A tak se s ním Kateřina po vyslechnutí věštby raději rozešla. Nechtěla se stát příčinou smrti milovaného muže… Alexandr Sergejevič Puškin (1799-1837) nebyl jen geniálním básníkem. Provázela ho pověst romantika, snílka, ale i buřiče a rebela. Ač sám velký krasavec nebyl, nebo možná právě proto, měl velkou slabost pro krásné ženy. Líbily se mu právě ty nejkrásnější…
5f901e71112b3obrazek.png
Foto: Wikipedia

Počátkem roku 1829 potkal tehdy třicetiletý Puškin na jednom z moskevských plesů mladinkou Natálii Nikolajevnu Gončarovovou (1812-1863). Ta pocházela sice z velmi bohatého rodu, nicméně z původního bohatství toho systematickým rozhazováním moc nezbývalo. Puškin byl také sice věčně zadlužený, ale měl jasno. Chce ji a žádnou jinou!

5f902227467a5obrazek.pngTo mu Natáliina matka nejdříve rozmluvila, že je dcera příliš mladá. Ani Natálie básníkem příliš nadšená nebyla, obdivovatelů měla požehnaně! Nakonec Puškin dosáhl svého a Natálie kývla na zásnuby. Ty se konaly na jaře 1830, ale svatbu museli odložit kvůli choleře, která v Moskvě vypukla. Puškina totiž do města nepustili.

Svatba se konala 18. února 1931 v Moskvě. Brzy se ale manželé přestěhovali do Carského Sela, sídla carů, a o něco později do Petrohradu. Natáliina krása byla pověstná. Kdekoli se objevila, byla středem pozornosti. Muži ji obdivovali, ženy záviděly a pomlouvaly. Puškin začal hrát druhé housle, a to on špatně snášel! Říkalo se, že ke ctitelům jeho ženy patřil i samotný car. Brzy začala mít Puškinova rodina finanční problémy. Natálie byla vychovaná v přepychu, uskromňovat se neuměla. Přestože během šesti let manželství porodila čtyři krásné děti a jednou potratila, v manželství ještě jako by rozkvetla.

Puškin začal neuvěřitelně žárlit a stále ji kontroloval. Sám si na věrnost moc nepotrpěl, v průběhu manželství se dvořil i 5f9022b24f813obrazek.pngjiným ženám, dokonce měl vztahy s Natáliinými dvěma sestrami. Natálii obdiv mužů dělal dobře a s oblibou svého muže dráždila.

V roce 1833 přijel do Petrohradu jednadvacetiletý alsaský baron Georges d’Anthès. Ujal se ho holandský velvyslanec baron van Heeckeren. Oblíbil si ho natolik, že ho adoptoval a zařídil mu kariéru v carské armádě.
Pohledný d’Anthès si rychle získal srdce petrohradské společnosti, tedy její ženské části. Začal nadbíhat i paní Puškinové, ta sice zůstala manželovi věrná, ale obdiv jí lichotil. Zato básník zuřil. Když dostal v listopadu 1836 anonym, který ho vítá do řádu paroháčů, bylo rozhodnuto. Vyzval d’Anthèse na souboj. Marně mu to jeho žena, u níž šlo jen o nevinný flirt, rozmlouvala. Ani d’Anthèsovi se do souboje nechtělo, nerad by si zkazil kariéru. A tak aby zachránil situaci, požádal d’Anthès urychleně o ruku Natáliinu sestru Kateřinu. Svatba byla brzy - už 10. ledna 1837. Jenže obdiv k Natálii nekončil svatbou s Kateřinou. Žárlivost Puškina neznala mezí, a tak znovu vyzval d’Anthèse na souboj.

Došlo k němu 27. ledna 1837 odpoledne. Na znamení sekundanta Puškin zamířil, ale d’Anthès ho předešel a vystřelil. Básník padá zemi, ale ještě ze země i on zamíří a střílí. Také d’Anthès je zasažen a padá. Puškin má radost a věří, že svého soka usmrtil! Jenže baron je zraněn jen lehce, zatímco Puškina odvážejí za strašných bolestí domů. Má rozdrcenou pánev a silně vnitřně krvácí. Nepomůže ani osobní carův chirurg. Stav je beznadějný, a tak 29. ledna 1937 nejslavnější ruský básník umírá. Věštba se vyplnila…
5f90231732998obrazek.png

5f90242baf016obrazek.pngGeorges d’Anthès byl postaven před vojenský soud, který ho degradoval. Car ho vypověděl z Ruska a spolu s ním i velvyslance barona van Heeckera. K Natálii se zachoval víc než velkoryse. Zaplatil všechny Puškinovy dluhy a Natálii poskytl královskou apanáž. Ta se zpočátku uchýlila ke svému bratrovi do jeho venkovského sídla. Teprve po třech letech se do Petrohradu vrátila. V roce 1844 se znovu provdala a svému novému manželovi porodila další tři děti. Svého prvního muže přežila o 26 let….

A d’Anthès? Ten udělal velkou kariéru ve Francii. Za Napoleona III. byl zvolen do senátu a později působil v diplomatických službách. Nikdy nelitoval, že zabil největšího ruského básníka. V opačném případě by básník zabil příštího senátora II. císařství…
 
 
Na našem webu jste si mohli také přečíst:

Reklama