Podobně jako u každého léčivého přípravku je i spolehlivost a správný efekt perorálních antikoncepčních prostředků závislá na pravidelném užívání. Je všeobecně známo, že nechtěné těhotenství, které může být důsledkem vynechání užití antikoncepčních pilulek, přináší celou řadu problémů – a to jak medicínských, zdravotních a psychických, tak i ekonomických při řešení důsledků tohoto stavu…
Jak to je s antikoncepcí mezi námi ženami
Během loňského roku byl realizován reprezentativní průzkum, jehož cílem bylo zjistit názory a zkušenosti lékařů i žen s užíváním perorální antikoncepce.
Ze získaných údajů jasně vyplývá, že lékaři se ve své praxi běžně setkávají s tím, že ženy zapomínají užívat své antikoncepční pilulky včas - v první vlně výzkumu se v jedné gynekologické ambulanci jednalo během 3 měsíců průměrně o 25 případů. Přitom čtvrtina gynekologů z dotázaného vzorku zaznamenala minimálně 1 případ, kdy opomenutí užití vedlo u jejich pacientky k nechtěnému otěhotnění, které bylo často ukončeno potratem.
Důvodem pro vynechání pilulky či nepravidelnost v užívání je přitom podle lékařů i podle samotných pacientek nejčastěji prosté zapomenutí. V důsledku vynechání pilulky se pak ženy často obracejí o radu na svého gynekologa – jeden lékař tak za tři měsíce věnoval v průměru až 3,5 hodiny svého času pouze řešení těchto problémů, které, jak si lékaři sami uvědomují, poměrně dost ovlivňují život jejich pacientek.
Ženy vnímají skutečnost, že musí pamatovat na užití pilulky, jako poměrně obtížnou – podle téměř dvou třetin z nich je alespoň někdy těžké si vzpomenout. Není tedy překvapivé, že bez pomůcky, která by na pravidelné užívání pilulek pomáhala ženám myslet, si více než polovina z nich alespoň 1x zapomněla antikoncepci vzít. Většina těchto žen se pak cítila znepokojeně, naplněna obavami. Opomenutí vedlo často nejen ke konzultaci s lékařem, případně jiným zdravotníkem, ale také k použití těhotenského testu, a co je asi nejvíce podstatné, také k použití postkoitální antikoncepce (celkem u 40 ze sledovaných 940 žen!).
Moderní pomůcka
„Fenomén“ zapomínaní přivedl farmaceutickou společnost Organon k myšlence nabídnout ženám pomůcku, která by zabezpečila pravidelné užívání antikoncepce. V roce 1997 až 2004 na trh uvedla malou růžovou elektronickou kartičku s názvem „Mercilonka“, která byla rozdána více než čtvrt miliónů žen. Tato kartička pomáhala vytvořit si návyk na pravidelné užívání antikoncepční pilulky po dobu prvních tří měsíců.
Dnes kartičku nahradila pípací kartička „pípátko“ (původně RemindHer), které uživatelkám nabízí i řadu velmi zajímavých funkcí. Z obecného hlediska je „pípátko“ považováno za novou unikátní elektronickou pomůckou pro ženy, které začínají brát antikoncepční tablety poprvé ve svém životě a zároveň připomíná ženám pravidelné užití jejich pilulky.
Podle nejnovějších výzkumů „pípátko“ hodnotili lékaři i uživatelky jako velmi prospěšné. Naprostá většina vnímá, že pomáhá k včasnému užití pilulky. Ženy přitom považují používání „pípátka“ za velmi snadné. Z hlediska funkčnosti si ženy i lékaři nejvíce cení skutečnost, že „pípátko“ pomáhá vzít pilulku včas, zbavuje strachu ze zapomenutí a ukazuje, zda již byla aktuální pilulka užita.
Souhrnně lze podle získaných výsledků konstatovat, že RemindHer představuje vítaný přínos nejen ke komfortu a spokojenosti uživatelky hormonální antikoncepce (což samo o sobě není rozhodně málo), ale také ke snížení rizik nechtěného otěhotnění, jeho důsledků a v neposlední řadě i k úspoře času lékařů a nákladů na zdravotní péči.
Vzkaz od doktora Radima Uzla pro všechny "zampomětlivky"
„Nestačil jsem se divit, když mi dívky v ordinaci vyprávěly, jak zapomněly polknout antikoncepční tabletu. V celostátním průzkumu přece vychází, že každý člověk myslí na sex nejméně třicetkrát denně, od rána do večera si tedy nejméně padesátkrát vzpomenu. Ano, vzpomenu si padesátkrát na to, jak je nám spolu krásně, ale tabletka při tom vzpomínání přijde zkrátka. Stejně jako každodenní spolknutí antibiotika při angíně. V krku mne bolí stále a tablety na nočním stolku bez povšimnutí osiří.
Zdá se, že moderní doba takovémuto zapomínání nahrává. Stále přibývá všelijakých povinností, život probíhá v ustavičném tempu, je konec ustáleným stereotypům každodenních opakovaných rituálů. Že si máme připevnit logo antikoncepčního prostředku na zubní pastu? Nechtěl bych nikomu sahat do svědomí, ale cožpak už jsme si někdy nezapomněli dokonce i vyčistit zuby? Ty zuby nám sice nevypadnou, ale vynechání antikoncepční tablety může mít následky daleko horší. Ne náhodou slýcháme, že naprostá většina takzvaného selhání antikoncepce padá na vrub chybě v užívání.
Ruku v ruce s hektickým uspěchaným životem přicházejí pomůcky proti zapomínání. Není už třeba zhotovovat „taháky“ upozorňující nás na potřebné životní úkony. Vždyť i mnohé osobní počítače mají zabudovány různé připomínací programy. S velikým úspěchem se před několika lety setkala takzvaná Mercilonka, která svým akustickým signálem upozorňovala na nutnost každodenního polknutí antikoncepční tablety.
Technický pokrok na počátku třetího tisíciletí však nelze zastavit. Právě proto se asi úspěšné Mercilonce zrodil její mladší sourozenec, dítě nazvané rozkošným jménem Pípátko. A jak už to u nové generace bývá zvykem, je chytřejší, zodpovědnější, rozumnější, zkrátka umí to lépe. Nezbývá tedy než doufat, že Pípátko pomůže všem uživatelkám hormonální antikoncepce, aby opravdu už nikdy nezapomněly. Ať vám to tedy pěkně pípá!“
Zdroj: tisková konference „Problém zapomínání u uživatelek moderní antikoncepce“ organizována společností Organon, 30. května 2006 v Praze, více informací: www.pipatko.cz
Nový komentář
Komentáře
Kuře: Zuby si čistím každé ráno, ať se děje co se děje, a mám to prostě naučené tak, že si vyčistím zuby, vezmu si piluli, přitom se poprvý ráno napiju. Jediné, na co musím v souvislosti s antikoncepcí myslet je, abych si ji vzala na dovolenou a abych si včas obstarala nové balení, to u mě bývá spíš kámen úrazu
já jsem zapomínač největší
to je furt, jsem takovej krizák, že si snad to pípátko pořídím
Ťapina: Spíš je problém, když ten rituál nemůžeš dodržet. Já mívám problém, když je některé z dětí nemocné a já se s ním vypravuju k doktorovi, nebo na dovolené atp.
Z toho bych se asi zcvokla, kdyby mi měl každý den pípat mobil, natož pak ve stejnou dobu, asi bych byla nervózní už hodinu předem
To je tak těžký si braní pilulek prostě začlenit do ranního rituálu?
sigi: já jsem se naopak u většiny gynekologů setkala s názorem, že to vysazování HA nemá žádný smysl.
.)
Ani blbej aspirin není neškodnej...
Nesetkala jsem se zatím s výsledky žádné studie, která by jednoznačně prokazovala, že zvýšený výskyt poruch plodnosti souvisí s užíváním HA. Spíš jsem četla, jak už psal někdo níž, že dotyčné ženy by měly problémy otěhotnět i kdyby HA nebraly, protože ta příčina problému byla někde jinde a byla tam už předtím, než začaly HA užívat...
Gynekologové "u nás" (na gyn. klinice, kde jsem dřív pracovala a teď už tam jsem zase jen jako pacientka) se na dlouhodobé užívání HA nedívají nijak negativně... (Sama ji beru asi deset let. Letos už možná budu chtít zabřeznout, tak potom uvidím, jaké to bude nebo nebude mít následky
Pravda je, že nic se nedá zobecňovat, v žádné oblasti se nedá paušalizovat. Neexistuje jednoznačný názor. Jeden gynekolog ti řekne, že je to riziko, druhý ti řekne, že po vysazení HA otěhotníš naopak s mnohem vyšší pravděpodobností...
Já jsem zatím nepotkala pacientku, která by nemohla po vysazení HA otěhotnět, zato jsem už před deseti lety, ještě jako žákyňka, potkala neuvěřitelnou spoustu ženských, které hned po vysazení HA otěhotněly a čekaly dvojčata. I doktoři říkali, že to je, když žena vysadí HA a pak hned otěhotní, to s mnohem větší pravděpodobností vznikne vícečetná gravidita.
Netvrdím, že syntetické hormony jsou úplně v pohodě, ale taky beru s rezervou tvrzení o tom, jaké je to zlo...
Ono je to s nima asi jako se všema lékama
sigi: A jaký mají názor na HA doktoři u vás?
Je to hrozný, ale jednou se mi stalo (asi po 2 letech užívání), že jsem zapomněla 3 pilule za sebou...
Prostě jsem po příjezdu na kolej nevytáhla platíčko z tašky a jak neleželo na poličce u postele, jako by nebylo
Hned jsem volala doktorovi, ale protože už se mi dostavila menstruace, tak se nic nestalalo. Jen přítel mi od tý doby nějak nevěří a vůbec se mu nedivím. Od té doby jsem ale nezapomněla déle než do rána.
Kamarádka taky otěhotněla okamžitě po vysazení dlouhodobě brané HA (2. dítě po 14 letech) ještě říkala -"jako když pohnojíš"
Bébina: Hlele, já teoreticky taky nemůžu bez "pomoci" otěhotnět. A obě děti jsem si pořídila těsně před začátkem injekcí na IVF
. Šanci otěhotnět jsem měla minimální - rozházený hormony, diagnostikovaná neplodnost, styk v měsíci jen 1x.....Právě proto HA beru, jistota, je jistota a třetí dítko by byl problém.
sigi: A neni to spis proto, ze HA je tolik rozsirena a ze by ty zeny nemohly otehotnet, i kdyby HA nebraly?
Stejne je to pech, cpat se tolik let praskama, utracet za to penize a pak zjistit, ze to byla zbytecna namaha.
Na antikoncepci nezapomínám, nanejvýš si vzpomenu tak o hodinku později
Chuanita: Říkám, nedá se to zobecnit na všechny. Já jen, že tady takových ženských máme mraky a taky vím, jaký názor na dlouhodobé užívání HA mají naši gynekologové (myslím u nás v práci).
Nějak mi to otěhotnění nešlo do kláves
Asi píšu moc zběsile.
Vivian: Já pracuji v IVF centru a je pravda, že ženská, která do sebe od mládí pere HA a bere ji více než 5 let, má problém s otěhňotněním. Neplatí to samozřejmě obecně. Dnes se teprve začínají objevovat problémy po dlouhodobém užívání HA. Doporučuje se vždy po určité době na chvíli vysadit.
Bébina: Jak to dělám? Prostě ji beru přesně. Ještě se mi nestalo, že bych ty 3 hodiny překročila
Vetsinou nezapominam a kdyz, tak mam zpozdeni jen par hodin, tech 12 uvadenych v pribalovem letaku jsem jeste nikdy neprekrocila. Jak to delate vy, co bereta HA, ktera se musi brat presne a zpozdeni jen o 3 hodiny muze mit za nasledek selhani? Tohle bych asi nezvladla.
aha: bludy
Já teda nevim, HA mám na nočním stolku, nezapomínám
aha: pro mě byla HA doslova vysvobozením z příšerných menstruačních bolestí i PMS
aha: problémy s otěhotněním mají i ženy, které hormony nikdy nebraly. Nemůžeš takhle paušalizovat
. Kromě toho, u těch, které po skončení užívání HA měly problém otěhotnět, ten problém nemusí být způsobený zrovna těmi hormony.