Získala jste novou práci, blíží se čas vašeho nástupu mezi nové kolegy a vy začínáte přemýšlet nad tím, jak zaujmout své nové kolegy a šéfa? První dny bývají většinou náročné jak pro všechny strany – pro vás, i pro vaše kolegy, kteří se vám věnují. Je v zájmu všech, abyste se co nejrychleji adaptovala, nasála nové informace a zvykla si na pracovní prostředí, firemní zvyky a vztahy mezi kolegy, nadřízenými i podřízenými.

 

První krok máte za sebou – při přijímacím pohovoru jste přesvědčila personalistu, že jste po odborné stránce vhodný kandidát na obsazované místo. Nyní byste měla přesvědčit i své nové kolegy, že jim budete v týmu silnou oporou. Při setkání s novými lidmi hraje důležitou roli první dojem. Jak působíte, komunikujete verbálně, ale i neverbálně, jaký máte osobní styl.... to vše dohromady určí, jak vás okolí přijme a jak vás bude nadále vnímat, jaké místo si tedy v kolektivu získáte.

 

Něco můžete ovlivnit dobrou přípravou, například styl oblékání, ale v něčem jste naprosto jedinečná, a proto si za tím stůjte a věřte si. V den nástupu do práce si oblékněte oděv, který bude korespondovat s image společnosti, rychleji se tak včleníte do atmosféry firmy. Vodítkem vám může být personalista, kterého jste viděla na pohovoru. Jistě jste si všimla, jak byl oblečený, zda hodně formálně (kostýmek) nebo spíše klasicky (kalhoty a halenka nebo svetřík). První den v nové práci se budete nejspíše věnovat administrativně-právním úkolům, budete vyřizovat „formality“, nebojte se tedy nechat iniciativu na zaměstnavateli. Budete také představena všem kolegům.

 

Nestresujte se, když si nezapamatujete všechna jména – toho je schopen jen málokdo. Zeptejte se, jestli má společnost intranet či firemní web, kde byste našla jména všech zaměstnanců společně s fotografiemi a jejich pracovním zařazením. S kolegy se bavte přirozeně a decentně, ptejte se na vše, co vás zajímá, a buďte optimistická, vždyť se právě plní váš sen – máte novou a lepší práci!

Další užitečné tipy související s nástupem do nové práce naleznete na www.prace.cz v sekci Poradna.