Znáte ten pocit, že někde vidíte fotky, někdo vám pošle odkaz, tip na krásné místo a vy si zasněně řeknete, že by to bylo krásné se tam podívat? Tak mě se stalo před pár lety něco podobného.

togi

Mám takových tipů spousty, mnoho snů a touhy. Některé se mi časem podaří zrealizovat. A pak mám z toho velkou radost, když zjistím, že realita je ještě krásnější než nesmírně lákavý snímek na internetu.

Takovým snem byly několik let Togianské ostrovy v Indonézii. Je to místo, o kterém málokdo ví, takový zapomenutý ráj světa. Nacházejí se konkrétně v zátoce ostrova Sulawesi, který patří k Indonézii. Když jsme cestovali na Bali, přemýšleli jsme o tom, jestli by to šlo stihnout se tam zajet podívat a nikdy to nevyšlo, protože cesta ta Togianské ostrovy je časově velmi náročná. Když už se dostanete na Sulawesi, což není tak velký problém, přejezdy s cílem na Togianských ostrovech trvaly minimálně dva dny.

togi

Tak jsme si dali tyto ostrovy za prioritní cíl cesty a povedlo se nám na ně dostat letos koncem léta. Zažili jsme deset dní, které byly úžasné. Teplo, klidné teplé a průzračné moře bez vln s krásnými korály. Ostrovy různých velikostí, s pískem a pohádkovými plážemi. Prostě nádhera! Nejde zde mobilní síť, takže jste bez telefonu, bez internetu.

Ráda vám tato místa popíšu ve článcích, které chystám. Budu ráda, když vás budu inspirovat a vy budete mít stejný pocit jako já, když se tam vydáte. Objevíte svět a místa, která vás dostanou. Nebudete chtít odjet, a když se přece jen budete vracet do civilizace, slíbíte si v duchu, že se sem určitě ještě někdy vrátíte…

togi

Togianské souostroví se nachází v těsné blízkosti rovníku v centrální části ostrova Sulawesi (možná znáte jako Celebes). Najdete je v blízkosti přístavního města Ampana, uprostřed rozlehlého zálivu Tomini. Centrálním přístavem na ostrovech je městečko Wakai – zde funguje mobilní síť a internet.

togi

Tyto ostrovy slibují deštné pralesy a nádherné živé korálové moře – ráj pro šnorchlisty a potápěče. V roce 2004 se staly se svými skoro třemi tisíci km2 jedním z nejnovějších a nejrozsáhlejších národních parků v Indonésii.

Ostrovy vzniky částečně vlivem sopečné erupce, aktivní sopku najdete na ostrově Una-Una. Sopka o sobě dává vědět -  v uplynulých desetiletích předvedla několik menších i větších erupcí. Poslední  erupce zničila v roce 1983 většinu obydlí v okolí stejnojmenného ostrova Una-Una a vyhnala místní obyvatele na přilehlé ostrovy Batudaka a Togian. My jsme navštívili ostrovy: Kadidiri, Bolilanga, Malenge. O nich budou další články.

togi

Jak se dostat na Togianské ostrovy? My jsme letěli s leteckou společností KLM (www.klm.cz). Přestupovali jsme v Amsterdamu, odkud jsme téměř hned pokračovali do balijského Denpasaru. Místní leteckou společností jsme následně letěli na ostrov Sulawesi, do Makasaru s přestupem do města Palu. Odsud autobusem do přístavu Ampana – zde je několik lodních společností, které jedou do přístavu Wakai na Togians.

Další články Cestopis Bali:

Reklama