eeLéto nám pomalu ale jistě končí a začíná nám nejbarevnější období v roce – podzim. První vlaštovkou, která nám přináší začátek podzimu, jsou kromě typického babího léta i květinky, které se v tomto měsíci na zahrádce objevují. Potěší nás jiřiny, jiřinky, hořce, ibišky, hvězdnice, některé růžičky a mnoho dalších... Poslední teplé dny se mnozí z nás snaží trávit na své zahrádce. Pro veškerou tu nádheru však nesmíme zapomenout, že všude kolem čeká v tomto měsíci spousta práce. Na ovocných zahradách je čas sklizně, na okrasných se naopak vysazuje.

Je třeba sklidit zeleninu a zralé ovoce (jablíčka, hrušky a švestky). U keříků angreštu a rybízu odstraňte staré odplozené větve a slabé výhony. Ponechte pouze 6 až 8 nejsilnějších prutů, zbytek odstřihněte těsně u země. Září je také měsícem sklizně dozrálých hroznů vinné révy, i její keře je třeba zastřihnout, a proto zkracujeme vrcholky letorostů.

Sesbírané plody nejdříve rozdělíme. Poškozené plody můžeme použít na mošt či na okamžité zpracování (koláče, štrůdly atd.). Prvotřídní zdravé plody uskladníme na suchém a tmavém místě s teplotou nepřesahující 4 °C. Ovoce skladujeme vždy stopkou nahoru. Jablka či hrušky můžeme také zabalit do papíru a švestky dle starých zvyklostí dát do sušených kopřiv, čímž prodloužíme dobu možného skladování.

Typickým znakem září jsou také dozrávající ořechy. Jak poznáte, že je vhodná doba k jejich sklizni? Je to tehdy, když jim začne černat a pukat slupka. Ořechy před uskladněním nejprve vysušíme přírodní cestou – na sluníčku, aby nechytily plíseň.

Musíme přesadit trvalky (japonské sasanky, hořce, irisy, pivoňky, astry a některé léčivky) na nové stanoviště. Větší trsy rozdělíme, a tím si květinky namnožíme. Půdu nejprve zbavíme plevele, dobře prokypříme a pohnojíme.

Choulostivé rostlinky (fuchsie, pelargonie) je třeba vyzvednout z půdy již před prvními mrazíky a uložit na chráněném místě k přezimování. Ze zahrádky by se už měly zpátky do tepla domova odnést i pokojové květiny, které byly během léta venku, aby nám nenamrzly a nezahynuly. Pokud jste si vloni po Vánocích uskladnila na tmavé místo vánoční hvězdu Poinzetii, umístíme ji během září zpět na světlé stanoviště s teplotami okolo 16–18 °C, aby se vrchní listy rostliny opět zbarvily do červena.

Nezapomeňte posbírat semínka odkvetlých letniček, abychom je mohli opět vysít v roce následujícím. Pokud nejsou dostatečně vysušená, sami dosušíme.

V září vysazujte především vřesy, rododendrony a všechny stálozelené listnaté dřeviny a jehličnany nejlépe i s kořenovým balem. Půdu bychom opět měli pohnojit a dřeviny dostatečně zalévat, aby dobře zakořenily a přečkaly zimu. Vykopejte si na ně jámy včas. Až bude půda zmrzlá, nebude to snadné.

Na jaře kvetoucí cibuloviny vysazujeme také v tomto měsíci. Především pak tulipány, lilie a ke konci měsíce hyacinty a narcisy. Menší cibulky ukládejte do hloubky cca 8 cm a větší cibulky do hloubky max. 15 cm. Majitelé bylinných a zeleninových zahrádek by neměli zapomínat na výsev kopru, pažitky, salátu či ředkviček.

Tip Ženy-in

Vyzkoušejte k práci na zahradě některé druhy nářadí, které jsou navrženy speciálně pro nás ženy. Dřevěné rukojeti už vystřídaly měkčí rukojeti potažené pryží, ergonomicky tvarované, které snižují vznik mozolů a puchýřů na minimum. Kovovému, a dokonce i dřevěnému zahrádkářskému nářadí už téměř odzvonilo. Nahrazuje jej plast a jiné odlehčené materiály. Teleskopické násady ušetří naše záda, a abyste při péči o své dřeviny příliš nenamáhala lokty a ruce, jsou už trhu nástroje vybavené takovou technologií, která podle rozevření kleští pozná, o jak tlustou větev jde, a přizpůsobí tomu svůj mechanismus, čímž zabrání nadměrnému namáhání. Takové nástroje vyrábí například firmy Fiskars, která má v nabídce zahradní rýč pro muže a ženy zvlášť. Praktické vychytávky vyrábí i firma Gardena.

Čtěte také: Usnadněte si práci na zahradě

Reklama