Znáte ten pocit, že někde vidíte fotky, někdo vám pošle odkaz, tip na krásné místo a vy si zasněně řeknete, že by to bylo krásné se tam podívat? Tak mě se stalo před pár lety něco podobného.
Mám takových tipů spousty, mnoho snů a touhy. Některé se mi časem podaří zrealizovat. A pak mám z toho velkou radost, když zjistím, že realita je ještě krásnější než nesmírně lákavý snímek na internetu.
Takovým snem byly několik let Togianské ostrovy v Indonézii. Je to místo, o kterém málokdo ví, takový zapomenutý ráj světa. Nacházejí se konkrétně v zátoce ostrova Sulawesi, který patří k Indonézii. Když jsme cestovali na Bali, přemýšleli jsme o tom, jestli by to šlo stihnout se tam zajet podívat a nikdy to nevyšlo, protože cesta ta Togianské ostrovy je časově velmi náročná. Když už se dostanete na Sulawesi, což není tak velký problém, přejezdy s cílem na Togianských ostrovech trvaly minimálně dva dny.
Tak jsme si dali tyto ostrovy za prioritní cíl cesty a povedlo se nám na ně dostat letos koncem léta. Zažili jsme deset dní, které byly úžasné. Teplo, klidné teplé a průzračné moře bez vln s krásnými korály. Ostrovy různých velikostí, s pískem a pohádkovými plážemi. Prostě nádhera! Nejde zde mobilní síť, takže jste bez telefonu, bez internetu.
Ráda vám tato místa popíšu ve článcích, které chystám. Budu ráda, když vás budu inspirovat a vy budete mít stejný pocit jako já, když se tam vydáte. Objevíte svět a místa, která vás dostanou. Nebudete chtít odjet, a když se přece jen budete vracet do civilizace, slíbíte si v duchu, že se sem určitě ještě někdy vrátíte…
Togianské souostroví se nachází v těsné blízkosti rovníku v centrální části ostrova Sulawesi (možná znáte jako Celebes). Najdete je v blízkosti přístavního města Ampana, uprostřed rozlehlého zálivu Tomini. Centrálním přístavem na ostrovech je městečko Wakai – zde funguje mobilní síť a internet.
Tyto ostrovy slibují deštné pralesy a nádherné živé korálové moře – ráj pro šnorchlisty a potápěče. V roce 2004 se staly se svými skoro třemi tisíci km2 jedním z nejnovějších a nejrozsáhlejších národních parků v Indonésii.
Ostrovy vzniky částečně vlivem sopečné erupce, aktivní sopku najdete na ostrově Una-Una. Sopka o sobě dává vědět - v uplynulých desetiletích předvedla několik menších i větších erupcí. Poslední erupce zničila v roce 1983 většinu obydlí v okolí stejnojmenného ostrova Una-Una a vyhnala místní obyvatele na přilehlé ostrovy Batudaka a Togian. My jsme navštívili ostrovy: Kadidiri, Bolilanga, Malenge. O nich budou další články.
Jak se dostat na Togianské ostrovy? My jsme letěli s leteckou společností KLM (www.klm.cz). Přestupovali jsme v Amsterdamu, odkud jsme téměř hned pokračovali do balijského Denpasaru. Místní leteckou společností jsme následně letěli na ostrov Sulawesi, do Makasaru s přestupem do města Palu. Odsud autobusem do přístavu Ampana – zde je několik lodních společností, které jedou do přístavu Wakai na Togians. |
---|
Další články Cestopis Bali:
- Cestopis Bali: Divoké pláže a Balangan na poloostrově Bukit
- Krásné ubytovaní u nejlepších pláží na Bali
- Cestopis Bali: Poloostrov Bukit a rybí tržnice
- Cestopis Bali: Naše krásná cesta
- Bali je plné duchů a někdy se kvůli nim nejde ani do práce
- V balijském městě Ubud najdete vše - křivolaké uličky i opičky
Nový komentář
Komentáře
vypadá to hezky, ale cesta tam poměrně zdlouhavá, několik přestupů...
ráááj
To je naprostá nádhera
Krása,nadhera. Opravdu ráj na zemi. Tam bych se klidně zaletěla podívat

ráj na zemi....
Nádhera
On je spíše neobjevený... Od října létají do Ampany letadla... cesta tam se zkrátí na dva dny ze tří .. přibude turistů... mám připraven článek o tom, jak se tam nyní dostat :)
tam by se mi líbilo
hezké...

krása a čistota
