom chtěli. Pojďme se podívat do zářijových zahrádek. Co je potřeba udělat teď a co ještě chvilku počká?
Září patří k nejkrásnějším měsícům v roce. Už nás netrápí úmorné vedro, ale slunce stále hřeje. Rána jsou mlhavá, ale osvěžená ranní rosou, v níž se třpytí paprsky líně vycházejícího slunce. A když se vyhoupne na oblohu, vzduch se křišťálově pročistí jako nikdy předtím. Už jste si všimli, že na podzim je vidět nejdál do krajiny?
Ale nechme básnění, pojďme na zahradu, čeká nás spousta práce.
Letos jsem si poprvé vyzkoušela, jaké to je mít zeleninovou zahrádku a došla jsem k mnoha zajímavým poznatkům. Když jsem začala na jaře sázet a vysévat, byly okolní stromy ještě málo olistěné, takže záhon měl dostatek slunce. Přes horké léto bylo občasné zastínění žádoucí, ale třeba jahodám nebo rajčatům moc nesvědčilo.
Zvláště rajčat se letos urodilo tolik, že bych je mohla prodávat na trhu, ale obávám se, že už nedozrají. Stále je jich hodně zelených…No, poučení pro příště.
Dokonce jsme sklidili slušnou úrodu brambor a nemusíme se bát, že v obchodě podraží. Dařilo se i cuketám a stále ještě sklízím listový salát.
Ale největší radost mám z dýně.
Z jediné sazenice vyrostla „Adéla“, která si svou rozpínavostí v ničem nezadá s tou filmovou. Možná, že nás jednou povečeří. Zatím je to naopak a některé plody se staly ptačí potravou, jiné, skryty pod mohutnými listy, stále rostou, ale na hlavního „macíka“, co se rozvaluje v uličce, žádná z nich nemá. Bože, co s ní budu dělat?!!! Asi ji dám sousedům na Halloween. Nebo se mám pustit do kompotů?
Září je měsícem sklizně, ale také významným obdobím přípravy na jaro.
To zní optimisticky, že? V září totiž můžeme vysazovat jarní cibuloviny. Narcisky, tulipány, krokusy a další krásné kytičky, které ozdobí zahradu v jarních měsících.
Můžeme přesazovat a dělit trvalky, které se nám přes léto utěšeně rozrostly. A nezapomeňte popřemýšlet, kde se dají sehnat „odkopky“ úžasných „babičkovských“ kytek, o kterých jsme si po celé léto tak krásně povídali. Floxy, pivoňky, gladioly, montbrécie, topolovky, klematisy…
Ale i ty, na které se nedostalo: třapatky, srdcovky, hledíky, astry a spousta dalších.
Zářijová zahrada je i dobrým místem k fotografování
Čtěte také:
- Zářijové práce na zharádce. Co je pořeba ještě udělat!
- Děti do školy, cibulky do země, říká moje maminka
Nový komentář
Komentáře
Krásná zahrada..
Jandywoman — #24Děkuji za pochvalu i za radu, jak na zelená rajčata. Takže to zase nebylo tak kuriozní, jak jsem si myslela
Dana H. - krásná úroda!
My každoročně zelená rajčata dáváme ve dvou vrstvách pod postel v bedně vystlané novinami. Průběžně je kontrolujeme, ničím je nezakrýváme, ... jo a lepší je nejchladnější místnost. Poslední většinou dojídáme koncem ledna.
Datura
datura — #16Zajímalo by mě, jak pěstujete melouny. V jaké nadmořské výšce a jestli ve skleníku, nebo na záhonu. A dozrají?
gerda — #12Koňským hnojem, samozřejmě. Máme bohatý zdroj
První je vrstva slámy, pak koblihy a nakonec kompostovka. A ty rostliny to skoro celé spotřebovaly, takže na podzim, až to všechno sklidíme, začneme zase vrstvit
Nádherná zahrada, radost pohledět gerda — #4 Skvělý nápad, to vyzkouším diblice — #19 a tento nápad se mi také velice líbí. Strčím je do šatny pod peřiňák
Dana Haklová — #6nemusí být do novin, my je dávali na ošatku do hadru a druhou ošatkou přikrýt a zase hadrem, byly v kuchyni pod gaučem a opravdu na vánoce na chlebíčky super
1/ melouny jsme už snědli
2/ jablka mají ještě čas
3/ maliny jedou druhé kolo
u vlašáku máme větve skoro na zem, jak jsou obalené , špendlíky nestačíme sbírat.....atd
To je úroda !
Gratuluji ke krásné zahradě a ještě krásnější úrodě. Za vším je spousta práce. Taky jsme měli zahradu, kde jsem zkoušela pěstovat vše možné. Teď už mi to zdraví nedovoluje, tak se jen dívám a opečovávám balkon.
... a mně osobně chutnají rajčata spíš nedozrálá úplně, klidně je můžu jíst takhle oranžová, jako jsou na té fotce. Připadají mi chutnější než ta vyzrálá do červena - ta bývají moc měkká a sladká.
Danuš, a čím jste hnojili? Tipuju, že koňskýma kobližkama, neuvěřitelná úroda, takové rumpály na rajčatech se letos nevidí. To není jen z dobré zálivky
Rajčata jsem nechávala na záhonu, dokud nezačalo mrznout. To je ještě spousta času a stihnou dozrát. Kolikrát první mrazíky jsou až na konci listopadu, někdy i později. Nechat je dozrávat zelená se údajně má potmě, ne na slunci, čili bych byla pro tu variantu pod postelí.
Krásná úroda. Zatím je teplo, rajčata by mohla dozrát.
- mám radost, že jsem mohla přispět něčím nový. Ani nevím, kde jsem to tehdy vyčetla, jestli v časopise Zahrádkář anebo z Receptáře, tenkrát jsem to zkusila a na Vánoce jsme měli rajčata. Neříkám, že jsou jako v létě, ale tehdy v obchodech nebývaly a jako ozdoba na salát to bylo skvělé.
gerda — #4 Tu radu s těmi rajčaty vyzkoušíme.Často nám nedojdou a zelený nemáme rádi.
ZdenaZ — #5Na volném záhonu, nebo ve skleníku?